reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Wynagrodzenia finansowane z dotacji opodatkowane PIT od 1 stycznia 2017 r.

Wynagrodzenia finansowane z dotacji opodatkowane PIT od 1 stycznia 2017 r.

Na początku 2017 r. zostanie wprowadzone ograniczenie stosowania zwolnienia z PIT w zakresie wynagrodzeń z tytułu dotacji otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Zmiany w tym zakresie zakłada ustawa z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. rok 2016 poz. 1010), która wchodzi w życie 1 września 2016 r. Przy czym zmiana w zwolnieniach od podatku dochodowego w zakresie dotacji zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Nowelizacja wprowadza do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nowe brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 129, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36 ustawy.

Pojawił się zatem nowy zapis w art. 21 ustawy, tj. nowy ust. 36 w brzmieniu:

„zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 129, nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tę działalność”.

Podatnik nie zapłaci PIT od dotacji na niepubliczne przedszkole

Oznacza to, że od 1 stycznia 2017 r. podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostanie objęta ta część dotacji, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymana z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą.

W związku z powyższym podatkiem dochodowym od osób fizycznych zostanie objęte m.in. wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej publiczną lub niepubliczną: szkołę, przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (wydanie II z dodatkiem specjalnym) (książka)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama