REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dochodów z inwestycji pieniężnych

Przemysław Molik

REKLAMA

Dochody uzyskane z inwestycji pieniężnych, czyli np. z lokowania kapitału w akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne podlega 19-proc. PIT. Ulga obejmuje oszczędzanie na kontach emerytalnych i w formie ubezpieczeń na życie


Czy można zmniejszyć PIT z funduszy


Jeden z naszych czytelników w tym roku przeniósł środki z lokaty bankowej do funduszu inwestycyjnego. Przed końcem roku chciałby wypłacić część pieniędzy. Obecnie posiadane przez niego jednostki przyniosły mu dość znaczny zysk. Czy może coś zrobić, aby zapłacić niższy podatek?

Autopromocja

Dochody z inwestycji w fundusze inwestycyjne objęte są 19-proc. PIT pobieranym i odprowadzanym na rachunek urzędu skarbowego przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Inwestor nie musi rozliczać tego samodzielnie. Wycofywanie środków pieniężnych powierzonych funduszom wiąże się jednak z dokonaniem przez TFI odpowiedniego rozliczenia. Wpływ na wynik z inwestycji, a tym samym na kwotę odprowadzonego podatku, ma rodzaj zastosowanej księgowej metody.

W praktyce, w zależności od TFI, stosowane są trzy metody umorzenia jednostek: FIFO (ang. First In First Out), według której umarzane są najpierw jednostki kupione przez inwestora najwcześniej, LIFO (ang. Last In First Out), przy użyciu której umarzane są najpierw jednostki kupione najpóźniej, oraz HIFO (ang. Highest In First Out), według której w pierwszej kolejności umarzane są jednostki kupione po najwyższej cenie. Inwestor powinien sprawdzić w regulaminie funduszu, jaką metodę stosuje TFI, którego jest klientem.

Rodzaj metody jest istotny tylko wtedy, gdy uczestnik umarza część jednostek, a nie wszystkie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Załóżmy, że podatnik ulokował w czerwcu 10 tys. zł i kupił 2,5 tys. jednostek danego funduszu po 4 zł za sztukę. W sierpniu ulokował 12 tys. zł w tym samym funduszu, ale kupił już tylko 2 tys. jednostek, ponieważ cena jednej wzrosła do 6 zł. Załóżmy też, że podatnik chciałby umorzyć pod koniec roku np. 3 tys. jednostek po 5,5 zł. Uzyskuje więc przychód 16,5 tys. zł (3000 x 5,5 zł). W tej sytuacji scenariusze rozliczenia przedstawiają się następująco:

• przy wyborze metody FIFO umarzanych jest najpierw 2,5 tys. jednostek kupionych po 4 zł za sztukę, a potem 500 jednostek kupionych po 6 zł (2500 x 4 zł + 500 x 6 zł = 13 tys. zł). Dochód wynosi 3,5 tys. zł (16,5 tys. zł - 13 tys. zł). Podatek wynosi 665 zł (19 proc. x 3,5 tys. zł);

• przy wyborze metody LIFO umarzanych jest najpierw 2 tys. jednostek kupionych po 6 zł za sztukę, a potem 1 tys. jednostek kupionych po 4 zł (2000 x 6 zł + 1000 x 4 zł = 16 tys. zł). Dochód wynosi 500 zł (16,5 tys. zł - 16 tys. zł). Podatek wynosi 95 zł (19 proc. x 500 zł);

• przy wyborze metody HIFO umarzanych jest najpierw 2 tys. jednostek kupionych po 6 zł za sztukę, a potem 1 tys. jednostek kupionych po 4 zł (2000 x 6 zł + 1000 x 4 zł = 16 tys. zł). Dochód wynosi 500 zł (16,5 tys. zł - 16 tys. zł). Podatek wynosi 95 zł (19 proc. x 500 zł).

W tym przykładzie dla inwestora najkorzystniejsza jest metoda LIFO lub HIFO.


Podstawa prawna

Art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).


Czy można odliczyć koszty kursów


Czytelnik aktywnie inwestuje na giełdzie. Od października rozpoczął studia podyplomowe z analizy finansowej przedsiębiorstw. Czy czesne za naukę może odliczyć od przychodów uzyskanych ze sprzedaży akcji spółek giełdowych?

Przy inwestycjach w akcje obowiązek podatkowy powstaje w momencie ich sprzedaży, czyli wtedy kiedy inwestor otrzymuje przychód. Opodatkowaniu 19-proc. stawką PIT podlega dochód (przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania). Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1-4 ustawy o PIT do kosztów podatkowych możemy zaliczyć w momencie uzyskania przychodu (czyli w momencie sprzedaży akcji czy realizacji praw z nich wynikających) wydatki na nabycie akcji, obligacji lub innych papierów wartościowych oraz wydatki na nabycie pochodnych instrumentów finansowych. Oznacza to, że ustalając dochód do opodatkowania, inwestor może uwzględnić cenę, po jakiej kupił papiery wartościowe.

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA