Jak zaliczyć do kosztów wydatek na zakup budynku
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu ich przyjęcia do używania budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
REKLAMA
Należy podkreślić, że budynek podlegający amortyzacji, kompletny i zdatny do używania, nie może mieć dowolnego przeznaczenia, lecz takie, które umożliwia jego wykorzystanie w prowadzonej przez podatnika działalności, a o przeznaczeniu budynku decydują odpowiednie organy administracyjne po spełnieniu przez inwestora określonych wymogów. Nie może więc to być np. budynek mieszkalny, który dopiero będzie przystosowany do pełnienia roli magazynu.
Zobacz: Jednorazowa amortyzacja a dotacje
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, aby poniesione wydatki były zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, pomiędzy tymi kosztami a przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Ten związek odnosi się również do kosztów jakimi są odpisy amortyzacyjne. Związek zakupionego przez przedsiębiorcę budynku mieszkalnego a charakterem prowadzonej przez niego działalności nie istnieje, jeżeli twierdzi on że lokal jest np. magazynem.
Nawet podjęcie działań przez przedsiębiorcę po zakupie budynku, w celu zmiany jego przeznaczenia a także, zakres podjętych robót budowlanych mogą ewentualnie wskazywać na to, że budynek będący w fazie remontu będzie dopiero w przyszłości wykorzystywany w jakikolwiek sposób dla potrzeb prowadzonej przez podatników działalności.
Należy więc pamiętać, ze aby koszty zakupu budynku stanowiły koszty uzyskania przychodów i podlegały odliczeniu poprzez odpisy amortyzacyjne zakupiony budynek musi być kompletny i zdatny do używania. Ponadto nie może mieć dowolnego przeznaczenia, lecz takie, które jednoznacznie umożliwia jego wykorzystanie w prowadzonej przez podatnika działalności (por. np. wyrok NSA w Warszawie z dnia 13 września 2006 r., II FSK 1103/05).
Polecamy: Odpisy amortyzacyjne nowych środków trwałych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat