reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Wniesienie do spółki aportem działu produkcji – czy powstanie przychód w CIT?

Wniesienie do spółki aportem działu produkcji – czy powstanie przychód w CIT?

Wartość udziałów objętych w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT wniesionych do spółki kapitałowej nie będzie stanowiła dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 22 czerwca 2016 r. (nr IBPB-1-3/4510-374/16/TS).

Sprawa dotyczyła spółki, która przeprowadziła reorganizację struktury biznesowej w celu oddzielenia części działalności produkcyjnej od pozostałej działalności prowadzonej przez spółkę. Celem realizacji przyjętego planu restrukturyzacji spółka rozważa wniesienie aportem jednego działu produkcji do spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce. W zamian za aport działu produkcji, spółka celowa wyda spółce swoje udziały lub akcje.

Na tym tle podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w wyniku wniesienia aportem działu produkcji po stronie podatnika nie powstanie przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu w CIT.

Prezentując własne stanowisko podatnik wskazał, że wkład niepieniężny do spółki kapitałowej, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część nie podlega na mocy art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT opodatkowaniu podatkiem CIT. W ocenie podatnika dział produkcji jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, bowiem spełnia wszystkie przesłanki, tj. stanowi zorganizowany zbiór składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań), wyodrębniony w strukturze spółki pod względem organizacyjnym, finansowym i funkcjonalnym oraz jest zdolny do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska podatnik przytoczył szereg potwierdzających je interpretacji podatkowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał stanowisko podatnika w całości za prawidłowe.

Zespół Zarządzania Wiedzą Działu Prawnopodatkowego PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama