REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Interpretacja podatkowa chroni następcę prawego firmy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Indywidualną interpretację podatkową firma może odziedziczyć / Fot. Fotolia
Indywidualną interpretację podatkową firma może odziedziczyć / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Indywidualną interpretację podatkową firma może odziedziczyć, tzn. interpretacja podatkowa chroni następcę prawego firmy. Jest tak nawet w przypadku, gdy poprzednik z interpretacji nie skorzystał – tak wynika z decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Indywidualna interpretacja podatkowa to porada w zakresie stosowania przepisów fiskalnych, jaką wydają Izby Skarbowe na wniosek podatnika. Dla przedsiębiorców ważne jest, że zastosowanie się do takiej opinii chroni przed negatywnymi skutkami prawnymi i podatkowymi. Czyli nie można ukarać przedsiębiorcy, który rozliczył podatki tak, jak podpowiedzieli urzędnicy. Co do zasady, interpretacja podatkowa obowiązuje co momentu jej uchylenia albo zmiany prawa.

REKLAMA

Autopromocja

Trzeba skorzystać, aby zyskać ochronę

REKLAMA

Zdarzają się jednak sytuacje, że do zmian zachodzi w samej firmie, na wniosek której została wydana interpretacja. Najczęściej chodzi o zmianę formy prawnej, w której prowadzona jest działalność gospodarcza. Kiedy już dojdzie do takiego zdarzenia w życiu firmy, niekoniecznie trzeba prosić o nową opinię w sprawie stosowania przepisów podatkowych.

Zgodnie z przepisami, następca prawny firmy wchodzi w prawa i obowiązki, jakie jej przysługiwały, w tym także te związane z podatkami. Dlatego też według linii orzecznictwa, przyjętej przez Naczelny Sąd Administracyjny, nowy podmiot „dziedziczy” również prawo do ochrony wynikającej z zastosowania się do interpretacji podatkowej. Oczywiście, podstawowym warunkiem jest, aby nie doszło do zmiany stanu faktycznego, a więc nie może zmienić się postępowanie firmy oraz nie może dojść do zmian w przepisach.

Skargę na interpretację podatkową sąd może rozstrzygnąć na niekorzyść skarżącego

Wcześniej jednak w orzecznictwie zwracano uwagę, że aby można było mówić o przejęciu ochronnej mocy interpretacji, trzeba się do niej zastosować. „Interpretacja jako akt administracyjny nie rodzi bowiem po stronie zainteresowanego żadnych praw ani obowiązków, wynikających z ustaw podatkowych. Zgodzić się jednakże należy z poglądem wyrażonym w zaskarżonym wyroku, że prawo takie (w postaci ochrony wynikającej z art.14k, art.14m i art.14 l O.p.) powstaje w momencie zastosowania się przez zainteresowanego do interpretacji przed jej zmianą bądź uchyleniem” – czytamy w orzeczeniu NSA z 10 maja 2012 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opinia niewykorzystana jednak obowiązuje

Ostatnio jednak NSA orzekał w innej sprawie, w której firma pytała o to, czy interpretacja nadal utrzymuje swoją moc pomimo zmiany formy prawnej spółki. Tyle że w tym przypadku sprawa dotyczyła opinii, do której firma ani przed przekształceniem, ani po zmianie formy prawnej się nie zastosowała.

Instytucja milczącej interpretacji podatkowej jest zgodna z Konstytucją, ale wymaga usprawnień

Przedstawiciele organów skarbowych twierdzili, że nie ma mowy o przejęciu mocy ochronnej interpretacji, jako że bez jej zastosowania takiej mocy po prostu nie ma. Potwierdził to także we wcześniejszym orzeczeniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w maju 2013 r.

Jednak spółka odwołała się do NSA, ten zaś wyrok WSA uchylił. I uzasadnił tę decyzję w ten sposób, że jeśli następca prawny firmy, która interpretację otrzymała, się do niej zastosuje, to będzie chroniony tak samo jak byłby chroniony jej poprzednik. O ile nie doszło do zmiany warunków faktycznych.

Zobacz ustawę Ordynacja podatkowa

Orzeczenie korzystne dla firm

Takie podejście NSA jest korzystne dla firm, zwłaszcza tych, które ze względu na rozwój biznesu zmieniają formę prawną. Pozwala bowiem uniknąć konieczności starania się o nową interpretację, ale przede wszystkim – daje działaniom firmy większą stabilność otoczenia prawnego.

Marek Siudaj, Tax Care


Zapraszamy do dyskusji na forum

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

REKLAMA

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

REKLAMA