REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak nieodpłatne świadczenia wpływają na rozliczenia w PIT

EM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy coraz częściej oferują swoim pracownikom pozapłacowe świadczenia. Jak prawidłowo należy je rozliczać?

EWA OPALIŃSKA

Autopromocja

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej GLN

Szeroki katalog przychodów pracowniczych oraz różnorodność form gratyfikacji pracowników powodują, że pracodawcy mają często kłopot z kwalifikacją podatkową wypłacanych świadczeń. Trudności zwiększają dodatkowo niejednolite i często absurdalne interpretacje organów podatkowych. Dotyczy to w szczególności organizacji okolicznościowych imprez z udziałem pracowników, przekazywania bonów i innych świadczeń rzeczowych, finansowania opieki medycznej dla pracowników, jak również udostępnienia służbowego wyposażenia dla celów prywatnych pracownika (samochód, telefon komórkowy, komputer).

Udział pracownika w firmowej imprezie integracyjnej według poglądu większości organów podatkowych powoduje powstanie nieodpłatnego świadczenia po jego stronie w wysokości przyporządkowanej części kosztów imprezy. Jednak, jeżeli wysokość kosztów imprezy poniesionych przez pracodawcę ustalona została niezależnie od liczby uczestników i nie jest możliwe w żaden sposób ustalenie faktycznej kwoty dofinansowania dla poszczególnych pracowników, to po ich stronie przychód nie wystąpi (np. interpretacja z 19 lutego 2007 r., nr L.IS.I/1/4150/40/2006).

Pogląd, że do przychodów pracowniczych nie zalicza się świadczeń, które nie są imiennie skierowane do pracownika, i niemożliwe jest ustalenie wartości korzyści, jaką odnosi z ich tytułu dany pracownik, do niedawna dotyczył również kwalifikacji abonamentów medycznych. W tym przypadku organy podatkowe twierdziły, że ich wartość nie jest przychodem ze stosunku pracy. Obecnie urzędy skarbowe uznają, że w przypadku pakietów medycznych nieodpłatnym świadczeniem nie jest wartość świadczeń, z których faktycznie skorzystał pracownik, ale sama możliwość skorzystania z nich. Wartość nieodpłatnego świadczenia wynikającego z tego tytułu liczona jest jako wartość zryczałtowanej opłaty przypadająca na danego pracownika. Pamiętać jednak należy, że nie każda usługa medyczna będzie opodatkowana. Zwolnione z podatku będą te świadczenia medyczne, które pracodawca zobowiązany jest zapewnić zgodnie z kodeksem pracy oraz przepisami o bhp (badania wstępne, okresowe). Otwartą kwestią pozostaje, jak wyodrębnić wartość takiego świadczenia w ramach szeregu usług medycznych, z których może korzystać pracownik w danym miesiącu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy otrzymujący świadczenia pracownicze powinni pamiętać, że od 1 stycznia 2007 r. odpowiedzialność z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania przychodów z tytułu stosunku pracy ponosi wyłącznie pracodawca. Na gruncie odpowiedzialności podatkowej nie ma znaczenia ewentualna wina podatnika w tym zakresie. Pracodawca jest zatem obciążony ryzykiem wszelkich błędów popełnionych przy poborze zaliczek na podatek pracowników, bez względu na ich przyczynę.

(EM)

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA