Ulgi w rozliczeniu rocznym PIT za 2011 rok
REKLAMA
REKLAMA
Część z nich, jak np. ulga internetowa, podlega odliczeniu od osiągniętego dochodu. Niektóre zaś podlegają odliczeniu od należnego podatku, np. ulga na dziecko. W artykule przedstawiamy rozwiązania wybranych problemów, jakie wiążą się z rozliczaniem najpopularniejszych wśród podatników ulg, takich jak ulga na Internet, ulga na dziecko i ulga meldunkowa. Odpowiedzi zostały wzbogacone stanowiskiem organów podatkowych oraz sądów administracyjnych.
REKLAMA
Zapraszamy na serwis PIT 2011 >>
ULGA INTERNETOWA
1. Czy aby skorzystać z ulgi na Internet w rozliczeniu za 2011 r., trzeba mieć fakturę?
PROBLEM
Chciałbym w rozliczeniu za 2011 r. skorzystać z ulgi na Internet. Wpłat dokonywałem co miesiąc na rachunek bankowy dostawcy Internetu. Czy tak jak w poprzednich latach muszę posiadać faktury za tę usługę?
RADA
Aby skorzystać z ulgi na Internet w rozliczeniu rocznym za 2011 r., nie musi Pan posiadać faktur wystawionych przez dostawcę Internetu. Jeżeli posiadane przez Pana wydruki z konta zawierają dane wymagane przez ustawodawcę - są wystarczającym dowodem poniesienia wydatków na Internet.
UZASADNIENIE
Od 2011 r. obowiązują uproszczone zasady korzystania z ulgi na Internet. Do końca 2010 r. podatnik, który chciał z niej skorzystać, miał obowiązek dokumentowania ponoszonych z tego tytułu wydatków fakturami. Od 2011 r. zniesiono ten obowiązek. Na mocy pkt 4 dodanego do art. 26 ust. 7 updof wysokość wydatków poniesionych przez podatnika na Internet ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności:
• dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) i sprzedającego (usługę),
• rodzaj zakupionej usługi,
• kwotę zapłaty.
Dla podatników oznacza to, że w celu skorzystania z ulgi internetowej w rozliczeniu za 2011 r. nie muszą już poniesionych wydatków dokumentować fakturami. Za wystarczający dowód poniesienia wydatków na ten cel należy uznać np. wydruk z konta potwierdzający dokonanie wpłaty na rzecz dostawcy Internetu. Dlatego, jeżeli nie posiada Pan faktur za Internet dokumentujących poczynione na ten cel wydatki w 2011 r., ale dokonywał Pan wpłat za pomocą rachunku bankowego, może Pan skorzystać z tej ulgi w rozliczeniu za 2011 r. Musi Pan pamiętać, aby na wydruku dokumentującym dokonywane wpłaty znalazły się:
• Pana dane jako odbiorcy usługi,
• dane sprzedawcy usługi Internetu,
• informacja, że wpłata dotyczy usług Internetu,
• kwota zapłaty.
W 2011 r. niezmieniony natomiast został limit ulgi na Internet, z tytułu której tak jak w latach poprzednich można odliczyć od dochodu 760 zł w roku.
Jak zapłacić najniższy podatek za 2011 r. >>
2. Czy można skorzystać z odliczenia wydatków poniesionych na Internet na podstawie rachunku?
PROBLEM
Czy mogę skorzystać z ulgi na Internet, jeżeli dostawca w 2011 r. wystawiał mi tylko rachunki za świadczone przez siebie usługi?
RADA
Tak, może Pan skorzystać z ulgi na Internet w rozliczeniu za 2011 r. na podstawie posiadanych rachunków.
UZASADNIENIE
Od 2011 r. wysokość wydatków poniesionych z tytułu użytkowania sieci Internet ustala się na podstawie dokumentu, który zawiera w szczególności:
• dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi) i sprzedającego (usługę),
• rodzaj zakupionej usługi,
• kwotę zapłaty.
Takim dokumentem z całą pewnością jest rachunek. Z rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. Nr 165, poz. 1373), wynika, że rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi zawiera co najmniej:
• imiona i nazwiska (nazwę albo firmę) oraz adresy sprzedawcy i kupującego bądź wykonawcy i odbiorcy usługi,
• datę wystawienia i numer kolejny rachunku,
• określenie rodzaju i ilości towarów lub wykonanych usług oraz ich ceny jednostkowe,
• ogólną sumę należności wyrażoną liczbowo i słownie.
Zamów czasopismo: Monitor księgowego >>
Rachunek zawiera zatem wymienione wcześniej informacje wymagane dla dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków na Internet. Na temat możliwości korzystania z ulgi na Internet na podstawie posiadanych rachunków wypowiadały się również w latach poprzednich organy podatkowe. Twierdziły one, że jeśli podatnik nabywał usługi Internetu od podmiotu zwolnionego podmiotowo z VAT, który wystawiał za świadczone usługi tylko rachunki, należało je traktować na równi z fakturami, co oznaczało, że dawały one podstawę do korzystania z ulgi na Internet. W interpretacji indywidualnej z 9 września 2009 r., nr ILPB2/415-726/10-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że:
Wobec powyższego stwierdzić należy, iż przedmiotowe rachunki wystawiane przez Wnioskodawcę - przy zachowaniu wskazanych wyżej warunków - spełniają wymogi dotyczące udokumentowania wydatków z tytułu korzystania z sieci Internet w zakresie możliwości skorzystania z tzw. „ulgi internetowej” uregulowanej w art. 26 ust. 1 pkt 6a w zw. z ust. 7 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mimo że, jak wspomniano wcześniej, od 2011 r. zniesiono wymóg posiadania faktur, to przywołana interpretacja nadal zachowuje aktualność.
3. Czy posiadacz abonamentu telewizyjno-internetowego może skorzystać z ulgi na Internet?
PROBLEM
Od marca 2011 r. jestem abonentem pakietu telewizyjno-internetowego. Otrzymuję za świadczone usługi faktury VAT. Czy mogę skorzystać z ulgi na Internet?
RADA
Może Pan skorzystać z ulgi na Internet, pod warunkiem że otrzymywane przez Pana faktury obejmują ogólną kwotę pakietu, z rozbiciem kosztów na abonament telewizyjny i abonament za Internet.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Z pytania wynika, że otrzymuje Pan faktury za pakiet telewizyjno-internetowy. Faktura taka będzie mogła stanowić podstawę do skorzystania przez Pana z ulgi internetowej tylko w przypadku, gdy obejmuje ona ogólną kwotę pakietu, z rozbiciem kosztów na abonament telewizyjny i abonament za Internet. Jeżeli takiego wyszczególnienia nie ma na otrzymywanych przez Pana fakturach, to nie będą one mogły stanowić podstawy do skorzystania przez Pana z ulgi na Internet. Ustawodawca wyraźnie podkreślił w art. 26 ust. 7 pkt 4, że dokument potwierdzający poniesienie tego rodzaju wydatków musi zawierać określenie świadczonych usług, czyli że są to usługi dostępu do Internetu, oraz kwotę zapłaty za te usługi.
Stanowisko to potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej z 4 sierpnia 2010 r., nr IBPBII/1/415-505/10/ŚS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że:
Jeżeli zatem wnioskodawca posiada za świadczone usługi pakietu telewizyjno-internetowego faktury VAT, które wystawiane są na wnioskodawcę imiennie, przesyłane na adres miejsca zamieszkania wnioskodawcy i obejmują one ogólną kwotę pakietu z rozbiciem kosztów na abonament telewizyjny i abonament za Internet, to wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z odliczenia, o którym mowa w ww. art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Więcej na ten temat znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Ulgi w podatku dochodowym - odpowiedzi na pytania dotyczące rocznego rozliczenia podatku dochodowego za 2011 r.
• art. 26 ust. 1 pkt 6a i ust. 7 pkt 4, art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 234, poz. 139
• art. 93 § 1 i art. 94 § 1 ustawy z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. Nr 9, poz. 59; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 149, poz. 889
• art. 8 ust. 1 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2009 r. Nr 209, poz. 1316
Katarzyna Wojciechowska
ekspert w zakresie podatków dochodowych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat