REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy po stronie pracowników powstanie przychód z tytułu udziału w wyjeździe integracyjnym

Katarzyna Wojciechowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pomiędzy 1 a 5 maja br. zamierzamy zorganizować wyjazd integracyjny dla pracowników. Czy pracownikom, którzy wezmą udział w tym wyjeździe, powinniśmy dopisać przychód z tego tytułu? Czy możemy zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na organizację takiego wyjazdu?

RADA

Autopromocja

Jeżeli w wyjeździe integracyjnym, sfinansowanym ze środków obrotowych pracodawcy, bierze udział imiennie określona liczba osób, po ich stronie powstanie z tego tytułu przychód do opodatkowania. Jeżeli wyjazd zostałby sfinansowany ze środków ZFŚS, otrzymane przez pracowników świadczenie korzystałoby ze zwolnienia do kwoty 380 zł. Wydatki poniesione na organizację wyjazdu integracyjnego stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu tylko w przypadku, gdy zostaną sfinansowane ze środków obrotowych firmy. Jeżeli wydatki te zostaną sfinansowane ze środków ZFŚS, nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że Państwa firma zamierza zorganizować wyjazd integracyjny dla pracowników. Od źródła finansowania takiego wyjazdu będzie zależało powstanie ewentualnego przychodu po stronie jego uczestników oraz możliwość zaliczenia do kosztów poniesionych wydatków.

Przychody

Gdy wyjazd integracyjny jest finansowany ze środków obrotowych. Aby stwierdzić, czy po stronie pracowników powstanie z tego tytułu przychód do opodatkowania, należy odwołać się do art. 12 ust. 1 updof. Wynika z niego, że wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze, bez względu na źródło finansowania tych świadczeń i wypłat, a w szczególności:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wynagrodzenia zasadnicze,

• świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,

• wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych

- stanowią przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Jeżeli zatem pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy nieodpłatne świadczenie w postaci wyjazdu integracyjnego, powstanie po jego stronie przychód ze stosunku pracy.

W przypadku wyjazdów integracyjnych nie można mówić o jakichkolwiek trudnościach z przypisaniem poszczególnym pracownikom wartości osiągniętego przez nich przychodu. W przeciwieństwie do imprez okolicznościowych, w których potencjalnie udział może wziąć każdy z pracowników, w wyjazdach integracyjnych bierze udział imiennie określona liczba uczestników. Wynika to z konieczności opłacenia każdemu z nich kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia. Żaden wyjazd nie odbywa się na zasadzie, że uczestniczy w nim kto chce, a do momentu jego rozpoczęcia nie jest znana ostateczna liczba uczestników.

Pracodawca, aby w prawidłowy sposób ustalić wartość świadczenia w postaci wyjazdu integracyjnego, powinien zastosować zasady przewidziane w art. 11 ust. 2-2b updof. Ponieważ w przypadku wyjazdów integracyjnych dochodzi do zakupu usługi turystycznej, pracodawca ustali wartość świadczenia na podstawie ceny zakupu tej usługi (art. 11 ust. 2a pkt 2 updof). Prawidłowość takiego postępowania potwierdzają organy podatkowe. W piśmie z 22 lutego 2008 r., nr ITPB1/415-604/07/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że:

...) przychodem ze stosunku pracy nie jest jedynie wynagrodzenie za pracę, ale także inne przysporzenia majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia, czy też świadczenia częściowo nieodpłatne. Do nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych na rzecz pracownika związanych ze stosunkiem pracy zalicza się między innymi uczestnictwo w różnego rodzaju imprezach integracyjnych.

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatnego nie jest rzecz lub usługa wchodząca w zakres działalności pracodawcy, wartość pieniężną tego rodzaju świadczenia ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b ustawy. Stąd też, w sytuacji usług zakupionych przez pracodawcę, wartość pieniężną tych świadczeń ustala się według cen zakupu.

PRZYKŁAD

Autopromocja

Pracodawca zorganizował wyjazd integracyjny do Sopotu. Całkowity koszt wyjazdu podany na fakturze przez firmę turystyczną wyniósł 10 000 zł. W wyjeździe wzięło udział 10 osób. Pojedynczy koszt wyjazdu każdego z uczestników to 1000 zł. Pracodawca powinien doliczyć kwotę 1000 zł do podstawy wymiaru podatku i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne uczestników wyjazdu.

KORZYŚCI (+)

Aby uniknąć obowiązku doliczania pracownikom do ich przychodów ze stosunku pracy wartości wyjazdu integracyjnego, warto połączyć taki wyjazd ze szkoleniem pracowników. W takim przypadku wyjazd nabierze cech wyjazdu służbowego. Pracodawca nie będzie musiał wykazywać go jako przychodu pracowników.

Autopromocja

Gdy wyjazd integracyjny jest finansowany ze środków ZFŚS. Odmiennie wyglądałoby rozliczenie wyjazdu integracyjnego, gdyby jego koszty zostały pokryte ze środków ZFŚS. Takie postępowanie jest nieco bardziej skomplikowane, ponieważ aby pracodawca mógł pokryć tego rodzaju wydatki ze środków ZFŚS, kwota dofinansowania nie może być w przypadku wszystkich uczestników wyjazdu taka sama. Musi być uzależniona od sytuacji materialnej poszczególnych pracowników. Jeżeli warunek ten zostanie spełniony, część pracowników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. Zgodnie z nim zwolnieniu od podatku dochodowego podlega:

wartość świadczeń rzeczowych otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł, z wyłączeniem bonów, talonów i innych znaków uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi.

 

Jeżeli zatem wartość wyjazdu integracyjnego sfinansowanego przez pracodawcę ze środków ZFŚS nie będzie wyższa od 380 zł, a pracownik w roku podatkowym nie otrzymał już innych świadczeń finansowanych z ZFŚS, to przychód z tego tytułu będzie zwolniony z podatku dochodowego. Jeżeli jednak wartość wyjazdu integracyjnego przypadająca na poszczególnych pracowników przekroczy tę kwotę, opodatkowaniu będzie podlegała nadwyżka ponad 380 zł. W takiej sytuacji, podobnie jak w przypadku wyjazdów integracyjnych finansowanych ze środków obrotowych, na pracodawcy, jako płatniku, ciąży obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy. W tym przypadku zaliczka powinna zostać pobrana tylko od nadwyżki świadczenia ponad kwotę zwolnioną, czyli ponad 380 zł. Kwotę pobranej zaliczki pracodawca powinien przekazać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według swojej siedziby w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczkę (art. 32 i 38 updof). Kwotę pobranych zaliczek pracodawca wykaże również w deklaracji PIT-4R oraz informacji PIT-11 (art. 38 ust. 1a i art. 39 ust. 1 updof).

Koszty uzyskania przychodów. Jeżeli pracodawca sfinansuje koszty wyjazdu integracyjnego ze środków obrotowych firmy, poniesione na ten cel wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 22 ust. 1 updof). Jeżeli jednak świadczenia te zostaną nabyte ze środków ZFŚS, tego rodzaju wydatków nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 42 updof). Dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów są bowiem odpisy na ZFŚS (art. 23 ust. 1 pkt 7 updof). Na takim stanowisku stają również organy podatkowe. W piśmie z 22 lutego 2008 r., nr ITPB1/415-604/07/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że:

Wydatki na integrację pracowników wiążą się z całokształtem funkcjonowania Firmy i jako pozostające w pośrednim związku z uzyskanymi przez Spółkę przychodami można uznać za koszty podatkowe. Tym bardziej że nie zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Jednocześnie nadmienia się, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wyłącznie wydatki związane z organizacją spotkań integracyjnych, których uczestnikami są tylko pracownicy firmy, a osoby trzecie nie biorą w nich udziału.

Zatem, jeśli powyższy wydatek zostanie poniesiony ze środków obrotowych firmy oraz nie ma na celu udzielenia pomocy socjalnej dla pracowników, tj. nie mieści się w zakresie działalności socjalnej - stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki.

• art. 11 ust. 2a, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 67, art. 23 ust. 1 pkt 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 19, poz. 100

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA