REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki na ubezpieczenie rodzin pracowników mogą być kosztem

Katarzyna Broniszewska
Składki na ubezpieczenie rodzin pracowników
Składki na ubezpieczenie rodzin pracowników

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że pracodawcy płacą składki w ramach umowy ubezpieczenia na życie obejmującej pracowników i ich rodziny. Okazuje się, że te składki w pewnych sytuacjach mogą być zaliczone przez pracodawców do kosztów uzyskania przychodu.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwana dalej ustawą lub ustawą o PIT, w art. 23 ust. 1 pkt 57) ustanawia regułę, że składki opłacone przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, stanowią koszty uzyskania przychodu.

REKLAMA

Autopromocja

Aby jednak rzeczywiście opłacane składki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu muszą zostać spełnione wszystkie poniższe warunki.

I. Po pierwsze,  zawarte umowy nie mogą dotyczyć ryzyka wystąpienia innych zdarzeń, niż te, które wymienione zostały w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 11, poz. 66).

Ryzyka działu I i II tej ustawy dotyczą:

dział I:

- grupy 1 - ubezpieczenia na życie,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- grupy 3 - ubezpieczenia na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem  

  kapitałowym,

- grupy 5 - ubezpieczenia wypadkowe i chorobowe, jeśli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w grupach 1–4,

dział II:

- grupy 1 - ubezpieczenia wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej,

- grupy 2 - ubezpieczenia choroby                                                                                        

W związku z tym, składki płacone z tytułu innych niż wymienione zawartych umów ubezpieczenia, nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Tylko składki płacone z tytułu powyższych umów mogą być uznane za takie koszty.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: Podatki osobiste

II. Po drugie, uprawnionym do otrzymania świadczenia (które ma zostać spełnione w ramach umowy) nie może być pracodawca. Zatem możliwość zaliczenia do kosztów składek zapłaconych przez pracodawcę dotyczy tylko i wyłącznie umów ubezpieczenia zawartych na rzecz pracowników.

Druga przesłanka wskazuje, że ubezpieczeniem mają być objęci pracownicy. Oznacza to, że nie dotyczy to już członów ich rodzin. Zatem koszty wynikające z opłaty składek na ubezpieczenie członków rodzin pracowników, nie są kosztami uzyskania przychodu.

Wynika to z tego, że koszty te nie są kosztami pracowniczymi, nie przekładają się na przychody pracodawcy z prowadzonej działalności gospodarczej oraz nie pozostają z nią w związku.

III. Po trzecie, w umowie ubezpieczenia znajdują się zapisy, które zakazują, wykluczają:                                                                                             

- dokonania wypłaty kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

-możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

-wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie

w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

REKLAMA

IV. Po czwarte, koszty płaconych składek pozostają w bezpośrednim lub pośrednim związku z prowadzoną działalnością, co powoduje, że ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość uzyskanego przychodu. Związek pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania jest związkiem adekwatności przyczyny i skutku.

Wydatki stanowiące koszt uzyskania przychodu muszą być przede wszystkim racjonalne i gospodarczo uzasadnione, ponieważ zostają poniesione po to, aby osiągnąć, zabezpieczyć i zachować źródło przychodów (wyjątki przedstawione są w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT).

Ponadto wydatki te należy przyporządkować do tego źródła uzyskania przychodu, z którymi są związane.

Powyższy wymóg został potwierdzony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi z dnia 23 listopada 2010 roku (sygnatura I SA/ Łd924/10). Sąd orzekł, że „Poniesienie wydatku, który nie został wyłączony w art. 23 ust. 1 u.p.d.o.f. nie oznacza, że wydatek taki automatycznie będzie uznany za koszt uzyskania przychodów. Podatnik ma bowiem możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów pod warunkiem, że zostały one poniesione i mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Również J. Budziszewski w artykule pt.: „Nowa definicja kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” (Doradztwo Podatkowe 2007.4.20) podkreśla, że jeżeli powyżej wskazany cel nie może być osiągnięty (przy obiektywnej ocenie), to nie można w sposób zasadny zaliczyć danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Spełnienie wszystkich opisanych warunków, daje pracodawcy prawo do zaliczenia kosztów składek, płaconych przez niego w ramach ubezpieczenia na życie na rzecz swoich pracowników, do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku, gdy jeden z przedstawionych wymogów nie może być zrealizowany - nie można zaliczyć tych wydatków do kosztów.

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 13 stycznia 2012 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-920/11-5/EC).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA