reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Uzasadnienie organu podatkowego nie musi być wyczerpujące i kompleksowe

Uzasadnienie organu podatkowego nie musi być wyczerpujące i kompleksowe

Organ wydający interpretację indywidualną prawa podatkowego nie ma obowiązku ustosunkowania się do wszystkich argumentów wnioskodawcy, zawartych we wniosku o wydanie interpretacji podatkowej.

Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 kwietnia 2015 r., sygn. II FSK 731/13.

W przedmiotowej sprawie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Minister Finansów uznał przedstawione we wniosku stanowisko spółki za nieprawidłowe, w związku z czym spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził, iż w zaskarżonej interpretacji brak jest najważniejszego elementu: uzasadnienia prawnego i wskazał, iż w przypadku nieuwzględnienia przez organ wydający interpretację stanowiska wnioskodawcy, organ ma obowiązek wyczerpująco przedstawić wnioskodawcy własne stanowisko.

Zasady składania wniosków o interpretacje podatkowe od 1 lipca 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, iż w przypadku negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy organ nie może ograniczyć się wyłącznie do stwierdzenia, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, natomiast zobowiązany jest do wskazania prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym, które powinno zawierać przytoczenie stanu faktycznego i związanego z nim oraz obowiązującego w dniu wydawania interpretacji stanu prawnego.

Sprawa trafiła przed Naczelny Sąd Administracyjny, który wskazał, iż co prawda uzasadnienie zaskarżonej interpretacji podatkowej nie jest szczególnie rozbudowane, ale zawiera wszystkie niezbędne elementy, w tym wyraża jednoznaczny i precyzyjny pogląd organu w tej sprawie, przy czym Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż organ wydający interpretację indywidualną nie ma obowiązku ustosunkowania się do wszystkich argumentów wnioskodawcy, zawartych we wniosku o wydanie interpretacji.

Ponadto, Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, iż do uprawnień organu należy wybór racji argumentacyjnych, które jego zdaniem będą wystarczające dla oceny merytorycznej problemu podatkowego objętego wnioskiem.

Z niekorzystną interpretacją podatkową warto iść do sądu

Autor: Joanna Sidor

Senior Tax Consultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Russell Bedford. Jej doświadczenie w zakresie doradztwa podatkowego skupia się na planowaniu podatkowym oraz optymalizacji podatkowej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień międzynarodowego prawa podatkowego, takich jak np. opracowywanie i wdrażanie struktur holdingowych z wykorzystaniem spółek celowych zlokalizowanych w różnych jurysdykcjach.

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Uzasadnienie organu podatkowego nie musi być wyczerpujące i kompleksowe
Uzasadnienie organu podatkowego nie musi być wyczerpujące i kompleksowe

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama