Kurs prawa jazdy samochodem osobowym - wydatki nie są kosztem podatkowym
REKLAMA
REKLAMA
Organy podatkowe wykluczając wydatki na prawo jazdy z kosztów podatkowych nie analizują jednak argumentów podatników. Po prostu powołują się na to, że prawo jazdy samochodem osobowym może być wykorzystane w życiu prywatnym przedsiębiorcy albo pracownika. To obecnie podstawowa umiejętność osoby dorosłej niezależna od prowadzenia firmy czy pracy zawodowej. Dlatego fiskus nie zgadza się na zaliczanie wydatków tego typu do kosztów uzyskania przychodu.
REKLAMA
Polecamy serwis: Samochód w firmie
Odmienna kwalifikacja może dotyczyć wydatków na kurs prawa jazdy innymi pojazdami niż samochód osobowy. Podatnik musi wykazać związek wydatku na kurs prawa jazdy samochodem ciężarowym albo autobusem z prowadzoną działalnością.
18 lutego 2010 r.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBI/1/415-1025/09/BK) zajął stanowisko w sprawie wydatków na kurs prawa jazdy samochodem osobowym. Jest to przykład stanowiska fiskusa w tej sprawie.
Wniosek ORD-IN złożyła wnioskodawczyni, która rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie opracowywania oraz wykonywania:
- świadectw charakterystyki energetycznej,
- audytów energetycznych,
- inwentaryzacji obiektów oraz instalacji,
- nadzoru technicznego,
- kosztorysów,
- szkoleń BHP.
Opracowywanie tych dokumentów jest niemożliwe bez dokładnej inwentaryzacji obiektu czy instalacji, dla których wykonywana jest dokumentacja oraz zebrania szczegółowych danych dotyczących budowy, wyposażenia, czy stanu technicznego obiektu. Nie ma możliwości prowadzenia nadzoru technicznego oraz prowadzenia szkoleń BHP pod adresem rejestracyjnym firmy - oferta skierowana została do realizacji w siedzibie klienta.
Korzystanie ze środków komunikacji miejskiej było nieracjonalne. Wnioskodawczyni nie zatrudniała też żadnego pracownika, który miałby prawo jazdy.
REKLAMA
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że wydatków na kurs prawa jazdy nie można uznać za koszt prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż jest to wydatek o charakterze osobistym, którego poniesienie ma na celu umożliwienie wnioskodawczyni, podobnie jak każdej innej osobie, poruszanie się samochodem.
„Zauważyć zatem należy, że niezależnie od tego, czy prowadziłaby pozarolniczą działalność gospodarczą, czy też nie, dla ułatwienia poruszania się, musiałaby ponieść omawiany wydatek, który w znacznym stopniu ułatwi jej również życie prywatne. Zatem wydatek, związany ze sfinansowaniem kursu prawa jazdy, nie ma bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie jest wydatkiem ponoszonym w celu powstania lub zwiększenia przychodu czy też zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu, jakim jest ta działalność gospodarcza.”
Porównaj: Samochody osobowe w najmie i leasingu – zaliczanie do kosztów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat