reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Amortyzacja > Amortyzacja samochodu kupionego za gotówkę

Amortyzacja samochodu kupionego za gotówkę

W kwietniu 207 r. kupiłem na cele osobiste samochód osobowy o wartości 35.000 zł, za który zapłaciłem gotówką. Komis wystawił mi fakturę VAT-marża. Zamierzam w listopadzie 2017 r. przekazać auto na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Czy odpisy amortyzacyjne od tego auta stanowiły będą koszty podatkowe?

Tak, odpisy amortyzacyjne stanowić będą koszty podatkowe.

Zgodnie z wprowadzoną z początkiem 2017 roku regulacją prawną (art. 22p ustawy o PIT), podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Powyższe przepisy mają zastosowanie również w przypadku nabycia bądź wytworzenia środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.

Chcą zatem ocenić czy w przedmiotowym przypadku dojdzie do wyłączenia odpisów amortyzacyjnych z kosztów uzyskania przychodów należy sięgnąć do zapisów art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Przepis art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:
- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 zł.

Zauważyć należy, podatnik zakupił samochód osobowy na cele prywatne a dopiero później, na skutek zaistniałych okoliczności, podjął decyzję o przekazaniu go na potrzeby działalności gospodarczej. Zatem transakcja ta była przeprowadzona pomiędzy osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, a innym przedsiębiorcą.

Innymi słowy, tylko jedna strona transakcji była przedsiębiorcą. W tym przypadku nie było więc obowiązku dokonywania lub przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku płatniczego. Wobec tego odpisy amortyzacyjne od wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu, przy spełnieniu innych warunków, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Podobnego zdania był również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 maja 2017 r. nr 0111-KDIB1-1.4011.15.2017.1.BS.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama