Koszty używania samochodu zastępczego - ewidencja przebiegu pojazdu
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków, z zastrzeżeniem pkt 30, z tytułu kosztów używania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodów osobowych niestanowiących składników majątku podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
REKLAMA
W celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Zastosowane przez ustawodawcę określenie "samochody osobowe niestanowiące składników majątku podatnika" wyraźnie wskazuje, iż ograniczenie to odnosi się wyłącznie do wydatków związanych z pojazdami, które nie są własnością podatnika, nie są również wprowadzone do ewidencji środków trwałych.
Pułapki w ubezpieczeniach OC i AC
50% koszty uzyskania przychodów dla twórców – zmiany w PIT od 2013 r.
Przepis powyższy nie dotyczy wydatków na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów w celu odbycia podróży służbowych oraz jazd lokalnych.
Jeżeli zatem, do celów prowadzonej działalności podatnika, wykorzystywany jest jakikolwiek samochód osobowy niebędący środkiem trwałym podatnika, wówczas wydatki związane z jego wykorzystywaniem będą stanowić koszty uzyskania przychodów, jednakże do wysokości limitu, o którym mowa w art. 16 ust.1 pkt 51 ustawy o CIT.
Ponadto ustawa uzależnia to zaliczenie od prowadzenia ewidencji prowadzonej zgodnie z § 2 pkt 1 lit. b Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy stawka ta wynosi:
- dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 - 0,5214 zł,
- dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 - 0,8358 zł.
Dodać należy, iż trwają obecnie prace nad projektem zmian do powyższego Rozporządzenia i jedną z planowanych zmian jest podwyższenie stawek, obowiązujących w niezmienianej wysokości od 2007 r.
Zgodnie z art. 16 ust. 5 ustawy o CIT przebieg pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 51, powinien być, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego, udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu, potwierdzonej przez podatnika na koniec każdego miesiąca.
REKLAMA
Ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać co najmniej następujące dane: nazwisko, imię i adres zamieszkania osoby używającej pojazdu, numer rejestracyjny pojazdu i pojemność silnika, kolejny numer wpisu, datę i cel wyjazdu, opis trasy (skąd - dokąd), liczbę faktycznie przejechanych kilometrów, stawkę za jeden kilometr przebiegu, kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu oraz podpis podatnika (pracodawcy) i jego dane.
W razie braku tej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodów nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Powyższy artykuł nie stanowi wzoru ewidencji, ale określa minimalne wymagania, jakie powinna taka ewidencja zawierać.
Czy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów dla samochodu niezaliczonego do środków trwałych?
Czym jest ewidencja wyposażenia i co powinna zawierać.
W razie braku tej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodów nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Sądy podkreślają również, że ewidencja, która ma braki formalne albo zawarte w niej zapisy nie odzwierciedlają stanu rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych, nie może stanowić podstawy do uznania za koszt uzyskania przychodu ( tak WSA w Gdańsku, sygn. I SA/Gd 248/08 ).
Ewidencję powyższą może prowadzić bądź osoba, która korzysta z pojazdu, bądź sam podatnik. Z uwagi na szczegółowość informacji, prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu jest czasochłonnym obowiązkiem, szczególnie w sytuacji, gdy dany podmiot używa wielu pojazdów, niestanowiących składników jego majątku.
Joanna Litwińska,
ECDDP Spółka Doradztwa Podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat