reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Koszty > Samochód > Czy w przypadku zakupu paliwa za granicą można zaliczyć do kosztów kwotę brutto z faktury VAT?

Czy w przypadku zakupu paliwa za granicą można zaliczyć do kosztów kwotę brutto z faktury VAT?

Pracownicy spółki z o.o. są wysyłani w zagraniczne podróże służbowe samochodami osobowymi. Za granicą kupują paliwo, a zakup dokumentowany jest fakturą wystawianą na spółkę. Czy spółka może zaliczyć wydatki na zakup paliwa do kosztów uzyskania przychodów w kwocie brutto (wraz z podatkiem VAT)?

Tak, jest to możliwe.

Przypomnijmy, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy wynika, że kosztem uzyskania przychodów jest:

1. podatek VAT naliczony:
- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towaru i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,
- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,
oraz
2. podatek należny w przypadku:
- importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
- przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,
- jak również kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a - 16m, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji - w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Polecamy: Kurs prawa jazdy samochodem osobowym - wydatki nie są kosztem podatkowym

W przypadku zakupu przez podatnika paliwa, otrzymuje on fakturę, z wyliczonym podatkiem VAT naliczonym.

Przypomnijmy, że VAT naliczony stanowi koszt uzyskania przychodu, jeżeli podatnik:
- korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług lub
- nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.

Ponadto, podatnik może zaliczyć do kosztów podatkowych podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie przysługuje mu obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług, pod warunkiem jednak że naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli więc podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku VAT, przysługuje mu prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieodliczonego podatku VAT. W konsekwencji może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na zakup benzyny w kwocie brutto.

Taką wykładnię przepisów stosują też organy podatkowe, czego przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 stycznia 2011 r. (nr ILPB3/423-853/10-3/GC).


Podstawa prawna:
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy w przypadku zakupu paliwa za granicą można zaliczyć do kosztów kwotę brutto z faktury VAT?
Czy w przypadku zakupu paliwa za granicą można zaliczyć do kosztów kwotę brutto z faktury VAT?

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama