Przekazanie dywidendy niepieniężnej a VAT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014
Przekazanie dywidendy z VAT
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w wyroku z dnia 21 maja 2012 r., stwierdził, że przekazanie dywidendy rzeczowej akcjonariuszom nie służy potrzebom przedsiębiorstwa, a służy zaspokojeniu potrzeb własnych tych osób. Dlatego też, przekazywanie nieodpłatnie składników majątkowych przedsiębiorstwa akcjonariuszom w formie dywidendy (a także np. darowizny), podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Inne postępowanie prowadziłoby do sytuacji, gdy składniki te przekazane byłyby na cele osobiste (na potrzeby konsumpcji) na warunkach korzystniejszych, niż w wypadku osób nabywających analogiczne składniki w obrocie powszechnym, co również stanowiłoby naruszenie zasady powszechności opodatkowania konsumpcji podatkiem VAT.
Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Dywidenda niepieniężna rzeczy i praw
REKLAMA
Prawidłowość stanowiska WSA została potwierdzona przez wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 października 2013 roku, zgodnie z którym, dywidenda niepieniężna w spółce komandytowo-akcyjnej, należna akcjonariuszom, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Bez znaczenia dla tej kwalifikacji jest przyczyna przekazania tych rzeczy. Niezależnie czy to będzie umowa darowizny, czy też dywidenda z zysku spółki, w aspekcie opodatkowania podatkiem VAT nie ma to żadnego znaczenia.
Efektem ekonomicznym, które ma istotne znaczenie dla tej daniny jest to, że spółka komandytowo-akcyjna dokonała na rzecz swoich akcjonariuszy dostawy towarów. Podobnie należy ocenić dywidendę niepieniężną w postaci przekazania praw. Dochodzi wówczas niewątpliwie do nieodpłatnego świadczenia usług ze strony spółki na rzecz akcjonariuszy, które podlega opodatkowaniu VAT.
Zapraszamy do dyskusji na forum
Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT
Najważniejsze zmiany w VAT 2014
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat