Obowiązki podatkowe przy zakupie gospodarstwa rolnego
REKLAMA
REKLAMA
Podatek rolny
REKLAMA
Grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza na gruncie polskich przepisów podatkowych podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym.
Do jego zapłaty obowiązani są właściciele gruntów, a także ich posiadacze samoistni, użytkownicy wieczyści, dzierżawcy gruntów, o ile dzierżawa ta odbywa się na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych, a także w niektórych przypadkach posiadacze gruntów, które stanowią własność Skarbu Państwa, bądź też jednostek samorządu terytorialnego.
Obowiązek podatkowy powstaje w tym przypadku wraz z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał tytuł prawny do gruntów lub nastąpiło objęcie gruntów w posiadanie i trwa do ostatniego dnia miesiąca, w którym tytuł przestał istnieć lub odstąpiono od posiadania gruntów.
W związku z podatkiem rolnym na podatniku spoczywają liczne obowiązki. Należą do nich między innymi zobowiązania do przekazywania właściwemu organowi informacji o gruntach, którą przekazać należy w ciągu 14 dni od dnia, w którym nastąpiły okoliczności, które uzasadniają powstanie bądź też wygaśnięcie obowiązku podatkowego, lub od zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania. Ponadto nabywca nieruchomości powinien w ciągu 14. dni od powyższych zdarzeń złożyć deklarację na podatek rolny. Obowiązek ten dotyczy także tych podmiotów, które podlegają zwolnieniu z opodatkowania.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
REKLAMA
Zgodnie z brzmieniem obowiązujących przepisów sprzedaż własności gruntów podlega zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych. Chodzi o sprzedaż gruntów, które stanowią gospodarstwo rolne zgodnie z przepisami ustawy o podatku rolnym wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, pod warunkiem że w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha oraz gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia.
Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, która jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.
Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM
Nie jest to jednak zwolnienie bezwarunkowe. By podatnik miał możliwość skorzystania z omawianej ulgi, w sposób kumulatywny spełnić musi następujące warunki:
- w rozumieniu ustawy o podatku rolnym w chwili dokonania czynności posiada już grunty rolne, czyli użytki rolne;
- nabywany grunt będzie stanowił gospodarstwo rolne;
- a w wyniku dokonania czynności zostanie utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, którego powierzchnia będzie nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha
- gospodarstwo to będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia.
Ponadto podatnik spełnić powinien warunki, które są konieczne do uzyskania de minimis. Chodzi o mieszczenie się w kwocie zwolnienia w przysługującym podatnikowi limicie pomocy de minimis w rolnictwie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat