reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Samochód wniesiony do spółki partnerskiej – jak rozliczać koszty jego eksploatacji?

Samochód wniesiony do spółki partnerskiej – jak rozliczać koszty jego eksploatacji?

Czy w przypadku wniesienia przez wspólnika do spółki partnerskiej aportu w postaci samochodu wszystkie wydatki związane z utrzymaniem pojazdów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów

Jestem architektem i prowadzę wspólnie razem z siostrą działalność gospodarczą w formie spółki partnerskiej. Do użytku służbowego wspólników, pracowników spółki i załatwiania bieżących spraw spółki z którymi będą związane wyjazdy zamierzamy wnieść aportem do majątku firmy własne samochody. W tym celu podpiszemy aneks do umowy spółki,  w którym będzie zawarta informacja o wniesieniu do majątku spółki prywatnych samochodów według cen rynkowych. Na podstawie aneksu do umowy spółki pojazdy będą wniesione do majątku spółki, a następnie wpisane do ewidencji środków trwałych. Czy wszelkie wydatki związane z utrzymaniem pojazdów będą stanowiły koszty uzyskania przychodów spółki.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu powinien spełniać łącznie następujące warunki:

- pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- być właściwie udokumentowany.

Pośród związanych z pojazdami wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów znajdują się koszty używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika – w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Zauważmy więc, że nie możemy uznać za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z użytkowaniem niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego w przypadku, gdy ewidencja przebiegu pojazdów nie jest prowadzona. W przypadku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów wysokość kosztów podatkowych została natomiast ograniczona do kwoty wynikającej z pomnożenia stawki za 1 km i faktycznego przebiegu pojazdu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama