REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Motor przedsiębiorca zaliczy do kosztów ale już kasku i skórzanej kurtki nie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów

REKLAMA

REKLAMA

Czy przedsiębiorca poruszający się motocyklem może zaliczyć do kosztów wydatki na nabycie odzieży motocyklowej (czyli np. kasku motocyklowego, skórzanej kurtki etc.)? Używania kasku przez motocyklistę wymaga prawo o ruchu drogowym. Jednak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że są to wydatki o charakterze osobistym i jako takie nie można ich zaliczyć do kosztów podatkowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Od dawna zarówno fiskus jak i sądy administracyjne nie pozwalają przedsiębiorcom zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odzież reprezentacyjną typu garnitury, garsonki, koszule, bluzki, krawaty – zarówno dla ich samych jak i pracowników.

REKLAMA

Wyjątkiem są jednolite ubrania (ubiory służbowe) opatrzone logo firmy przeznaczone np. dla pracowników działu obsługi klienta – takie wydatki mogą być kosztami podatkowymi.

Przykładem jest wyrok NSA oz. we Wrocławiu z 30 lipca 2002 r. (sygn. akt I SA/Wr 501/00), w którym NSA stwierdził m.in.:
(…) W szczególności trafnie przyjęto, że w przedmiotowej sprawie zakup odzieży dla pracowników nie stanowił kosztów uzyskania przychodów spółki. Jak wynika z niespornych ustaleń zakupione rzeczy takie jak spodnie, marynarki, żakiety, kamizelki, kurtki, bluzki, koszule, buty nie stanowiły odzieży ochronnej, brak też podstaw do uznania je za ubiory służbowe o określonym wzorze, uwzględniającym reprezentacje i reklamę firmy, zaopatrzone w logo firmy.
Skoro tak - podzielić należy jednolity w orzecznictwie pogląd, że wydatki na tego typu odzież nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów gdyż nie były poczynione w celu ich uzyskania.
Słusznie organ podatkowy stanął na stanowisku, że wskazane rzeczy miały charakter rzeczy osobistych pracowników, a pracownicy sami winni ponosić koszty takich zakupów /vide: wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia: 16 kwietnia 1997 r. I SA/Kr 1297/96, 16 grudnia 1999 r. I SA/Kr 717/98, 10 września 1999 r. I SA/Lu 742/98, 28 lipca 1999 r. I SA/Gd 1205/97, 15 marca 2000 r. SA/Sz 59/99/.
(…).

Polecamy: Reprezentacja i reklama

Jednak odzież reprezentacyjna, to nie odzież ochronna. Ponadto używania np. kasku wymagają przepisy prawa o ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dlatego też pewien podatnik prowadzący działalność gospodarczą zapytał Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie czy w świetle ustawy o PIT zakup kasku motocyklowego, skórzanej kurtki motocyklowej ze wzmocnieniami, spodni motocyklowych ze wzmocnieniami, butów skórzanych motocyklowych stanowią koszty uzyskania przychodu.

Podatnik ten prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług informatycznych serwisowych. Charakter prowadzonej przez niego działalności wiąże się z koniecznością szybkiego dotarcia do klienta. W związku z tym, że większość klientów prowadzi swoją działalność w Warszawie — mieście z dużymi problemami komunikacyjnymi najlepszym rozwiązaniem zapewniającym mobilność a więc szybki dostęp do klienta jest korzystanie z motocykla.

Podatnik zawarł umowę o charakterze leasingu operacyjnego, zgodnie z którą rozpoczął korzystanie z motocykla dla celów prowadzonej działalności, a raty leasingowe zaliczał do kosztów.

Jeżdżenie motocyklem wymaga specjalnej odzieży chroniącej zarówno przed niższymi temperaturami jak i przed skutkami ewentualnych wypadków drogowych. Prawo o ruchu drogowym (art. 40) nakłada obowiązek używania kasku zarówno. Zasady bezpieczeństwa wymagają też aby motocyklista był ubrany w odzież specjalnie przystosowaną do motocykla. W związku z tym wnioskodawca nabył ubranie motocyklowe w skład którego wchodzi: kask, skórzana kurtka motocyklowa, spodnie motocyklowe, buty.

Polecamy: serwis PIT

REKLAMA

Zdaniem podatnika prowadząca działalność osoba wykorzystująca motocykl w działalności gospodarczej jest uprawniona do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na zakup specjalistycznej odzieży motocyklowej. Brak takiej odzieży istotnie utrudniałby jazdę motocyklem, a przede wszystkim powodowałby dodatkowe niebezpieczeństwo związanego z ewentualnymi skutkami wypadku. W konsekwencji tego stanu rzeczy należy uznać, że koszty są poniesione w celu osiągnięcia przychodów i nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT, a więc zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy stanowią koszty uzyskania przychodów dla prowadzonej przez podatnika działalności.

Jednak w interpretacji indywidualnej (nr IPPB1/415-454/09-2/AG) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 10 lipca 2009 r. nie zgodził się z podatnikiem, że te wydatki są kosztem podatkowym. Organ podatkowy stwierdził m.in.:

(…) jest kwestią oczywistą, że korzystanie z motocykla pozwala na sprawne i szybkie poruszanie się po mieście. Jednakże zważyć należy, że wydatek poniesiony na zakup odzieży motocyklowej nie ma w przedmiotowej sprawie ani bezpośredniego ani pośredniego związku z osiągnięciem przychodów bądź zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Bezpośrednim celem jaki jest związany z zakupem odzieży motocyklowej ochronnej służącej do jazdy na motocyklu jest ochrona zdrowia użytkownika, a wydatki poniesione na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym.
W tym miejscu należy zauważyć, iż nie każdy wydatek ponoszony przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, może zostać zaliczony, zgodnie z prawem podatkowym, do kosztów uzyskania przychodu. Zatem stanowisko wnioskodawcy względem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zakupu odzieży motocyklowej jest nieprawidłowe
.

Stanowisko fiskusa wydaje się błędne przynajmniej co do wydatku na kask. Motocyklowa odzież ochronna pełni te same funkcje, co np. odzież ochronna (rękawice, kaski) używane np. w budownictwie. Tam ten wydatek ma uzasadnienie prawne w przepisach bhp. Natomiast w przypadku przedsiębiorcy motocyklisty taką podstawą jest prawo o ruchu drogowym.

Gdybyśmy mieli do czynienia z wydatkami na rzecz pracowników, to warto wiedzieć, że zgodnie z kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej – w tym odzież i obuwie ochronne. Pracownik ma obowiązek stosowania środków ochrony indywidualnej, dostarczonych przez pracodawcę. Pracodawca ma obowiązek dostarczenia pracownikowi środków ochrony indywidualnej także wówczas, gdy żaden szczególny przepis nie przewiduje wyposażenia pracownika w takie środki, ale również w sytuacjach, w których doświadczenie życiowe wskazuje na potrzebę korzystania z takich środków (wyrok Sądu Najwyższego z 24 kwietnia 1959 r., III CR 907/58, PiZS 1961/1/60).

Dlatego też warto poczekać na wyrok sądu administracyjnego w tej sprawie, bo należy mieć nadzieję, że podatnik – motocyklista odwołał się od tej niekorzystnej interpretacji. Tymczasem można rekomendować wszystkim zapalonym przedsiębiorcom - motocyklistom, by naszyli na swoje kurtki motocyklowe emblematy z logo swojej firmy. Pozwoli to najprawdopodobniej uniknąć konfliktów z fiskusem i jednocześnie zaliczyć wydatki do kosztów.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Wzmożone kontrole upoważnionych i zarejestrowanych eksporterów w UE

Od czerwca 2025 r. unijne służby celne rozpoczęły skoordynowane i intensywne kontrole firm posiadających status upoważnionego eksportera (UE) oraz zarejestrowanego eksportera (REX). Działania te są odpowiedzią na narastające nieprawidłowości w dokumentowaniu preferencyjnego pochodzenia towarów i mają na celu uszczelnienie systemu celnego w ramach umów o wolnym handlu.

8 Najczęstszych błędów przy wycenie usług księgowych

Prawidłowa wycena usług księgowych pozwala prowadzić rentowne biuro rachunkowe. Za niskie wynagrodzenie za usługi księgowe spowoduje w pewnym momencie zapaść zdrowotną księgowej, wypalenie zawodowe, depresję, problemy w życiu osobistym.

REKLAMA

Audytor pod lupą – IAASB zmienia zasady współpracy i czeka na opinie

Jak audytorzy powinni korzystać z wiedzy zewnętrznych ekspertów? IAASB proponuje zmiany w międzynarodowych standardach i otwiera konsultacje społeczne. To szansa, by wpłynąć na przyszłość audytu – głos można oddać do 24 lipca 2025 r.

Zamiast imigrantów na stałe ich praca zdalna. Nowa szansa dla gospodarki dzięki deregulacji

Polska jako hub rozliczeniowy: Jak deregulacja podatkowa może przynieść miliardowe wpływy? Zgodnie z szacunkami rynkowych ekspertów, gdyby Polska zrezygnowała z obowiązku przedstawiania certyfikatów rezydencji podatkowej, mogłaby zwiększyć liczbę zagranicznych freelancerów zatrudnianych zdalnie przez polskie firmy do około 1 mln osób rocznie.

REKLAMA