Wydatki na jedzenie w delegacjach pracowniczych – koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 lipca 2017 r., 0111-KDIB2-3.4010.22.2017.1.AB.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki z.o.o., która specjalizuje się w wynajmie podnośników, a także prowadzi ich sprzedaż (włączając części do tych maszyn) oraz świadczy usługi serwisowe oraz szkoleniowe. Spółka nabywa usługi gastronomiczne (cateringowe) m.in. w związku z podróżami służbowymi pracowników, które odbywają się zarówno na terytorium Polski, jak i poza jej granicami. Wydatki na te usługi przekraczają kwoty przysługujące pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Zakupy usług gastronomicznych (cateringowych) są dokumentowane fakturami, przy czym usługodawcy stosują tutaj różne sposoby ujęcia tych usług na fakturze.
Przykładowo, faktura może wskazywać łączną kwotę należną za usługi gastronomiczne (cateringowe) zapewnione wszystkim pracownikom uczestniczącym w szkoleniu, zebraniu, bądź będącym w delegacji, a może zdarzyć się tak, że wyszczególniona jest liczba posiłków i ich rodzaj. Spółka nie ewidencjonuje (nie sprawdza), którzy pracownicy spożyli dany rodzaj posiłku. Pod pojęciem usług gastronomicznych (cateringowych) Spółka rozumie nie tylko dostawę obiadów, lunchów i kolacji, lecz również kanapek, kaw, herbat oraz innych napojów bezalkoholowych.
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy wydatki na nabycie usług gastronomicznych (cateringowych) mogą zostać przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Zdaniem spółki, za wydatki na zakup żywności, napojów i usług gastronomicznych, wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, należy uznać te, których wyłącznym bądź dominującym celem jest stworzenie pewnego wizerunku podatnika, stworzenie dobrego obrazu jego firmy, czy działalności, wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami (por. wyrok 7 sędziów NSA z 17 czerwca 2013 r., II FSK 702/11). W ocenie spółki, w opisanej sytuacji, wydatki na nabycie usług gastronomicznych (cateringowych) mogą zostać przez spółkę zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe.
Organ podkreślił, że aby wydatki dotyczące podróży służbowych osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej współpracujących ze spółką na podstawie umów o świadczenie usług uznać za koszty uzyskania przychodów, w przypadku gdy osoby te nie są pracownikami spółki, konieczność ponoszenia przez spółkę takich wydatków winna wynikać z prawidłowo zawartych umów (np. cywilnoprawnych), bądź z uchwał wspólników podjętych zgodnie z prawem albo mieć podstawę w umowie spółki, czy też wynikać z postanowień regulaminów lub statutu spółki przewidujących zapewnienie tego rodzaju świadczeń na rzecz osób niebędących pracownikami spółki.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat