REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT
Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwota zapłacona przez kontrahenta-dłużnika po otrzymaniu przez wnioskodawcę odszkodowania, zwrócona następnie ubezpieczycielowi, pozostanie neutralna podatkowo. Po stronie spółki nie powstanie bowiem żadne definitywne przysporzenie w tym zakresie, a więc nie dojdzie do otrzymania drugi raz tej samej należności.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 lutego 2015r., IBPBI/2/423-1372/14/PC.

Autopromocja

Zawieranie umów zabezpieczenia należności handlowych staje się coraz bardziej popularną praktyką w obrocie gospodarczym. Ich mechanizm działa w ten sposób, że po spełnieniu określonych w umowie warunków, ubezpieczyciel wypłaca spółce nieuregulowane należności, zaś spółka w zamian przenosi na niego wszelkie roszczenia ich dotyczące.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży sprzętu AGD. Spółka zawarła z firmą ubezpieczeniową umowę zabezpieczenia należności handlowych. Na jej mocy spółka jest zobowiązana do zapłaty składek ubezpieczeniowych, zaś ubezpieczyciel - do wypłaty odszkodowania, po zaistnieniu określonych w umowie warunków. Odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela wynosi, co do zasady, 90% kwoty brutto należności.

Z dniem wypłaty odszkodowania, na ubezpieczyciela przechodzą wszelkie roszczenia ubezpieczającego (spółki) odnośnie ubezpieczonej należności przeciwko dłużnikowi do wysokości wypłaconego odszkodowania. Spółka zaś jest zobowiązana do przeniesienia na ubezpieczyciela posiadanych zabezpieczeń należności. W przypadku dokonania spłat przez kontrahenta po wypłaceniu odszkodowania przez ubezpieczyciela, spółka będzie zobowiązana przekazać wszelkie odzyskane należności ubezpieczycielowi, do wysokości wypłaconego odszkodowania.

100 pytań o samochód w firmie + CD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, jakie skutki podatkowe spowoduje, już po otrzymaniu przez spółkę odszkodowania, uregulowanie przez kontrahenta zaległej należności.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że zapłata należności przez kontrahenta po wypłacie odszkodowania, nie będzie stanowiła dla niego przychodu w CIT. Przychód może stanowić jedynie 10% należności niepokrytej uprzednio przez odszkodowanie. W momencie wypłaty odszkodowania pokrywającego wierzytelność, ubezpieczyciel przejmuje wierzytelność spółki do wysokości zapłaconego odszkodowania, a należności spółki objęte tym odszkodowaniem wygasają.

Zdarzenie to nie powoduje więc po stronie wnioskodawcy podwójnego przysporzenia majątkowego z tego samego tytułu. Jeżeli kontrahent wypłaci 100% zaległej należności wnioskodawcy, spółka, zgodnie z zapisami umowy ubezpieczenia, przekaże 90% tej kwoty ubezpieczycielowi, który wypłacił w tej wysokości odszkodowanie. Zdaniem spółki kwota zapłacona przez kontrahenta po otrzymaniu odszkodowania pozostanie więc neutralna podatkowo. Na potwierdzenie swojego stanowiska wnioskodawca przytoczył szereg potwierdzających je interpretacji.

Organ podatkowy podzielił stanowisko spółki, odstępując od uzasadnienia interpretacji.

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA