reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Nagrody dla użytkowników serwisu internetowego kosztem uzyskania przychodu

Nagrody dla użytkowników serwisu internetowego kosztem uzyskania przychodu

Wydatki poniesione na zakup nagród dla zarejestrowanych użytkowników mają wpływ na uatrakcyjnienie korzystania z serwisu internetowego, a tym samym pozyskanie użytkownika i uzyskanie przychodu. Dlatego wydatki te pozostają w bezpośrednim związku z przychodem i stanowią dla prowadzącego serwis podatnika koszt uzyskania przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w indywidualnej interpretacji podatkowej z 16 grudnia 2011 r., (nr IPTPB1/415-157/11-4/KSU).

Sprawa, rozpatrywana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, dotyczyła podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w formie serwisu internetowego.

Jego użytkownicy mieli możliwość zbierania punktów za określone aktywności, np. wypełnienie ankiety, obejrzenie reklamy, zalogowanie do serwisu. Każdy z użytkowników gromadził swoje punkty na specjalnym, przypisanym mu koncie.

Po uzbieraniu określonej liczby punktów, użytkownik miał prawo do wymiany ich na nagrody (ale nie mógł wymienić ich na pieniądze), przeważnie w postaci gadżetów komputerowych (myszy, klawiatury, konsole X-BOX, odtwarzacze mp3 itp.)

Nagrody dostarczano za pośrednictwem firmy kurierskiej.  Podatnik pokrywał koszty dostawy, a także dokonywał zakupu nagród. Następnie wystawiał faktury podmiotom, które zleciły przeprowadzenie ankiety, udostępniły reklamę itp.

Polecamy: Jak rozliczyć abonament od użytkownika portalu, którego kraj pochodzenia nie jest znany

Polecamy: Potwierdzenia dokonania transakcji internetowej a koszty uzyskania przychodów

Na tle powyższego stanu faktycznego, podatnik zwrócił się do organów podatkowych z pytaniem, czy wydatki na zakupione przez niego produkty, stanowiące nagrody dla użytkowników serwisu, mogą stanowić dla niego koszty podatkowe?

Przedstawiając własne stanowisko stwierdził, że przedmiotowe wydatki mogą stanowić koszty.

Organ podatkowy podzielił to stanowisko. Zdaniem Dyrektora IS, wydatki poniesione na zakup nagród dla zarejestrowanych użytkowników mają wpływ na uatrakcyjnienie korzystania z serwisu internetowego, a tym samym pozyskanie użytkownika i uzyskanie przychodu.

W związku z tym, jako pozostające w bezpośrednim związku z przychodem, stanowią dla podatnika koszty uzyskania przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama