reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Decyzje w sprawie przyznania dodatku energetycznego zwolnione z opłaty skarbowej

Decyzje w sprawie przyznania dodatku energetycznego zwolnione z opłaty skarbowej

Od dnia 1 stycznia 2015 r. zwolnione z opłaty skarbowej zostaną decyzje w sprawie przyznania dodatku energetycznego - tak wynika z nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw nowelizującą ustawę o opłacie skarbowej.

Dodatek energetyczny

Dodatek energetyczny został wprowadzony ustawą z dnia 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 984).

Na podstawie art. 5d ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, z późn. zm.) jest on przyznawany od dnia 1 stycznia 2014 r. przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w drodze decyzji, na wniosek odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej, tj. osoby, której przyznano dodatek mieszkaniowy.

Ze względu na to, że do decyzji tej stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, podlega ona opłacie skarbowej na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1282, z późn. zm.) w zw. z ust. 53 części I załącznika do tej ustawy. Ustawodawca nie zwolnił bowiem tych decyzji od opłaty skarbowej.

Zobacz wskaźnik: Stawki opłaty skarbowej

Opłata skarbowa (inaczej opłata stemplowa) stanowi formę ekwiwalentu za czynności organów administracji publicznej, podejmowane w indywidualnych sprawach, takie jak wydanie zezwoleń, zaświadczeń i niektórych dokumentów.

Zwolnienie z opłaty skarbowej

Biorąc pod uwagę cel cel dodatku energetycznego, jakim jest efektywna pomoc ze strony państwa adresowana do odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej, minister finansów wydał w dniu 13 lutego 2014 r. rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru opłaty skarbowej (Dz. U. poz. 224). W wyniku którego, zaniechanie ma zastosowanie do wszystkich decyzji wydawanych na wnioski złożone od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa i prokury

Natomiast w dniu 29 sierpnia 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw nowelizującą ustawę o opłacie skarbowej. Na mocy tej ustawy od dnia 1 stycznia 2015 r. zwolnione z opłaty skarbowej zostaną decyzje w sprawie przyznania dodatku energetycznego. Ustawa w dniu 17 września 2014 r. została podpisana przez prezydenta.

Reasumując, wydanie decyzji w sprawie dodatku energetycznego nie wiąże się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Decyzje w sprawie przyznania dodatku energetycznego zwolnione z opłaty skarbowej
Decyzje w sprawie przyznania dodatku energetycznego zwolnione z opłaty skarbowej

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama