Jak powinno wyglądać dokumentowanie faktury VAT w kpir przed wpłynięciem towaru do firmy
REKLAMA
REKLAMA
Wtedy należy sporządzić szczegółowy opis otrzymanego materiału (lub towaru handlowego), podając:
REKLAMA
- imię, nazwisko (firmę) i adres dostawcy,
- ilość i rodzaj oraz cenę jednostkową i wartość materiału (lub towaru handlowego)
i dokonać zapisu w księdze na podstawie opisu.
Polecamy serwis: Podatki
Opis musi być potwierdzony oraz przechowywany jako dowód zakupu i połączony z nadesłaną następnie fakturą. Ewentualna różnica w stosunku do wartości podanej w fakturze musi być wpisana do księgi (ewidencji) w dniu otrzymania faktury.
Jeżeli podatnik otrzymał materiał lub towar handlowy oraz fakturę na ten materiał lub towar handlowy w tym samym miesiącu, opis, , dołącza do otrzymanej faktury, a zapisów w księdze dokonuje na podstawie otrzymanej faktury.
Przeczytaj także: Koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej - najczęstsze problemy
Zgodnie z § 17 rozporządzenia w sprawie kpir, zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi przychodów i rozchodów, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Zapisów dotyczących pozostałych wydatków dokonuje się, jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz.U z 2003 Nr 152 poz 1475 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat