Koszty autorskie przy wyliczaniu wynagrodzenia urlopowego
REKLAMA
REKLAMA
Brak jest podstaw prawnych do stosowania tego rodzaju kosztów (50 proc.) do wynagrodzeń wypłacanych za okres urlopu wypoczynkowego czy też za okres zwolnienia z pracy z powodu choroby. W tym okresie zatrudnienia praca twórcza nie jest bowiem przez pracownika rzeczywiście wykonywana.
REKLAMA
Wynagrodzenie urlopowe jest świadczeniem stanowiącym przychód ze stosunku pracy i przy poborze zaliczki na podatek dochodowy należy uwzględnić zryczałtowane koszty uzyskania przychodu wynikające z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodzi o zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodów.
W inny sposób należy natomiast traktować koszty uzyskania przychodów twórców i autorów zatrudnionych na umowę o pracę. W takim przypadku o zastosowaniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności (utworu), będącej przedmiotem prawa autorskiego.
W czasie urlopu wypoczynkowego pracownik nie wykonuje pracy, nie wypełnia obowiązku twórczego działania o indywidualnym charakterze, którego efektem jest powstanie utworu w myśl art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z tym przepisem, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
• wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe); plastyczne; fotograficzne,
• lutnicze,
• wzornictwa przemysłowego,
• architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
• muzyczne i słowno-muzyczne,
• sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
• audiowizualne (w tym filmowe).
Stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzeń pracowników dotyczy zatem tych okresów zatrudnienia, w których praca o charakterze twórczym jest przez poszczególnych pracowników rzeczywiście wykonywana.
Joanna Nowicka
Podstawa prawna:
• ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
• ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn.zm.).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA