| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Opony zimowe kosztem uzyskania przychodu

Opony zimowe kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na zakup i wymianę opon zimowych (tak samo jak innych opon, czy części zamiennych) można zaliczyć bezpośrednio i jednorazowo do kosztów podatkowych.

Dokupienie do samochodu (środka trwałego) kompletu opon zimowych jest zwykłym kosztem eksploatacyjnym, jak wymiana oleju, czy wycieraczek. Taki wydatek zaliczymy bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Jednak w sytuacji, gdy opony zimowe będą kupione w komplecie z samochodem, to wartość opon zwiększa wartość początkową samochodu jako środka trwałego. Wtedy zaliczenie do kosztów odbywać się będzie w formie odpisów amortyzacyjnych.

Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT nie można zaliczyć do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wartości samochodu osobowego przewyższającej równowartość 20 000 euro.

Co do zasady kosztami podatkowymi nie mogą być wydatki na ulepszenie środków trwałych.

Takie ulepszenia również zwiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Wtedy zaktualizowane wydatki na ulepszenia, pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, są kosztem uzyskania przychodów w chwili zbycia danego środka trwałego.

Ale zakup opon zimowych to nie ulepszenie samochodu, a wydatek eksploatacyjny.

Tak samo interpretują tę kwestię organy podatkowe. Definiują one wydatki wydatki eksploatacyjne, jako wydatki związane ze zwykłym używaniem samochodu jak np: wydatki na zakup paliwa, wymianę oleju, części zamiennych, opon, wydatki na bieżące remonty, naprawy i ubezpieczenia, opłaty za przejazd i parkowanie (por. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 października 2011 r. – nr IBPBI/1/415-745/11/ESZ, czy interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 grudnia 2009 r. – nr ILPB1/415-977/09-5/IM).

A wszystkie wydatki związane z eksploatacją samochodu ujętego w ewidencji środków trwałych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio w dacie ich poniesienia.

Trzeba też przypomnieć, że także w przypadku samochodu nie będącego środkiem trwałym można wydatek na opony zimowe zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. W tej sytuacji trzeba pamiętać o limicie dla kosztów wyznaczonym tzw. kilometrówką.

Kilometrówka 2012 – dużo wyższe stawki i limity!

Można też odliczyć VAT od faktur kosztowych związanych z nabyciem i wymianą opon. Tylko w przypadku samochodów wziętych w leasing istnieje ograniczenie – odliczyć można tylko  60% VAT z raty leasingowej (maksymalnie 6000 zł), w której kryją się m.in. wydatki na wymianę opon.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »