| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Zapłacony podatek od spadków można odzyskać

Zapłacony podatek od spadków można odzyskać

Do 18 lipca 2013 r. można się starać o odzyskanie niesłusznie zapłaconego podatku od spadku nabytego w latach 2007-2008 przez najbliższą rodzinę – zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

Aktualnie obowiązujący przepis art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn uzależnia możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania spadku nabytego przez najbliższą rodzinę (tj. małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę) od zgłoszenia nabytych w ten sposób rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

W latach 2007-2008 wskazany przepis przewidywał jedynie miesięczny termin na zgłoszenie nabycia spadku do urzędu skarbowego, co w wielu przypadkach - pomimo istniejącego zwolnienia - z uwagi na niezachowanie tego terminu, prowadziło do opodatkowania spadku.

Ze względu na istniejące na tym tle spory kwestia zgodności niniejszej regulacji prawnej z Konstytucją stała się przedmiotem rozważań Trybunału Konstytucyjnego, który dnia 4 czerwca 2013 r. wydał orzeczenie w tym zakresie (sygn. akt P 43/11). Zgodnie ze stanowiskiem TK art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 oraz z 2011 r. Nr 75, poz. 398, Nr 85, poz. 458, Nr 149, poz. 887 i Nr 171, poz. 1016), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., w zakresie, w jakim przewiduje miesięczny termin złożenia zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w drodze dziedziczenia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jest niezgodny z wywiedzioną z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Zwrot nadpłaty w podatku od spadków do 18 lipca

Podatek od spadków i darowizn - pobór i odprowadzenie podatku

Jak wskazał Trybunał „powodem naruszenia zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa jest bowiem mechanizm prawny, którego elementami były krótki termin o charakterze materialnym, uzależniony od czynności procesowych stron początek biegu tegoż terminu oraz zróżnicowana praktyka stosowania pieczęci o nadaniu klauzuli prawomocności oraz zróżnicowana praktyka organów administracji w zakresie wymogu udokumentowania dnia powstania obowiązku podatkowego”.

Osoby, które uchybiły ówcześnie obowiązującemu miesięcznemu terminowi, w konsekwencji były zobowiązane do zapłaty podatku od spadku ustalonego według reżimu właściwego dla pierwszej grupy podatkowej. Bez znaczenia pozostawał przy tym fakt, iż znajdowały się w kręgu osób najbliższych dla spadkodawcy bowiem niedochowanie terminu, bez względu na przyczynę, oznaczało obowiązek zapłaty podatku.

Jednakże w następstwie wydanego przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia osobom, które znalazły się w takiej sytuacji, przysługuje możliwość złożenia wniosku o wznowienie postępowania. Na taką możliwość wskazują przepisy art. 240 § 1 pkt 8 w zw. z art. 242 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Podatek od spadków i darowizn 2013 - limity, zwolnienia, terminy

Zapraszamy na forum Inne podatki i opłaty

Wznowienie postępowania pozwoli wszystkim, którzy na skutek okoliczności wskazanych w wyroku byli zobowiązani do zapłacenia podatku od spadku - na jego odzyskanie.

W tym celu konieczne będzie złożenie do organu, który wydał decyzję w ostatniej instancji wniosku o wznowienie postępowania w nieprzekraczalnym terminie miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału, a więc maksymalnie do dnia 18 lipca 2013 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK