reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Interpretacje i orzecznictwo

Zniesienie współwłasności jest opodatkowane

Aktualizacja: 09.11.2007

Zniesienie współwłasności - polegającej na przyznaniu rzeczy jednemu ze współwłaścicieli w zamian za przejęcie długu - stanowi odpłatne zbycie, które jest opodatkowane podatkiem dochodowym. »

Opodatkowanie odsetek z rachunku bankowego wspólnoty mieszkaniowej

Aktualizacja: 07.11.2007

Czy odsetki na rachunkach bankowych: bieżącym i gromadzącym środki funduszu remontowego, odsetki od lokat środków przeznaczonych na remonty w latach następnych, odsetki umowne od nieterminowych wpłat należności będących opłatami na utrzymanie części wspólnych nieruchomości oraz lokali indywidualnych są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych? »

Zawiadomienie urzędu uprawnia do ulgi

Aktualizacja: 05.11.2007

Podatnicy, którzy otrzymali spadek i chcą skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, muszą w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się wyroku sądu zawiadomić urząd skarbowy o otrzymanym spadku. »

Firmanctwo pozbawia prawa do odliczenia VAT

Aktualizacja: 31.10.2007

Konsekwencją stwierdzenia firmanctwa jest pozbawienie podatnika prawa do rozliczenia VAT - uznał Naczelny Sąd Administracyjny. »

Moment zaliczenia do kosztów opłaty faktoringowej

Aktualizacja: 30.10.2007

Czy wydatki związane z zawarciem umowy faktoringu stanowią koszty bezpośrednio czy też pośrednio związane z uzyskaniem przychodu i czy można zaliczyć je w ciężar kosztów uzyskania przychodu 2006 r.? »

Podatnik sam może opracować deklarację

Aktualizacja: 26.10.2007

Deklaracja dla podatku od nieruchomości może być składana na formularzu sporządzonym przez podatnika, pod warunkiem że będzie zawierać wszystkie wymagane przepisami dane. »

Błędnego paragonu nie ujmuje się dwa razy w księdze

Aktualizacja: 25.10.2007

W przypadku stwierdzenia błędu na paragonie fiskalnym nie ma podstaw prawnych do dwukrotnego ujmowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tego samego przychodu, a następnie korygowania go. »

Upominki z logo firmy wręczane kontrahentom jako koszt

Aktualizacja: 19.10.2007

Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 23 sierpnia 2007 r. (nr PF-II/41171-0012/07/SK) »

Uszkodzony samochód nie przestaje być nowy

Aktualizacja: 05.11.2007

Nowym samochodem osobowym, w rozumieniu ustawy o VAT, jest także samochód osobowy uszkodzony w wyniku kolizji drogowej, jeżeli spełnia pozostałe warunki ustawowe, tj. posiada pojemność silnika większą niż 48 centymetrów sześciennych lub moc większą niż 7,2 kilowatów oraz przejechał nie więcej niż 6 tys. kilometrów lub od momentu jego dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż sześć miesięcy. »

Dostawa gruntu rolnego bez VAT

Aktualizacja: 17.10.2007

W stosunku do części nieruchomości nieobjętej planem zagospodarowania przestrzennego stanowiącej grunt rolny ma zastosowanie zwolnienie od VAT. »

Dofinansowanie unijne niekorzystające ze zwolnienia

Aktualizacja: 16.10.2007

Jak wynika ze złożonego wniosku, podatniczka jest beneficjentem ostatecznym w programie „Przedsiębiorca to także Ty 3 (PTTT3)”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (75 proc.) i budżetu państwa (25 proc.). Jest to wsparcie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006, Priorytet 2 Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach, Działanie 2.5 Promocja przedsiębiorczości. Podatniczka jest na etapie oczekiwania na przelanie środków pieniężnych i prosi o wiążącą informację, czy od tejże dotacji ona jako podatnik będzie obowiązana odprowadzić podatek dochodowy. Uzyskane środki finansowe umożliwią jej jedynie rozpoczęcie działalności gospodarczej, która wiąże się z dużym nakładem finansowym (maszyny i urządzenia produkcyjne, jak również urządzenia techniczne potrzebne do sprzedaży - galeria wystroju okna i wnętrza). Nakłady na adaptację i remont wynajętego na ten cel lokalu pochłonęły duże środki finansowe. Podatniczka uważa, że dotacja ta nie jest dochodem. »

Jak rozliczyć nabycie używanego samochodu w innym kraju UE

Aktualizacja: 11.10.2007

Interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skarżysku-Kamiennej z 12 czerwca 2007 r., nr PP/443-2/07 »

Przydział odzieży nie jest nieodpłatnym świadczeniem

Aktualizacja: 09.10.2007

Przydzielenie pracownikom odzieży, w której muszą wykonywać swoją pracę, nie stanowi nieodpłatnego świadczenia. Wartość ubrania nie podlega tym samym PIT. »

Służbowe ubranie pracownika jako jego przychód

Aktualizacja: 05.10.2007

Czy z tytułu użytkowania przez pracowników wyłącznie w godzinach pracy odzieży oznaczonej marką X, przydzielonej czasowo przez pracodawcę, powstaje u pracowników przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń i czy w konsekwencji rodzi to obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych? »

Dofinansowanie nie zawsze będzie przychodem

Aktualizacja: 04.10.2007

Dofinansowanie otrzymane z tytułu kształcenia młodocianych od gminy podlegało zwolnieniu z opodatkowania PIT do końca 2006 roku i nie wlicza się go do przychodów z działalności gospodarczej. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama