Amortyzacja samochodu kupionego za gotówkę
REKLAMA
REKLAMA
Tak, odpisy amortyzacyjne stanowić będą koszty podatkowe.
REKLAMA
Zgodnie z wprowadzoną z początkiem 2017 roku regulacją prawną (art. 22p ustawy o PIT), podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Powyższe przepisy mają zastosowanie również w przypadku nabycia bądź wytworzenia środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.
Chcą zatem ocenić czy w przedmiotowym przypadku dojdzie do wyłączenia odpisów amortyzacyjnych z kosztów uzyskania przychodów należy sięgnąć do zapisów art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Przepis art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 zł.
Zauważyć należy, podatnik zakupił samochód osobowy na cele prywatne a dopiero później, na skutek zaistniałych okoliczności, podjął decyzję o przekazaniu go na potrzeby działalności gospodarczej. Zatem transakcja ta była przeprowadzona pomiędzy osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a innym przedsiębiorcą.
Innymi słowy, tylko jedna strona transakcji była przedsiębiorcą. W tym przypadku nie było więc obowiązku dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego. Wobec tego odpisy amortyzacyjne od wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu, przy spełnieniu innych warunków, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości.
Podobnego zdania był również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2017 r. nr 0111-KDIB1-1.4011.15.2017.1.BS.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat