REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia od podatku leśnego

Klaudia Pastuszko
Zwolnienia od podatku leśnego /Fot. Fotolia
Zwolnienia od podatku leśnego /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opodatkowaniu podatkiem leśnym podlegają określone w ustawie lasy, z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna. Jakie zwolnienia przewiduje ustawa o podatku leśnym?

Drzewostan w wieku 40. lat

Zwolnieniu z podatku leśnego podlegają lasy, których drzewostan jest młodszy niż 40 lat. Wiek lasu zawarty jest w planie urządzenia lasu, który precyzyjnie określa, jakie obszary lasu korzystają ze zwolnienia.

Autopromocja

Co do zasady odbywa się to w ten sposób, iż podatnik składa zeznanie dotyczące wieku lasu, które może, ale nie musi zostać zakwestionowane przez organy skarbowe. Znajduje to potwierdzenie w piśmie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia z 2003 r., sygn. LK-1273/LP/03/IP, w którym wyrażona została opinia, iż „zwolnienie, analogicznie jak w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2002 r., dotyczy wszystkich lasów z drzewostanem w wieku do 40 lat, bez względu na fakt czy dla lasu został sporządzony plan urządzenia lasu lub uproszczony plan urządzenia lasu. Dla lasów, które mają sporządzony plan urządzenia lasu lub uproszczony plan urządzenia lasu, wiek lasu ustalany jest na podstawie zapisów tych planów, zgodnie bowiem z art. 18 ust. 4 ustawy o lasach - plan urządzenia lasu zawiera w szczególności zestawienie powierzchni lasów według klas wieku. W przypadku lasów, dla których nie sporządzono powyższych planów, wiek lasu może zostać ustalony na podstawie oświadczenia podatnika złożonego w trybie art. 180 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym jeżeli przepis prawa nie wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego w drodze zaświadczenia, organ podatkowy odbiera od strony, na jej wniosek, oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania”.

Zabytki

Zwolnieniu z podatku leśnego podlegają także lasy będące pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków. Chodzi tu dokładnie o te spośród lasów-zabytków, które posiadają wpis do rejestru zabytków. Lasy znajdujące się na terenie obszarów chronionych nie mogą korzystać ze zwolnienia z omawianego tytułu.

Zwolnienie dla użytków ekologicznych

Zwolnieniem objęte są także użytki ekologiczne. Definiowane są one na gruncie przepisów o podatkach i opłatach lokalnych jako grunty oznaczone w ewidencji gruntów symbolem złożonym z litery "E". Zwolnienie użytków ekologicznych stanowi pewną formę zabezpieczenia , gdyż w żadnym razie nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem leśnym, wchodząc pod rygor podatku od nieruchomości.

Zwolnienia podmiotowe i przedmiotowo-podmiotowe

Ustawa o podatku leśnym przewiduje także szereg zwolnień podmiotowych, bądź też przedmiotowo-podmiotowych. Objęte nimi są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- uczelnie, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty, instytuty naukowe i pomocnicze jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk;

- zakłady pracy chronionej lub zakłady aktywności zawodowej;

- instytuty badawcze, przedsiębiorcy o statusie centrum badawczo-rozwojowego.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Ponadto rada gminy może wprowadzić drogą uchwały dodatkowe zwolnienia podatkowe. Muszą być to jednak zwolnienia przedmiotowe (zwolnienia podmiotowe lub przedmiotowo-podmiotowe są zabronione), a także nie mogą stać w konflikcie z regulacjami ustawowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA