reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Przekazanie dywidendy niepieniężnej a VAT

Przekazanie dywidendy niepieniężnej a VAT

Przekazanie dywidendy niepieniężnej w postaci rzeczy i praw, które zostały nabyte przez spółkę lub wytworzone w ramach prowadzonej działalności, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako nieodpłatna dostawa towarów lub nieodpłatne świadczenie usług.

 

 

 

 


Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

 


Przekazanie dywidendy z VAT


Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w wyroku z dnia 21 maja 2012 r., stwierdził, że przekazanie dywidendy rzeczowej akcjonariuszom nie służy potrzebom przedsiębiorstwa, a służy zaspokojeniu potrzeb własnych tych osób. Dlatego też, przekazywanie nieodpłatnie składników majątkowych przedsiębiorstwa akcjonariuszom w formie dywidendy (a także np. darowizny), podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Inne postępowanie prowadziłoby do sytuacji, gdy składniki te przekazane byłyby na cele osobiste (na potrzeby konsumpcji) na warunkach korzystniejszych, niż w wypadku osób nabywających analogiczne składniki w obrocie powszechnym, co również stanowiłoby naruszenie zasady powszechności opodatkowania konsumpcji podatkiem VAT.

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo


Dywidenda niepieniężna rzeczy i praw


Prawidłowość stanowiska WSA została potwierdzona przez wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 października 2013 roku, zgodnie z którym, dywidenda niepieniężna w spółce komandytowo-akcyjnej, należna akcjonariuszom, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Bez znaczenia dla tej kwalifikacji jest przyczyna przekazania tych rzeczy. Niezależnie czy to będzie umowa darowizny, czy też dywidenda z zysku spółki, w aspekcie opodatkowania podatkiem VAT nie ma to żadnego znaczenia.

Efektem ekonomicznym, które ma istotne znaczenie dla tej daniny jest to, że spółka komandytowo-akcyjna dokonała na rzecz swoich akcjonariuszy dostawy towarów. Podobnie należy ocenić dywidendę niepieniężną w postaci przekazania praw. Dochodzi wówczas niewątpliwie do nieodpłatnego świadczenia usług ze strony spółki na rzecz akcjonariuszy, które podlega opodatkowaniu VAT.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT

Najważniejsze zmiany w VAT 2014

 

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Accace

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama