| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Opłata skarbowa za złożenie dokumentu pełnomocnictwa

Opłata skarbowa za złożenie dokumentu pełnomocnictwa

W przypadku wystąpienia ciągu pełnomocnictw, które zazwyczaj ma miejsce w przedsiębiorstwach o rozbudowanej strukturze, opłacie skarbowej podlega jedynie złożenie ostatniego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, na podstawie którego pełnomocnik będzie dokonywał czynności.

13 października 2014 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą zasad uiszczania opłaty skarbowej za złożenie dokumentu pełnomocnictwa (w wysokości 17 zł).

INTERPRETACJA OGÓLNA Nr PL/LM/835/77/EOB/2014/RD-91893 MINISTRA FINANSÓW z dnia 13 października 2014 r. w sprawie opłaty skarbowej od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury

Interpretacja rozstrzyga kwestie, które w praktyce nastręczają wielu problemów (niejednokrotnie odmiennie rozwiązywanych przez organy administracji, jak i sądy). A co ciekawe rozstrzyga je w sposób korzystniejszy dla podatników, niż przeważająca dotychczasowa praktyka.

Podatnicy mogą zatem korzystać z nowej interpretacji bez obawy poniesienia negatywnych konsekwencji (art. 14k ordynacji podatkowej).

Przede wszystkim interpretacja określa, że w przypadku ciągu pełnomocnictw (np. wynikających z rozbudowanej struktury przedsiębiorstwa lub z udzielenia pełnomocnictwa substytucyjnego) opłacie podlega jedynie złożenie ostatniego dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa, na podstawie którego pełnomocnik będzie dokonywał czynności w sprawie w imieniu i z bezpośrednim skutkiem prawnym na rzecz mocodawcy.

Komplet Podatki 2015

Odmiennie jednak, gdy do działania w konkretnej sprawie umocowanych jest kilka podmiotów i okoliczność ta wynika z jednego dokumentu. W takim przypadku wysokość opłaty skarbowej jest wyznaczana liczbą stosunków pełnomocnictwa. Należy jednak zastrzec, że w przypadku np. udzielenia pełnomocnictwa łącznego lub prokury łącznej mimo wielu podmiotów powstaje pojedynczy stosunek prawny pełnomocnictwa podlegający pojedynczej opłacie.

Interpretacja wskazuje też wyraźnie (co zawsze nastręczało problemów), że zgodnie z wyraźnym brzmieniem przepisu opłacie podlega jedynie złożenie dokumentu. Zatem w każdym innym przypadku, takim jak okazanie lub zgłoszenie ustnie do protokołu, nie powstaje obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo.

Decyzje w sprawie przyznania dodatku energetycznego zwolnione z opłaty skarbowej

Minister Finansów przypomniał również, że w przypadku złożenia kopii za okazaniem oryginału, z żądaniem poświadczenia kopii będzie się wiązał obowiązek zapłaty opłaty skarbowej za poświadczenie zgodności (w wysokości 5 zł za stronę).

Agnieszka Samborska, Radca prawny

Accace


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Ekspert:

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zdjęcia

Opłata skarbowa za złożenie dokumentu pełnomocnictwa
Opłata skarbowa za złożenie dokumentu pełnomocnictwa

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »