reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Kiedy do kosztów > Ulga na złe długi – podatek dochodowy

Ulga na złe długi – podatek dochodowy

W jaki sposób odzyskać podatek dochodowy w sytuacji posiadanych niezapłaconych należności w ramach tzw. ulgi za złe długi?

W podatku dochodowym nie ma regulacji takich jak w przypadku VAT – czyli pozwalającej wprost (po spełnieniu określonych warunków) skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny. Jedynym sposobem na zmniejszenie podstawy opodatkowania w podatku dochodowym, jest możliwość zaliczenia nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów, jednak po spełnieniu określonych warunków.

Ulga na złe długi – zwrot zapłaconego VAT

Nieściągalna wierzytelność w kosztach

Zgodnie art. 23 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), zaliczenie nieściągalnej wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu jest możliwe, gdy:

- wierzytelności zostały uprzednio zaliczone do przychodów należnych,

- nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona.

Natomiast uprawdopodobnienie nieściągalności następuje poprzez postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu, wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego, postanowienie sądu o:

a) oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, gdy majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania,

b) umorzeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, gdy zachodzi okoliczność opisana w powyższym punkcie,

c) ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty, protokół sporządzony przez podatnika, stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od tej kwoty.

Potwierdzenie statusu podatnika VAT dla celów ulgi na złe długi

Istnieje możliwość, w przypadku gdy kwoty są stosunkowo niewielkie, aby w protokole wykazać, że są one niższe niż koszty prowadzonych postępowań.

Konsekwencje podatkowe u dłużnika

Regulacje ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych przewidują konsekwencje podatkowe u dłużnika, który nie zapłacił. Jest on zobowiązany zmniejszyć koszty uzyskania przychodu, jeśli nie zapłaci dostawy po 30 dniach po upływie terminu płatności albo 90 dniach od zaliczenia do kosztów (jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni). Nie ma natomiast regulacji dotyczących możliwości zmniejszenia przychodów.

Polecamy: Opłaty zaliczane do kosztów podatkowych (PDF)

W przypadku podatku dochodowego od osób prawych (CIT) zaliczenie odpisu aktualizującego do kosztów uzyskania przychodów określa: art. 16 ust 1 pkt 26a w związku z art. 16 ust 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Autor: Magdalena Podgórska

Podstawa prawna:

– Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm., ost. zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 1569.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Ulga na złe długi – podatek dochodowy/ Fot. Fotolia
Ulga na złe długi – podatek dochodowy/ Fot. Fotolia

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama