REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypłacić zysk ze spółki z o.o.

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
spółka z o.o.  wypłata zysku
spółka z o.o. wypłata zysku
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jak wspólnik spółki z o.o. może wypłacić zysk ze spółki, aby było najkorzystniej?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada odrębną osobowość prawną. W bieżącym stanie prawnym, problem podwójnego opodatkowania wynika zatem z tego, że w momencie osiągnięcia dochodu, spółka zobowiązana jest do odprowadzenia podatku, a następnie podatek uiszczają wspólnicy, chcąc wypłacić pieniądze ze spółki. Inaczej mówiąc, spółka osiągając zysk z działalności musi się liczyć się z tym, że zostanie on opodatkowany. Następnie, gdy wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu, należy je jeszcze raz opodatkować.

REKLAMA

Autopromocja

Typowa forma wypłaty zysku - dywidenda

Dywidenda jest najbardziej klasyczną formą wypłaty zysku ze spółki z o.o. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, jej wypłata jest możliwa dopiero po zatwierdzenia sprawozdania rocznego podczas zgromadzenia wspólników. Dywidenda wypłacana jest z zysku i nie stanowi kosztów uzyskania przychodu. Wypłata zysku w formie dywidendy jest obciążona 19% podatkiem po stronie wspólnika, a wcześniej 9% lub 19% po stronie spółki.

Wynagrodzenie za funkcję: rada nadzorcza lub zarząd

 Każdej osobie pełniącą funkcję członka zarządu może przysługiwać wynagrodzenie z tego tytułu. Takie wynagrodzenie nie podlega ubezpieczeniu społecznemu (jeżeli zarząd jest powołany na podstawie mianowania), jest od niego odprowadzana wyłącznie składka zdrowotna w wysokości 9% oraz jest opodatkowane podatkiem 12% na skali (kwota wolna od podatku to 30 000 złotych, od 30 000 do 120 000 obowiązuje stawka 12%, a dochody pow. 120 000 złotych będą obciążone podatkiem 32%, co przy uwzględnieniu składki daje łącznie aż 41% obciążeń). Tutaj należy podkreślić, że wypłata takiego wynagrodzenia będzie stanowić koszt dla spółki.  Jest to korzystne, ponieważ od pieniędzy wypłaconych tą metodą spółka nie zapłaci podatku CIT, zatem nie wystąpi tutaj podwójne opodatkowanie.

W tym miejscu należy podkreślić, że nie jest rekomendowane zawarcie z prezesem umowy o pracę. Stosunek pracy charakteryzuje stosunek podporządkowania, natomiast prezes zarządu, będący organem zarządzającym spółki nie ma być komu podległy, zatem nie jest możliwe zawarcie umowy o pracę z prezesem zarządu. Ponadto zatrudnienie na umowę o pracę skutkuje obligatoryjnym odprowadzeniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Osoba pełniąca funkcję członka Rady Nadzorczej również może otrzymywać wynagrodzenie. Jego wysokość ustala zgromadzenie Wspólników. Podobnie jak przy członku zarządu, tak i przy tym wynagrodzeniu obowiązkowo należy odprowadzić 9% składkę zdrowotną, jednakże obligatoryjne są wszystkie składki społeczne, niezależnie od tytułu powołania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podróże służbowe, diety

Jeżeli wspólnik, będący członkiem zarządu dużo podróżuje, może otrzymać ze spółki zwrot kosztów podróży w ramach diety. Taka dieta nie podlega żadnemu opodatkowaniu, ani oskładkowaniu. Aby można było mówić o skorzystaniu z diety, musi to być wyjazd służbowy – nie możemy skorzystać z diety w przypadku wyjazdu prywatnego. O tym, jaka dieta przysługuje decyduje pracodawca, który jest ograniczony jedynie minimalnymi stawkami określonymi w rozporządzeniu. Zgodnie z nimi, za podróż krajową poniżej 8 godzin, dieta nie przysługuje, za podróż od 8 do 12 godzin przysługuje 50% diety, natomiast za podróż powyżej tego czasu – 100% diety. Stawka diety od 28.07.2022 r., wynosi 38 złotych. Zwrot kosztów noclegu odbywa się na podstawie przedłożonego rachunku. W przypadku wyjazdów zagranicznych sytuacja się komplikuje – o tym, ile należy się diety za każdy dzień podróży stanowi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

 Nieruchomość prywatna wynajęta na potrzeby spółki, świadczenia niepieniężne

 Aby spółka mogła funkcjonować, musi mieć swoją siedzibę. Jeżeli wspólnik posiada nieruchomość, może ją wynająć spółce. Korzyść tego rozwiązania jest taka, że za wynajem należy odprowadzić 8,5% ryczałtu od przychodów. Jeżeli przychód z wynajmu przekroczy kwotę 100 000 złotych, wówczas obowiązuje ryczałt w stawce 12,5%.  Oznacza to, że można w bardzo przystępny sposób wypłacić ze spółki zysk za pomocą czynszu od wynajmu nieruchomości.

REKLAMA

Ostatnio najmodniejszym sposobem na wypłatę zysku ze spółki jest wykonywanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Te czynności może realizować każdy wspólnik w spółce. Muszą być one powtarzalne, nie mogą mieć charakteru ciągłego i muszą być rzeczywiście realizowane na rzecz spółki. Korzyścią z tego jest to, że te czynności nie są oskładkowane ani składkami na ubezpieczenie społeczne, ani na zdrowotne. Wynagrodzenie wypłacane z tego tytułu jest opodatkowane na skali, zatem wydaje się korzystne wypłacanie środków z tego tytułu do kwoty 120 000 złotych przy założeniu, że nie ma innych dochodów rozliczanych skalą podatkową. Trzeba zwrócić uwagę, że wynagrodzenie za świadczenia musi mieć charakter rynkowy – to znaczy, że nie może przewyższać stawek powszechnie przyjętych w obrocie gospodarczym, nie może być wygórowane.

Trzeba pamiętać, że aby skorzystać z tej możliwości, należy umieścić odpowiednie zapisy w umowie spółki. Taką zmianę można dokonać tylko u notariusza. Nie można jej dokonać w systemie S24. Taka zmiana powinna zawierać maksymalnie szczegółowy zakres świadczeń, częstotliwość oraz formę wypłaty wynagrodzenia.

 Świadczenie usług na rzecz spółki na podstawie umowy B2B, umowy zlecenie, umowy o dzieło

Wspólnik może zawrzeć ze spółką umowę o dzieło. Najkorzystniejszą opcją jest skorzystanie z ulgi 50% kosztów uzyskania przychodu. Pozwala to na naliczenie podatku – 12% tylko od 50% kwoty wynagrodzenia. Żeby móc tak zrobić, należy spełnić następujące warunki: musi zostać wytworzone dzieło, zgodnie z założeniami ustawy o prawie autorskim, należy przenieść – jako autor dzieła – autorskie prawa majątkowe na rzecz spółki i wreszcie zakres wykonanego dzieła nie może pokrywać się z obowiązkami prezesa spółki.

 Istnieje także możliwość zawarcia ze spółką umowy zlecenia. Poprzez nią wspólnik może realizować określone zadania do wykonania za odpłatnością. Należy jednak pamiętać, że umowa zlecenie, jeżeli jest to nasz jedyny tytuł do ubezpieczenia, będzie podlegał ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu.

 Inną możliwością jest podpisanie ze spółką umowy B2B (oczywiście jeśli posiadamy jednoosobową działalność gospodarczą). Trzeba przy tym pamiętać, aby ta umowa nie została zawarta na realizację zadań, za które otrzymujemy już środki z innego tytułu. Trzeba pamiętać, aby wynagrodzenie za te zadania przybrały wartość rynkową – nie były zawyżone, tylko adekwatne do wykonanych zadań.

Możliwości wypłat zysku ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest wiele. O tym, która zostanie wybrana, decyduje przedsiębiorca. Z pewnością znajomość aktualnych przepisów podatkowych umożliwi wspólnikom podjęcie decyzji, jaka forma wypłaty będzie dla nich najkorzystniejsza.

Oskar Rosłoń, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA