Motor przedsiębiorca zaliczy do kosztów ale już kasku i skórzanej kurtki nie
REKLAMA
REKLAMA
Od dawna zarówno fiskus jak i sądy administracyjne nie pozwalają przedsiębiorcom zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odzież reprezentacyjną typu garnitury, garsonki, koszule, bluzki, krawaty – zarówno dla ich samych jak i pracowników.
REKLAMA
Wyjątkiem są jednolite ubrania (ubiory służbowe) opatrzone logo firmy przeznaczone np. dla pracowników działu obsługi klienta – takie wydatki mogą być kosztami podatkowymi.
Przykładem jest wyrok NSA oz. we Wrocławiu z 30 lipca 2002 r. (sygn. akt I SA/Wr 501/00), w którym NSA stwierdził m.in.:
(…) W szczególności trafnie przyjęto, że w przedmiotowej sprawie zakup odzieży dla pracowników nie stanowił kosztów uzyskania przychodów spółki. Jak wynika z niespornych ustaleń zakupione rzeczy takie jak spodnie, marynarki, żakiety, kamizelki, kurtki, bluzki, koszule, buty nie stanowiły odzieży ochronnej, brak też podstaw do uznania je za ubiory służbowe o określonym wzorze, uwzględniającym reprezentacje i reklamę firmy, zaopatrzone w logo firmy.
Skoro tak - podzielić należy jednolity w orzecznictwie pogląd, że wydatki na tego typu odzież nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów gdyż nie były poczynione w celu ich uzyskania.
Słusznie organ podatkowy stanął na stanowisku, że wskazane rzeczy miały charakter rzeczy osobistych pracowników, a pracownicy sami winni ponosić koszty takich zakupów /vide: wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia: 16 kwietnia 1997 r. I SA/Kr 1297/96, 16 grudnia 1999 r. I SA/Kr 717/98, 10 września 1999 r. I SA/Lu 742/98, 28 lipca 1999 r. I SA/Gd 1205/97, 15 marca 2000 r. SA/Sz 59/99/.(…).
Polecamy: Reprezentacja i reklama
Jednak odzież reprezentacyjna, to nie odzież ochronna. Ponadto używania np. kasku wymagają przepisy prawa o ruchu drogowym.
Dlatego też pewien podatnik prowadzący działalność gospodarczą zapytał Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie czy w świetle ustawy o PIT zakup kasku motocyklowego, skórzanej kurtki motocyklowej ze wzmocnieniami, spodni motocyklowych ze wzmocnieniami, butów skórzanych motocyklowych stanowią koszty uzyskania przychodu.
Podatnik ten prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych serwisowych. Charakter prowadzonej przez niego działalności wiąże się z koniecznością szybkiego dotarcia do klienta. W związku z tym, że większość klientów prowadzi swoją działalność w Warszawie — mieście z dużymi problemami komunikacyjnymi najlepszym rozwiązaniem zapewniającym mobilność a więc szybki dostęp do klienta jest korzystanie z motocykla.
Podatnik zawarł umowę o charakterze leasingu operacyjnego, zgodnie z którą rozpoczął korzystanie z motocykla dla celów prowadzonej działalności, a raty leasingowe zaliczał do kosztów.
Jeżdżenie motocyklem wymaga specjalnej odzieży chroniącej zarówno przed niższymi temperaturami jak i przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych. Prawo o ruchu drogowym (art. 40) nakłada obowiązek używania kasku zarówno. Zasady bezpieczeństwa wymagają też aby motocyklista był ubrany w odzież specjalnie przystosowaną do motocykla. W związku z tym wnioskodawca nabył ubranie motocyklowe w skład którego wchodzi: kask, skórzana kurtka motocyklowa, spodnie motocyklowe, buty.
Polecamy: serwis PIT
REKLAMA
Zdaniem podatnika prowadząca działalność osoba wykorzystująca motocykl w działalności gospodarczej jest uprawniona do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup specjalistycznej odzieży motocyklowej. Brak takiej odzieży istotnie utrudniałby jazdę motocyklem, a przede wszystkim powodowałby dodatkowe niebezpieczeństwo związanego z ewentualnymi skutkami wypadku. W konsekwencji tego stanu rzeczy należy uznać, że koszty są poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT, a więc zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy stanowią koszty uzyskania przychodów dla prowadzonej przez podatnika działalności.
Jednak w interpretacji indywidualnej (nr IPPB1/415-454/09-2/AG) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2009 r. nie zgodził się z podatnikiem, że te wydatki są kosztem podatkowym. Organ podatkowy stwierdził m.in.:
(…) jest kwestią oczywistą, że korzystanie z motocykla pozwala na sprawne i szybkie poruszanie się po mieście. Jednakże zważyć należy, że wydatek poniesiony na zakup odzieży motocyklowej nie ma w przedmiotowej sprawie ani bezpośredniego ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Bezpośrednim celem jaki jest związany z zakupem odzieży motocyklowej ochronnej służącej do jazdy na motocyklu jest ochrona zdrowia użytkownika, a wydatki poniesione na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym.
W tym miejscu należy zauważyć, iż nie każdy wydatek ponoszony przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, może zostać zaliczony, zgodnie z prawem podatkowym, do kosztów uzyskania przychodu. Zatem stanowisko wnioskodawcy względem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupu odzieży motocyklowej jest nieprawidłowe.
Stanowisko fiskusa wydaje się błędne przynajmniej co do wydatku na kask. Motocyklowa odzież ochronna pełni te same funkcje, co np. odzież ochronna (rękawice, kaski) używane np. w budownictwie. Tam ten wydatek ma uzasadnienie prawne w przepisach bhp. Natomiast w przypadku przedsiębiorcy motocyklisty taką podstawą jest prawo o ruchu drogowym.
Gdybyśmy mieli do czynienia z wydatkami na rzecz pracowników, to warto wiedzieć, że zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej – w tym odzież i obuwie ochronne. Pracownik ma obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnej, dostarczonych przez pracodawcę. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej także wówczas, gdy żaden szczególny przepis nie przewiduje wyposażenia pracownika w takie środki, ale również w sytuacjach, w których doświadczenie życiowe wskazuje na potrzebę korzystania z takich środków (wyrok Sądu Najwyższego z 24 kwietnia 1959 r., III CR 907/58, PiZS 1961/1/60).
Dlatego też warto poczekać na wyrok sądu administracyjnego w tej sprawie, bo należy mieć nadzieję, że podatnik – motocyklista odwołał się od tej niekorzystnej interpretacji. Tymczasem można rekomendować wszystkim zapalonym przedsiębiorcom - motocyklistom, by naszyli na swoje kurtki motocyklowe emblematy z logo swojej firmy. Pozwoli to najprawdopodobniej uniknąć konfliktów z fiskusem i jednocześnie zaliczyć wydatki do kosztów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat