reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Podatnik nie zapłaci PIT od dotacji na niepubliczne przedszkole

Podatnik nie zapłaci PIT od dotacji na niepubliczne przedszkole

Zgodnie ze stanowiskiem fiskusa, w 2016 roku podatnik nie zapłaci podatku PIT od otrzymanego od gminy dofinansowania (dotacji) działalności przedszkola niepublicznego prowadzonego przez osobę fizyczną.

Dotacja na niepubliczne przedszkole wolna od PIT

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT, podatnik nie zapłaci podatku dochodowego od dotacji – w rozumieniu przepisów o finansach publicznych – otrzymanych z budżetu państwa lub budżetów JST. Przez ostatnie lata powyższe wyłączenie takiej dotacji potwierdzał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, m.in. w piśmie z 31 marca 2014 r. na rok 2014, czy z 17 lutego 2015 r. na rok 2015 r. Ta sama izba wydała kolejną w tej sprawie interpretację indywidualną z 7 grudnia 2015 r. o sygn. ILPB1/4511-1-1497/15-2/AMN, w której zaznacza, że wyłączenie obowiązuje i w tym roku.

O przyznaniu dotacji decyduje otwarty konkurs ofert ogłaszany odpowiednio przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, a przystąpienie do niego umożliwia złożenie zobowiązania do przestrzegania warunków ustawy o systemie oświaty warunków oraz podanie liczby przedszkolaków. Dotacja wpływa na konto bankowe niepublicznego przedszkola w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca. Można ją przeznaczyć m.in. na pokrycie bieżących kosztów, wynagrodzenie prowadzącego przedszkole, jeśli jest np. jego dyrektorem czy na zakup sprzętu – dydaktycznego, rekreacyjnego, sportowego.

Wydatki na firmowe przedszkole w kosztach uzyskania przychodu od 2016 roku

Przypomnijmy, że aby nie zapłacić PIT-u, dotacja musi jednocześnie spełniać warunki zawarte w ustawie o finansach publicznych oraz pochodzić ze środków publicznych (np. z urzędu miasta) - jak podkreśla fiskus, te dwa elementy są wystarczające, aby mówić o zwolnieniu.

Warunki otrzymania dotacji

Art. 90 ust. 1 i 1b ustawy o systemie oświaty mówi, że przedszkola niepubliczne (w tym specjalne), mogą otrzymać dotację z budżetu gminy na każdego ucznia w wysokości 100% bieżących wydatków przewidzianych na jednego ucznia w przedszkolach prowadzonych przez gminę (okrojonych o opłaty za wyżywienie oraz korzystanie z wychowania przedszkolnego, stanowiące dochód gminy). Mogą, o ile spełniają kilka warunków.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm (książka)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama