Wydatki na modernizację stoisk handlowych kontrahentów kosztem podatkowym
REKLAMA
REKLAMA
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 1 kwietnia 2014 r.
REKLAMA
Pomoc finansowa dla kontrahentów
Przedmiotem interpretacji indywidualnej było planowane przez spółkę (prowadzącą handel hurtowy towarów) przekazanie odbiorcom jej towarów (punktom sprzedaży detalicznej) środków finansowych „opłaty” na modernizację ich stoisk sprzedaży. Odbiorcy w ramach otrzymanego wsparcia finansowego zobowiązać się mieli także do zapewnienia odpowiedniej wysokości zakupów oferowanych przez spółkę towarów.
Dodatkowo w razie nie osiągnięcia umówionego poziomu zakupów odbiorcy zobowiązali się do zwrotu części lub całości otrzymanej opłaty.
Spółka zadała pytanie, czy środki finansowe (opłaty) wydatkowane na modernizację punktów sprzedaży detalicznej odbiorców jej towarów może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Wydatki mające na celu zwiększenie przychodów są kosztem podatkowym
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydatki takie mają na celu zwiększenie sprzedaży towarów spółki, a w konsekwencji zwiększenie przychodów spółki. Tym samym wydatki takie mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Organ podatkowy zaznaczył jednak, że w przypadku otrzymania zwrotu części lub całości opłat, zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów, zwrócone kwoty należy zaliczyć do przychodów.
Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy zaznaczył, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący tę działalność. Ale nie każdy wydatek ponoszony w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowić może koszt uzyskania przychodu i jako taki podlegać odliczeniu od postawy opodatkowania.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Druki PIT 2013 / 2014 i broszury informacyjne MF
Limity ulg i odliczeń w PIT 2013 / 2014
REKLAMA
Działalność gospodarcza, co do zasady, nastawiona jest na zysk, czyli osiąganie dochodu. Skutki podejmowanych nietrafionych decyzji gospodarczych nie mogą w każdym przypadku być przerzucane na Skarb Państwa poprzez obniżanie podstawy opodatkowania, dlatego każda decyzja związana ponoszeniem kosztu winna być odpowiednio uzasadniona i udokumentowana.
Aby można było zaliczyć ponoszone wydatki do kosztów uzyskania przychodów podatnik musi udowodnić i udokumentować, że w momencie ich ponoszenia były celowe z punktu widzenia prowadzonej działalności gospodarczej. Podatnik powinien – w toku ewentualnego postępowania podatkowego czy kontrolnego – udowodnić, że w momencie ponoszenia wydatków celem ich było osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów oraz że jego działanie było staranne i racjonalne.
Ustawa o PIT enumeratywnie określa warunki, które muszą być spełnione aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodów.
Musi on zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika, musi on być definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona. Ustawa o PIT podkreśla, że musi on pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, musiał być poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów oraz gdy został właściwie udokumentowany,
Źródło: Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 1 kwietnia 2014 r. (nr ITPB1/415-1287/13/DP).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat