REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?
Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W najnowszej wersji rządowego projektu „kompleksowej” nowelizacji Ordynacji podatkowej powtórzono – choć w nieco złagodzonej formie – chyba największy nonsens (idiotyzm?) podatkowy ostatnich lat: otóż każdy podatnik, który złoży korektę deklaracji po pół roku od powstania zaległości podatkowej, będzie musiał zapłacić 150% stawki odsetek za zwłokę od ujawnionych w ten sposób zaległości podatkowych.

W poprzednich wersjach było to nawet 200%, a po klęsce wyborczej swojego faworyta, twarz liberałów nieco złagodniała.

REKLAMA

Autopromocja

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Warto dodać, że karna podwyżka odsetek będzie dotyczyła tych dobrowolnych korekt deklaracji, które pod wpływem działań kontrolnych zaoszczędziłby władzy (i nam wszystkim) długoletnich sporów podatkowych. Inaczej mówiąc, gdy obywatel nie chce „sporzyć się” z władzą, która ma prawdopodobnie rację i sam chce zapłacić zaległość podatkową, będzie on ukarany podwyższonymi odsetkami. Idiotyzm?

Oczywiście, bo kto będzie chciał to zrobić, skoro bardziej będzie opłacać się prowadzić długoletni spór, który na długo jest wstanie wstrzymać wykonanie decyzji organu podatkowego.

Wiemy, że wprowadzone przed ponad dwudziestu latu prawo do niekaralności korekt deklaracji jest wielkim wspólnym osiągnięciem podatników i Państwa Polskiego. Premiuje ono dobrowolne przyznanie się do złożenia wadliwych deklaracji, nikt nie pyta o motyw powstania błędu, odpuszcza się tym samym  „grzechy karnoskarbowe”, a odsetki od ujawnionych w ten sposób zaległości są na zwykłym poziomie.  Resortowi projektodawcy teraz chcą to wszystko popsuć, podobnie jak wiele innych sensownych rozwiązań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W urzędach skarbowych wszyscy po cichu pukają się w czoło czytając te projekty.

Projekt dużej nowelizacji Ordynacji podatkowej

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw  - procedura legislacyjna w Sejmie

Być może są jedynymi czytelnikami tych bzdur, bo rządowa propaganda przedstawia je jako „przyjazne dla podatników”. Czy ktoś jest w stanie zrozumieć w jakim świecie żyjemy. Skąd biorą tak bezsensowne pomysły, grzecznie uchwalane przez rząd i parlament jak np.:

  • akcyza węglowa, która dała w zeszłym roku … 55 mln zł, a od czasu jej wprowadzenia, czyli od 2012 roku, większość składów węgla nie wie, że jest podatnikiem tego podatku,
  • połączenie w jeden moloch organizacyjny w każdym województwie miejscowej izby skarbowej z podległymi urzędami, przez co nie tylko odwoływanie sie w trybie instancyjnym traci jakikolwiek merytoryczny sens, lecz jest również sprzeczne z art. 78 konstytucji RP.
  • wprowadzenie w obrocie krajowym dla wybranych towarów stawki 0% pod nazwą „odwrotnego obciążenia” (kolejne towary dopisano do tej listy z dniem 1 lipca 2015 roku), przez co aby wyłudzać zwrot nie trzeba już ich wywozić fizycznie do innego państwa UE,
  • lista preferowanych dostawców paliw silnikowych, prowadzona notabene przez resort finansów, która dzięki bardzo niskiemu poziomowi tzw. kaucji gwarancyjnej napędza popyt oszustom podatkowym.

To tylko najgłupsze pomysły z bardzo długiej listy nonsensów podatkowych lat 2008 -2015. Czy tworzą je niedouczeni ministrowie, ich zastępcy i przyjęci z łapanki urzędnicy?

Warto przypomnieć, że podatkami przez wiele lat zajmował się były oficer zniszczonej w wyniku „radykalnej” transformacji Polski Żeglugi Morskiej. Być może. Ale znacznie ważniejszym aktorem na tej scenie jest międzynarodowy biznes doradczy, który pisze te projekty. Do niedawna chwalił się tym na swoich stronach, teraz gwałtownie usuwa owe, chyba prawdziwe informacje. Dlaczego?

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Pakiet VAT 2015


Można się domyślać, że doszli oni do wniosku, że nie ma się czym chwalić. Jest rzeczą powszechnie znaną, że związki tego biznesu z liberałami zdecydowały o kształcie systemu podatkowego tych lat i były jedną z przyczyn utraty ponad 160 mld zł dochodów budżetowych. Również w czasie kampanii wyborczej przedstawiciele tego biznesu jednoznacznie opowiedzieli się przeciw Andrzejowi Dudzie, poparli jego kontrkandydata, a propozycje podatkowe przyszłego Prezydenta Elekta nazwali niewybrednie jako np. „księżycowe”. Widmo przegranej w jesiennej kampanii wyborczej tych, z którymi związali swoje interesy, budzi przerażenie, bo bez ścisłych kontaktów z władzą o dotychczasowych dochodach tego biznesu można raz na zawsze zapomnieć. Przecież nasz kraj prywatnie nazywany jest „lupanarem podatkowym”, bo tu każdą ustawę da się załatwić. Czy uda się im przejść na drugą stronę i zachować swoje wpływy? A czy ktoś dziś wie, kto jest ową „druga stroną”? Przecież związki z tym biznesem będą dla każdego kandydata do parlamentu pocałunkiem śmierci.

Witold Modzelewski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Studiów Podatkowych

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązku stosowania KSeF można uniknąć. Jest kilka sposobów. Jednym jest uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

REKLAMA

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

REKLAMA