reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT

Zabezpieczanie należności handlowych - odszkodowanie a przychód w CIT

Kwota zapłacona przez kontrahenta-dłużnika po otrzymaniu przez wnioskodawcę odszkodowania, zwrócona następnie ubezpieczycielowi, pozostanie neutralna podatkowo. Po stronie spółki nie powstanie bowiem żadne definitywne przysporzenie w tym zakresie, a więc nie dojdzie do otrzymania drugi raz tej samej należności.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 10 lutego 2015r., IBPBI/2/423-1372/14/PC.

Zawieranie umów zabezpieczenia należności handlowych staje się coraz bardziej popularną praktyką w obrocie gospodarczym. Ich mechanizm działa w ten sposób, że po spełnieniu określonych w umowie warunków, ubezpieczyciel wypłaca spółce nieuregulowane należności, zaś spółka w zamian przenosi na niego wszelkie roszczenia ich dotyczące.

Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży sprzętu AGD. Spółka zawarła z firmą ubezpieczeniową umowę zabezpieczenia należności handlowych. Na jej mocy spółka jest zobowiązana do zapłaty składek ubezpieczeniowych, zaś ubezpieczyciel - do wypłaty odszkodowania, po zaistnieniu określonych w umowie warunków. Odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela wynosi, co do zasady, 90% kwoty brutto należności.

Z dniem wypłaty odszkodowania, na ubezpieczyciela przechodzą wszelkie roszczenia ubezpieczającego (spółki) odnośnie ubezpieczonej należności przeciwko dłużnikowi do wysokości wypłaconego odszkodowania. Spółka zaś jest zobowiązana do przeniesienia na ubezpieczyciela posiadanych zabezpieczeń należności. W przypadku dokonania spłat przez kontrahenta po wypłaceniu odszkodowania przez ubezpieczyciela, spółka będzie zobowiązana przekazać wszelkie odzyskane należności ubezpieczycielowi, do wysokości wypłaconego odszkodowania.

100 pytań o samochód w firmie + CD

W związku z powyższym spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, jakie skutki podatkowe spowoduje, już po otrzymaniu przez spółkę odszkodowania, uregulowanie przez kontrahenta zaległej należności.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że zapłata należności przez kontrahenta po wypłacie odszkodowania, nie będzie stanowiła dla niego przychodu w CIT. Przychód może stanowić jedynie 10% należności niepokrytej uprzednio przez odszkodowanie. W momencie wypłaty odszkodowania pokrywającego wierzytelność, ubezpieczyciel przejmuje wierzytelność spółki do wysokości zapłaconego odszkodowania, a należności spółki objęte tym odszkodowaniem wygasają.

Zdarzenie to nie powoduje więc po stronie wnioskodawcy podwójnego przysporzenia majątkowego z tego samego tytułu. Jeżeli kontrahent wypłaci 100% zaległej należności wnioskodawcy, spółka, zgodnie z zapisami umowy ubezpieczenia, przekaże 90% tej kwoty ubezpieczycielowi, który wypłacił w tej wysokości odszkodowanie. Zdaniem spółki kwota zapłacona przez kontrahenta po otrzymaniu odszkodowania pozostanie więc neutralna podatkowo. Na potwierdzenie swojego stanowiska wnioskodawca przytoczył szereg potwierdzających je interpretacji.

Organ podatkowy podzielił stanowisko spółki, odstępując od uzasadnienia interpretacji.

Patrycja Łukasiewicz, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wiesław Dzikowski

Księgowy, współwłaściciel i pełniący rolę wiceprezesa w firmie BR Progres sp. z o.o. Z księgowością związany od 2003 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama