reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Koszty pracownicze > Świadczenia pozapłacowe dla pracowników - koszty podatkowe dla pracodawcy

Świadczenia pozapłacowe dla pracowników - koszty podatkowe dla pracodawcy

Koszty poniesione przez spółkę w związku z zakupem dodatkowych świadczeń pracowniczych w postaci kart uprawniających do udziału w zajęciach sportowych, wstępów do sali gimnastycznej i na boisko sportowe, szczepionek przeciwko grypie oraz miejsc parkingowych, sfinansowanych ze środków obrotowych spółki należy uznawać za koszty uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy CIT.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 lipca 2015 r., IBPB-1-2/4510-121/15/BD.

Sprawa dotyczyła spółki, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udostępnia swoim pracownikom szereg dodatkowych świadczeń pozapłacowych w postaci: kart upoważniających wstępu na zajęcia sportowe, możliwość korzystania z sali gimnastycznej, boiska sportowego, miejsca parkingowego oraz szczepionek przeciwko grypie. Udostępnienie sali gimnastycznej oraz boiska sportowego odbywa się w sposób nieodpłatny, natomiast w pozostałe  świadczenia są częściowo finansowane ze środków obrotowych spółki i częściowo przez pracowników.

Pozapłacowe świadczenia na rzecz pracowników wynikają z obowiązującego w spółce zarządzenia prezesa zarządu i dostępne są dla wszystkich zainteresowanych pracowników, a korzystanie ze świadczeń jest dobrowolne. Spółka wskazała, że przedmiotowe wydatki mają na celu zmotywowanie pracowników, zwiększenie ich zaangażowania w pracę, dbałość o odpowiednią atmosferę pracy oraz ciągłe ulepszanie relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, co w konsekwencji ma się przełożyć na większą efektywność świadczonej pracy oraz wysokość osiąganych przez spółkę przychodów. Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wydatki na przedmiotowe świadczenia mogą stanowić koszty podatkowe.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko spółki za prawidłowe, w uzasadnieniu interpretacji wskazując, że przedmiotowe wydatki w sposób pośredni przekładają się na uzyskanie przez podatnika przychodu. Wzmacniają bowiem wzajemne relacje pracowników, mają pozytywny wpływ na ich więź z pracodawcą, a także poprzez zapewnienie dobrej kondycji fizycznej pracowników, wpływają na efektywność ich pracy. Z powyższych względów organ potwierdził, że przedmiotowe wydatki stanowią pośrednie koszty podatkowe.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama