Uzasadnienie organu podatkowego nie musi być wyczerpujące i kompleksowe
REKLAMA
REKLAMA
Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 kwietnia 2015 r., sygn. II FSK 731/13.
REKLAMA
W przedmiotowej sprawie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Minister Finansów uznał przedstawione we wniosku stanowisko spółki za nieprawidłowe, w związku z czym spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził, iż w zaskarżonej interpretacji brak jest najważniejszego elementu: uzasadnienia prawnego i wskazał, iż w przypadku nieuwzględnienia przez organ wydający interpretację stanowiska wnioskodawcy, organ ma obowiązek wyczerpująco przedstawić wnioskodawcy własne stanowisko.
Zasady składania wniosków o interpretacje podatkowe od 1 lipca 2015 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, iż w przypadku negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy organ nie może ograniczyć się wyłącznie do stwierdzenia, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe, natomiast zobowiązany jest do wskazania prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym, które powinno zawierać przytoczenie stanu faktycznego i związanego z nim oraz obowiązującego w dniu wydawania interpretacji stanu prawnego.
Sprawa trafiła przed Naczelny Sąd Administracyjny, który wskazał, iż co prawda uzasadnienie zaskarżonej interpretacji podatkowej nie jest szczególnie rozbudowane, ale zawiera wszystkie niezbędne elementy, w tym wyraża jednoznaczny i precyzyjny pogląd organu w tej sprawie, przy czym Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż organ wydający interpretację indywidualną nie ma obowiązku ustosunkowania się do wszystkich argumentów wnioskodawcy, zawartych we wniosku o wydanie interpretacji.
Ponadto, Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, iż do uprawnień organu należy wybór racji argumentacyjnych, które jego zdaniem będą wystarczające dla oceny merytorycznej problemu podatkowego objętego wnioskiem.
Z niekorzystną interpretacją podatkową warto iść do sądu
Autor: Joanna Sidor
Senior Tax Consultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Russell Bedford. Jej doświadczenie w zakresie doradztwa podatkowego skupia się na planowaniu podatkowym oraz optymalizacji podatkowej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień międzynarodowego prawa podatkowego, takich jak np. opracowywanie i wdrażanie struktur holdingowych z wykorzystaniem spółek celowych zlokalizowanych w różnych jurysdykcjach.
Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat