Jak rozliczyć dotację na realizację utrzymania dróg
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie, takiej dotacji nie uwzględnia się w podstawie opodatkowania. Część organów podatkowych uważa, że samorządowy zakład budżetowy, jako odrębny od gminy podatnik VAT, wykonując powierzone do wykonania zadania własne gminy, świadczy na jej rzecz odpłatną usługę, a zatem czynność podlegającą VAT. Przyjmując taką interpretację, uznają, że opisana w pytaniu dotacja, mająca charakter przedmiotowy, powiększa podstawę opodatkowania dla celów VAT, gdyż stanowi wynagrodzenie za wyświadczoną przez ten zakład usługę na rzecz gminy.
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 lutego 2014 r. (sygn. IBPP1/443-1035/13/LSz) czytamy:
Odnosząc wyżej przedstawiony opis sprawy do powołanych w sprawie przepisów prawa stwierdzić należy, iż wbrew stwierdzeniu Wnioskodawcy, że dotacja nie będzie stanowić zapłaty za usługi wykonywane przez Wnioskodawcę na rzecz Gminy, w niniejszej sprawie pomiędzy Wnioskodawcą a Gminą występuje świadczenie wzajemne, gdyż Wnioskodawca zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej został zobowiązany do świadczenia usług w zakresie zimowego utrzymania dróg gminnych, za które to świadczenie Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie. Odnosząc się do powyższego, wskazać należy zatem, że realizowane czynności w zakresie zimowego utrzymania dróg gminnych noszą znamiona odpłatnego świadczenia usług, podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca co prawda wykonuje czynności związane z realizacją zadania własnego gminy, ale wykonuje te czynności jako odrębny podmiot posiadający status podatnika VAT na rzecz gminy, za które to usługi otrzymuje wynagrodzenie. A zatem pomiędzy płatnością, którą otrzymuje Wnioskodawca w ramach dotacji od Gminy, a świadczeniem na rzecz Gminy, zachodzi związek bezpośredni, bowiem płatność następuje w zamian za to świadczenie. Z uwagi na powyższe, dotacja, którą otrzymuje Wnioskodawca, stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT, a od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o podatku VAT, a tym samym podlega opodatkowaniu jako czynność wymieniona w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
Z taką interpretacją charakteru czynności wykonywanych przez samorządowy zakład budżetowy, realizujący powierzone mu do wykonania zadania własne gminy, nie zgadzają się sądy administracyjne, uznając, że są to czynności niepodlegające VAT. Przyjmując ten punkt widzenia, otrzymana przez Państwa dotacja pozostawałaby poza zakresem VAT.
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
NSA w wyroku z 18 października 2011 r. (sygn. akt I FSK 1369/10) stwierdził, że:
Realizacja przez samorządowy zakład budżetowy zadań własnych tworzącej go jednostki samorządu terytorialnego o charakterze użyteczności publicznej w zakresie gospodarki komunalnej, nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, podlegających opodatkowaniu VAT pomiędzy tymi podmiotami.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8, art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat