reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ordynacja podatkowa > Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?

Nowelizacja ordynacji podatkowej, czyli dla kogo jesteśmy „rajem podatkowym”?

W najnowszej wersji rządowego projektu „kompleksowej” nowelizacji Ordynacji podatkowej powtórzono – choć w nieco złagodzonej formie – chyba największy nonsens (idiotyzm?) podatkowy ostatnich lat: otóż każdy podatnik, który złoży korektę deklaracji po pół roku od powstania zaległości podatkowej, będzie musiał zapłacić 150% stawki odsetek za zwłokę od ujawnionych w ten sposób zaległości podatkowych.

W poprzednich wersjach było to nawet 200%, a po klęsce wyborczej swojego faworyta, twarz liberałów nieco złagodniała.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Warto dodać, że karna podwyżka odsetek będzie dotyczyła tych dobrowolnych korekt deklaracji, które pod wpływem działań kontrolnych zaoszczędziłby władzy (i nam wszystkim) długoletnich sporów podatkowych. Inaczej mówiąc, gdy obywatel nie chce „sporzyć się” z władzą, która ma prawdopodobnie rację i sam chce zapłacić zaległość podatkową, będzie on ukarany podwyższonymi odsetkami. Idiotyzm?

Oczywiście, bo kto będzie chciał to zrobić, skoro bardziej będzie opłacać się prowadzić długoletni spór, który na długo jest wstanie wstrzymać wykonanie decyzji organu podatkowego.

Wiemy, że wprowadzone przed ponad dwudziestu latu prawo do niekaralności korekt deklaracji jest wielkim wspólnym osiągnięciem podatników i Państwa Polskiego. Premiuje ono dobrowolne przyznanie się do złożenia wadliwych deklaracji, nikt nie pyta o motyw powstania błędu, odpuszcza się tym samym  „grzechy karnoskarbowe”, a odsetki od ujawnionych w ten sposób zaległości są na zwykłym poziomie.  Resortowi projektodawcy teraz chcą to wszystko popsuć, podobnie jak wiele innych sensownych rozwiązań.

W urzędach skarbowych wszyscy po cichu pukają się w czoło czytając te projekty.

Projekt dużej nowelizacji Ordynacji podatkowej

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw  - procedura legislacyjna w Sejmie

Być może są jedynymi czytelnikami tych bzdur, bo rządowa propaganda przedstawia je jako „przyjazne dla podatników”. Czy ktoś jest w stanie zrozumieć w jakim świecie żyjemy. Skąd biorą tak bezsensowne pomysły, grzecznie uchwalane przez rząd i parlament jak np.:

  • akcyza węglowa, która dała w zeszłym roku … 55 mln zł, a od czasu jej wprowadzenia, czyli od 2012 roku, większość składów węgla nie wie, że jest podatnikiem tego podatku,
  • połączenie w jeden moloch organizacyjny w każdym województwie miejscowej izby skarbowej z podległymi urzędami, przez co nie tylko odwoływanie sie w trybie instancyjnym traci jakikolwiek merytoryczny sens, lecz jest również sprzeczne z art. 78 konstytucji RP.
  • wprowadzenie w obrocie krajowym dla wybranych towarów stawki 0% pod nazwą „odwrotnego obciążenia” (kolejne towary dopisano do tej listy z dniem 1 lipca 2015 roku), przez co aby wyłudzać zwrot nie trzeba już ich wywozić fizycznie do innego państwa UE,
  • lista preferowanych dostawców paliw silnikowych, prowadzona notabene przez resort finansów, która dzięki bardzo niskiemu poziomowi tzw. kaucji gwarancyjnej napędza popyt oszustom podatkowym.

To tylko najgłupsze pomysły z bardzo długiej listy nonsensów podatkowych lat 2008 -2015. Czy tworzą je niedouczeni ministrowie, ich zastępcy i przyjęci z łapanki urzędnicy?

Warto przypomnieć, że podatkami przez wiele lat zajmował się były oficer zniszczonej w wyniku „radykalnej” transformacji Polski Żeglugi Morskiej. Być może. Ale znacznie ważniejszym aktorem na tej scenie jest międzynarodowy biznes doradczy, który pisze te projekty. Do niedawna chwalił się tym na swoich stronach, teraz gwałtownie usuwa owe, chyba prawdziwe informacje. Dlaczego?

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Pakiet VAT 2015

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama