REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT
Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kwota zapłacona przez kontrahenta-dłużnika po otrzymaniu przez wnioskodawcę odszkodowania, zwrócona następnie ubezpieczycielowi, pozostanie neutralna podatkowo. Po stronie spółki nie powstanie bowiem żadne definitywne przysporzenie w tym zakresie, a więc nie dojdzie do otrzymania drugi raz tej samej należności.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 lutego 2015r., IBPBI/2/423-1372/14/PC.

REKLAMA

Autopromocja

Zawieranie umów zabezpieczenia należności handlowych staje się coraz bardziej popularną praktyką w obrocie gospodarczym. Ich mechanizm działa w ten sposób, że po spełnieniu określonych w umowie warunków, ubezpieczyciel wypłaca spółce nieuregulowane należności, zaś spółka w zamian przenosi na niego wszelkie roszczenia ich dotyczące.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży sprzętu AGD. Spółka zawarła z firmą ubezpieczeniową umowę zabezpieczenia należności handlowych. Na jej mocy spółka jest zobowiązana do zapłaty składek ubezpieczeniowych, zaś ubezpieczyciel - do wypłaty odszkodowania, po zaistnieniu określonych w umowie warunków. Odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela wynosi, co do zasady, 90% kwoty brutto należności.

Z dniem wypłaty odszkodowania, na ubezpieczyciela przechodzą wszelkie roszczenia ubezpieczającego (spółki) odnośnie ubezpieczonej należności przeciwko dłużnikowi do wysokości wypłaconego odszkodowania. Spółka zaś jest zobowiązana do przeniesienia na ubezpieczyciela posiadanych zabezpieczeń należności. W przypadku dokonania spłat przez kontrahenta po wypłaceniu odszkodowania przez ubezpieczyciela, spółka będzie zobowiązana przekazać wszelkie odzyskane należności ubezpieczycielowi, do wysokości wypłaconego odszkodowania.

100 pytań o samochód w firmie + CD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, jakie skutki podatkowe spowoduje, już po otrzymaniu przez spółkę odszkodowania, uregulowanie przez kontrahenta zaległej należności.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

REKLAMA

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że zapłata należności przez kontrahenta po wypłacie odszkodowania, nie będzie stanowiła dla niego przychodu w CIT. Przychód może stanowić jedynie 10% należności niepokrytej uprzednio przez odszkodowanie. W momencie wypłaty odszkodowania pokrywającego wierzytelność, ubezpieczyciel przejmuje wierzytelność spółki do wysokości zapłaconego odszkodowania, a należności spółki objęte tym odszkodowaniem wygasają.

Zdarzenie to nie powoduje więc po stronie wnioskodawcy podwójnego przysporzenia majątkowego z tego samego tytułu. Jeżeli kontrahent wypłaci 100% zaległej należności wnioskodawcy, spółka, zgodnie z zapisami umowy ubezpieczenia, przekaże 90% tej kwoty ubezpieczycielowi, który wypłacił w tej wysokości odszkodowanie. Zdaniem spółki kwota zapłacona przez kontrahenta po otrzymaniu odszkodowania pozostanie więc neutralna podatkowo. Na potwierdzenie swojego stanowiska wnioskodawca przytoczył szereg potwierdzających je interpretacji.

Organ podatkowy podzielił stanowisko spółki, odstępując od uzasadnienia interpretacji.

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA