Jak skorzystać z ulgi internetowej w 2014 roku
REKLAMA
Ulga internetowa w 2014 r. - komu przysługuje?
W 2014 roku ulga zostanie zachowana w stosunku do osób, które dopiero zaczynają korzystać z Internetu. Mówi o tym ustawa z Dziennika Ustaw z 2012 roku, poz. 1278. W praktyce oznacza to, że z ulgi internetowej będą mogły skorzystać:
REKLAMA
- osoby, które nie korzystały z niej przed 1 stycznia 2013 roku i będą mogły to robić jedynie przez dwa kolejne lata podatkowe,
- osoby, które skorzystały z niej pierwszy raz w rozliczeniu za 2012 rok, jednak będą one mogły skorzystać z tej ulgi tylko raz, w rozliczeniu za rok 2013.
Polecamy: Podatki 2014 - PIT-Y za 2013 r.
Odliczenie jest limitowane
Jeśli podatnik spełni te warunki, będzie mógł skorzystać z ulgi internetowej. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Ulga internetowa jest ulgą limitowaną, to znaczy, że wydatki z tytułu użytkowania sieci mogą być odliczane tylko do kwoty 760 zł rocznie. Nadwyżki nie można przenieść do uwzględnienia w kolejnych latach.
Formularz ZAP-3 dodany do systemu e-Deklaracje
Należy pamiętać także, że od dochodu można odliczyć tylko wydatki za użytkowanie Internetu. Przepisy nie przewidują możliwości odliczania wydatków takich jak instalacja i montaż, zakup odpowiedniego sprzętu lub jego konserwacja.
Sposób korzystania z Internetu
Przy odliczaniu wydatków poniesionych przez podatnika, nie ma znaczenia miejsce korzystania z Internetu. Jeśli podatnik korzysta z sieci w kafejce internetowej i ma na to potwierdzenie, np. rachunki, wówczas może on odliczyć także tę sumę od dochodu.
Przy uwzględnianiu ulgi internetowej, nie ma znaczenia, czy korzystamy z Internetu stacjonarnego czy mobilnego, także w telefonie komórkowym.
Zapraszamy na forum o podatku PIT
Warunki do spełnienia
Użytkowanie Internetu nie musi odbywać się w miejscu zamieszkanie podatnika. Istotne jest jednak, aby dokument potwierdzający koszty ponoszone w związku z użytkowaniem Internetu, zawierał:
- dane odbiorcy usługi,
- dane sprzedającego,
- rodzaj usługi,
- kwotę zapłaty.
Takim dokumentem jest na przykład faktura VAT. Może być to też wydruk potwierdzeń przelewów dokonanych przez Internet, e-faktura, dowody dokonania wpłat gotówkowych. Aby taki dokument uprawniał podatnika do skorzystania z ulgi, musi on zawierać wyżej wymienione dane.
O czym warto pamiętać
Jeśli podatnik ma wykupiony cały pakiet usług, np. telewizję, telefon i Internet, z rachunku powinno jasno wynikać, ile wynosi opłata za sam Internet. To samo dotyczy rachunków za korzystanie z Internetu przez telefon komórkowy.
Warto także pamiętać, że gdy małżonkowie chcą oddzielnie skorzystać z ulgi internetowej, mają taką możliwość. Jeśli oboje uzyskują dochód oraz mają udokumentowany poniesiony wydatek przez dokument, na którym wystawca określił każdego z małżonków jako odbiorcę, ulga na korzystanie z sieci przysługuje każdemu z nich oddzielnie.
Sposób odliczenia
Odliczenia można dokonać:
- od dochodu podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych:
W trakcie roku podatkowego, wówczas należy dokonać odliczenia w zeznaniu podatkowym PIT-36, do którego należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.
Po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT-37, do których należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.
- od przychodu podlegającemu opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy czym może to nastąpić zarówno w trakcie roku podatkowego, jak w składanym po jego zakończeniu zeznaniu podatkowym PIT-28, do którego należy dołączyć informację o odliczeniach PIT/O.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat