| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Co jest kosztem > Czy wydatki na słodycze udostępniane klientom można zaliczyć do kosztów

Czy wydatki na słodycze udostępniane klientom można zaliczyć do kosztów

Czy mogę zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatek na zakup cukierków, które udostępniam w recepcji gościom i pacjentom mojej kliniki stomatologicznej?

RADA

Tak, koszty zakupu cukierków, które są wystawiane w recepcji prowadzonej przez Panią kliniki stomatologicznej dla gości i pacjentów, może Pani zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wydatek, jaki ponosi Pani na zakup cukierków, którymi częstują się pacjenci i goście w klinice stomatologicznej, może Pani zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Tego rodzaju wydatku nie można uznać za wydatek reprezentacyjny wyłączony z kosztów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej także "updof"). Na podstawie tego przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów: kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Przedsiębiorca zaliczy do kosztów wydatki na studia doktoranckie

Prawo do rozliczania w kosztach wydatków na poczęstunek dla klientów potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 grudnia 2009 r., sygn. IPPB1/415-752/09-2/EC, czytamy że:

(...) poniesione wydatki na zakup artykułów spożywczych, takich jak kawa, herbata, woda, napoje bezalkoholowe, cukierki, ciastka, paluszki i inne słodycze serwowane klientom salonu, nie będą miały charakteru wydatków reprezentacyjnych, o których mowa w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy uznać, iż wydatki te będą elementem ich standardowej obsługi.

Polecamy: Opłaty zaliczane do kosztów podatkowych (PDF)

Takie samo stanowisko zajął również Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 27 listopada 2013 r., sygn. DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521, stwierdzając, że:

(...) nie podlegają wykluczeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 updop i art. 23 ust. 1 pkt 23 updof ponoszone przez podatników wydatki na drobne poczęstunki (np. ciastka, paluszki, kanapki), napoje (np. kawa, herbata, woda mineralna, soki), a także posiłki (np. obiady, lunche), niezależnie od miejsca ich podawania (w siedzibie podatnika, czy też poza nią), podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami, inwestorami, wykonawcami etc. dotyczących zakresu prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1206

Tomasz Krywan

prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »