Opony zimowe kosztem uzyskania przychodu
REKLAMA
REKLAMA
Dokupienie do samochodu (środka trwałego) kompletu opon zimowych jest zwykłym kosztem eksploatacyjnym, jak wymiana oleju, czy wycieraczek. Taki wydatek zaliczymy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
Jednak w sytuacji, gdy opony zimowe będą kupione w komplecie z samochodem, to wartość opon zwiększa wartość początkową samochodu jako środka trwałego. Wtedy zaliczenie do kosztów odbywać się będzie w formie odpisów amortyzacyjnych.
Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT nie można zaliczyć do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wartości samochodu osobowego przewyższającej równowartość 20 000 euro.
Co do zasady kosztami podatkowymi nie mogą być wydatki na ulepszenie środków trwałych.
Takie ulepszenia również zwiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Wtedy zaktualizowane wydatki na ulepszenia, pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, są kosztem uzyskania przychodów w chwili zbycia danego środka trwałego.
Ale zakup opon zimowych to nie ulepszenie samochodu, a wydatek eksploatacyjny.
Tak samo interpretują tę kwestię organy podatkowe. Definiują one wydatki wydatki eksploatacyjne, jako wydatki związane ze zwykłym używaniem samochodu jak np: wydatki na zakup paliwa, wymianę oleju, części zamiennych, opon, wydatki na bieżące remonty, naprawy i ubezpieczenia, opłaty za przejazd i parkowanie (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 października 2011 r. – nr IBPBI/1/415-745/11/ESZ, czy interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 grudnia 2009 r. – nr ILPB1/415-977/09-5/IM).
A wszystkie wydatki związane z eksploatacją samochodu ujętego w ewidencji środków trwałych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio w dacie ich poniesienia.
Trzeba też przypomnieć, że także w przypadku samochodu nie będącego środkiem trwałym można wydatek na opony zimowe zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W tej sytuacji trzeba pamiętać o limicie dla kosztów wyznaczonym tzw. kilometrówką.
Kilometrówka 2012 – dużo wyższe stawki i limity!
Można też odliczyć VAT od faktur kosztowych związanych z nabyciem i wymianą opon. Tylko w przypadku samochodów wziętych w leasing istnieje ograniczenie – odliczyć można tylko 60% VAT z raty leasingowej (maksymalnie 6000 zł), w której kryją się m.in. wydatki na wymianę opon.
Jednak coraz więcej firm zawiera z leasingodawcami dodatkowe umowy dotyczące zarządzania flotą leasingowanych pojazdów, czy oddzielne umowy serwisowe. I wtedy odliczanie VAT od takich nabytych usług nie doznaje ww. 60% ograniczeń.
Kiedy można odliczyć cały VAT przy nabyciu samochodów?
Odliczanie VAT od samochodów wziętych w leasing
(…) podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup usług zarządzania flotą jak i usług obsługi serwisowej samochodów w odniesieniu do tych samochodów podlega odliczeniu na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem spełniona jest podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia tj. samochody te wykorzystywane są przez Wnioskodawcę do działalności opodatkowanej. Jednakże Wnioskodawca winien mieć na uwadze ograniczenia wynikające z przepisu art. 88 tej ustawy. Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji podatkowej z 4.10.2011 r. (nr IPPP1/443-1031/11-4/ISz).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat