REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - rozliczenie roczne przychodów z działalności gospodarczej (2007)- PITy 2007

Wioletta Jurczuk
PIT 2007
PIT 2007

REKLAMA

REKLAMA

Do 31 stycznia 2008 r. przedsiębiorcy - ryczałtowcy powinni złożyć do urzędu skarbowego zeznanie PIT-28. Nie ma więc już wiele czasu na zapoznanie się z zasadami tego rozliczenia.

Zamykamy ewidencję przychodów

REKLAMA

Autopromocja

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z fiskusem w formie ryczałtu ewidencjonowanego, aby prawidłowo rozliczyć podatki za 2007 r., muszą przede wszystkim zamknąć prowadzoną ewidencję przychodów.

Aby tego dokonać, ryczałtowiec powinien:

- sporządzić spis z natury na dzień 31 grudnia 2007 r.,
- do 14 stycznia 2008 r., wycenić towary i materiały objęte spisem,
- wpisać do ewidencji wartości tego spisu,
- rozliczyć przychód za rok 2007 - do 31 stycznia 2008 r..


Rozliczenia z fiskusem ryczałtowców

W zakresie rozliczeń z Urzędem Skarbowym oraz obowiązków sprawozdawczych ryczałtowcy muszą co miesiąc obliczać kwotę podatku (według właściwej stawki) i wpłacać ją do 20 następnego miesiąca. Natomiast zeznanie podatkowe (PIT-28) o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tak jak wcześniej wspomniano, w terminie do 31 stycznia następnego roku.


Jak widać więc podatnicy ryczałtu mają wyjątkowo mało komfortową sytuację. Na rozliczenie dano im zaledwie miesiąc, podczas gdy podatnicy rozliczający się z tych samych źródeł na zasadach ogólnych mają na rozliczenie cztery miesiące. To jest jednak cena, jaką płacą ryczałtowcy za prostotę rozliczeń - nieskomplikowaną księgowość. Co prawda muszą oni prowadzić ewidencję przychodów, gromadzić faktury i w porządku chronologicznym wpisywać je do dokumentacji, ale wpisów tych mogą dokonać do 20 dnia kolejnego miesiąca – za miesiąc poprzedni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Dodatkowym utrudnieniem dla podatników rozliczających się za rok podatkowy jest brak możliwości skorzystania z broszury Ministerstwa Finansów pomagającej im wypełnić zeznanie PIT-28. Broszura taka tradycyjnie nie została opracowana przez resort finansów.


Wypełniamy zeznanie roczne PIT-28 rozliczając działalność gospodarczą


PIT-28 składa się z czterech stron i 143 pozycji. Do zeznania mogą być dołączone różnego rodzaju załączniki, a mianowicie:

- PIT-28A – wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej na własne nazwisko, a także uzyskujący przychody z najmu,

- PIT-28B – wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej (spółek cywilnych) osób fizycznych,

- PIT-O – wypełniają podatnicy korzystający z odliczeń innych niż mieszkaniowe,

- PIT-D – wypełniają podatnicy korzystający z odliczeń mieszkaniowych,

- PIT-2K - formularz potrzebny do właściwego rozliczenia ulgi odsetkowej.


Przed przystąpieniem do wypełnienia zeznania warto pamiętać, że w przypadku, gdy działalność opodatkowana w formie ryczałtu jest przez małżonków, to niezależnie od formy, w jakiej to się odbywa, roczne zeznanie PIT-28 składa każdy z małżonków oddzielnie. W przypadku ryczałtu nie ma możliwości składania zeznania wspólnie, tak jak ma to miejsce w przypadku podatku płaconego na tzw. zasadach ogólnych (czyli gdy podatek płacony jest według skali podatku dochodowego od osób fizycznych).

Przyjrzyjmy się teraz krok po kroku, jak powinniśmy wypełnić zeznanie.

PIT-28 - kwestie formalne


Na początku warto omówić te pozycje, których wypełnienie nie wymaga wiedzy o podatkach, ale pominięcie ich grozi odrzuceniem zeznania z przyczyn formalnych.


Numer Identyfikacji Podatkowej


Wypełnianie zeznania ryczałtowiec powinien rozpocząć tradycyjnie od podania w poz. 1 własnego Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP). Numer ten warto też od razu wpisać w pierwszej pozycji wszystkich wypełnianych wraz z zeznaniem załączników. Ułatwi to wypełnianie formularzy o tyle, że w kolejnych etapach wypełniania zeznania nie będzie on już musiał przekładać papierów w poszukiwaniu tego numeru. Oczywiście nie dotyczy to osób, które zeznanie PIT-28 wypełniają w programie komputerowym. Te z reguły automatycznie przepisują wpisany w zeznaniu NIP we właściwych pozycjach wybranych załączników.


Wpisanie NIP-u dodatkowo ułatwia fiskusowi identyfikację osoby, która składa deklarację. Na samym początku przedsiębiorca wpisuje też rok, za który składane jest zeznanie.


Część A. Miejsce składania zeznania


W tym miejscu ryczałtowiec podaje nazwę urzędu skarbowego (poz. 5).


Pamiętać należy, iż zeznanie roczne PIT-28 składa się do właściwego urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania przedsiębiorcy na dzień 31 grudnia 2007 roku. Nie zawsze jednak mieszkamy tam gdzie jesteśmy zameldowani. Urzędy skarbowe muszą jednak wiedzieć gdzie mieszkamy i przy zmianie miejsca zamieszkania (podobnie jak przy zmianach innych podstawowych danych jak np. nazwiska, miejsca zameldowania, dowodu osobistego) trzeba złożyć do urzędu NIP-1 (tzw, zgłoszenie aktualizacyjne).

PIT-28 musi zostać złożony do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.


Dodatkowo w poz. 6 należy zaznaczyć cel składania formularza tzn. czy jest to złożenie deklaracji czy też złożenie jej korekty. Warto przy tym pamiętać, iż przepisy podatkowe wymagają aby do korekty dołączyć pisemne wyjaśnienie dlaczego składana jest korekta.

serwis Ryczałt

Jak wybrać formę opodatkowania firmy


Część B. Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania podatnika


W tej części ryczałtowiec podaje swoje dane identyfikacyjne, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, PESEL, oraz miejsce zamieszkania.


W poz. 11 – 20 przedsiębiorca musi wpisać rzeczywisty adres zamieszkania, a nie, jak często mylnie się przyjmuje adres zameldowania. W praktyce mogą to być dwa zupełnie różne adresy.

Znajoma pani Katarzyny przekonuje ją, że PIT-28 powinna złożyć w miejscu zamieszkania. Natomiast pani Katarzyna chciałaby zrobić to w urzędzie, w którym rozlicza się od lat. Jako powód wskazuje miłe zachowanie pań z urzędu. Co prawda nie mieszka ona już w tej samej miejscowości, ale nadal jest tam zameldowana. Czy w związku z tym może złożyć PIT-28 w tej właśnie miejscowości, czy może rację ma znajoma pani Katarzyny ?

Znajoma pani Katarzyny ma niestety rację. Od tego roku przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawierają definicję pojęcia miejsca zamieszkania podatnika. Zgodnie z nową definicją dla określenia miejsca zamieszkania ma znaczenie, czy:

- podatnik posiada w Polsce ośrodek interesów życiowych lub

- przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.


Jeżeli choć jeden z tych warunków jest spełniony to podatnik musi w Polsce rozliczyć się z osiąganych tu dochodów.


Jednak czasami utożsamiany jest przez osoby rozliczające się miejscem zameldowania. Określając miejsce zamieszkania pani Katarzyna musi posłużyć się więc nową definicją w przepisach podatkowych. I to właśnie te czynniki, a nie fakt zameldowania pod jakimś adresem przesądza o miejscu zamieszkania, a w konsekwencji i o miejscu złożenia zeznania podatkowego.


Nie jest właściwym argumentem stwierdzenie, że dla pani Katarzyny wygodniej jest składać zeznanie w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zameldowania, gdyż tam jest milsza obsługa i że tam właśnie rozlicza się od lat. Musi ona pamiętać jednak, że przepisy ustawy o podatku zryczałtowanym nakazują, aby zeznanie takie zostało złożone według ustalonego wzoru w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania.


Część M. Informacja o załączonych formularzach


W poz. od 124 do 130 i poz. 134 składający zeznanie musi podać liczbę dołączonych załączników. Natomiast poz. 131 i 133 wypełniają ci, którzy załącznik PIT-D dołączyli do innego niż składane zeznanie.


Część P. Oświadczenie i podpis podatnika lub pełnomocnika


Na końcu deklaracji jest pole na złożenie podpisu przedsiębiorcy - poz. 139. W przypadku gdy chce on aby reprezentował go pełnomocnik musi zostać wypełniona poz. 140 tj. imię i nazwisko oraz podpis pełnomocnika.

Aby pełnomocnik mógł skutecznie podpisywać deklaracje za przedsiębiorcę, udzielone mu pełnomocnictwo musi zostać złożone w urzędzie skarbowym najpóźniej z chwilą złożenia deklaracji.

PIT-28 – rozliczenie podatku


Kolejne części zeznania wiążą się już ściśle z podatkami. To najtrudniejsze części rozliczenia, przy wypełnianiu których przedsiębiorca może popełnić najwięcej błędów.


Część C. Przychody podatnika objęte ryczałtem


Zgodnie z ustawą pod ryczałt podlegają:

- przychody z działalności gospodarczej wykonywanej osobiście, jak i w formie spółki cywilnej,

- pieniądze, które otrzymaliśmy lub którymi mogliśmy swobodnie dysponować w roku 2007, a także wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu np. umowy najmu,.


W części C zeznania PIT-28, w poz. od 21 do 63, ryczałtowiec wykazuje przychody objęte tym podatkiem z podziałem na odpowiednie stawki ryczałtu: 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%, 20%. Ta część zeznania składa się z pięciu wierszy:

- wiersz 1 (poz. 21-27), czyli przychody objęte ryczałtem z działalności prowadzonej na własne nazwisko; tę część zeznania przedsiębiorca wypełnia na podstawie wypełnionego wcześniej załącznika PIT-28A (część B.2. poz. 10-15),

- wiersz 2 (poz. 28-34), czyli przychody objęte ryczałtem z działalności prowadzonej w formie spółki lub spółek osób fizycznych, w których osoba, której dotyczy zeznanie jest wspólnikiem; ta część zeznania powinna być wypełnia na podstawie wypełnionego wcześniej załącznika PIT-28B (część C.3. poz. 92-97),

- wiersz 3 (poz. 35-37), czyli przychody między innymi z najmu objęte ryczałtem, ta część zeznania wypełnia jest także na podstawie załącznika PIT-28A (część B.2. poz. 16-17),

- wiersz 4 (poz. 38-44), czyli sumy przychodów wykazanych w wierszach 1, 2 i 3,

- wiersz 5 (poz. 45-51), czyli przychody określone przez organ podatkowy i podlegające opodatkowaniu tzw. karnymi stawkami ryczałtu


Co to dokładnie oznacza ?

REKLAMA


W tej części zeznania przedsiębiorca wykazuje przychody określone przez organ podatkowy (czyli naczelnika właściwego według miejsca zamieszkania urzędu skarbowego) na podstawie art. 17 ustawy o podatku zryczałtowanym. Jeżeli podatnik wypełnia dodatkowo załączniki PIT-28A i PIT-28B w poz. zeznania PIT-28 wpisuje sumę poszczególnych kwot z tych informacji – odpowiednio PIT-28A poz. 18-23 i PIT-28B poz. 98-103.


Przepis ten przewiduje, że między innymi w przypadku nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, organ podatkowy określi wartość niezaewidencjonowanego przychodu. Może to zrobić w drodze oszacowania. Następnie określa od tej kwoty ryczałt według stawek, które stanowią pięciokrotność stawek, które byłyby zastosowane do przychodu w przypadku jego ewidencjonowania, z tym jednak, że ryczałt ten nie może być wyższy niż 75% przychodu.


Oznacza to, że np. karna stawka w przypadku przychodów objętych normalnie stawką ryczałtu 3% wyniesie 15% (3% x 5), zaś w przypadku stawki 20% wyniesie 75% (20% x 5 to 100%, ale maksymalna stawka nie może być wyższa niż 75%).Zestawieni stawek karnych zawiera tabela:

KARNE STAWKI RYCZAŁTU

Podstawowa stawka ryczałtu

(% przychodu)

Karna stawka ryczałtu

(% przychodu)

3%

5,5%

8,5%

10%

17%

20%

15%

27,5%

42,5%

50%

75%

75%


Po trudnym przejściu przez gąszcz obliczeń najpierw w załącznikach, a następnie przepisaniu odpowiednich wartości do odpowiednich pozycji PIT-28, czeka ryczałtowca kolejna mozolna praca związana z wykazaniem przychodów opodatkowanych ryczałtem wg poszczególnych stawek


W przypadku ryczałtu odliczeń od przychodu dokonuje się bowiem nie od sumy przychodów, ale z podziałem na przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami podatku. Konieczne w tej sytuacji jest określenie procentowego udziału przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami w przychodzie ogółem. Brzmi groźnie, ale po pierwsze wcale nie jest to takie trudne, a po drugie bez tego nie wypełnimy ostatnich dwóch rubryk zawartych w części C zeznania, czyli poz. od 52 do 63.


W tych pozycjach konieczne jest obliczenie udziału procentowego kwot przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami ryczałtu w ogólnej sumie przychodów. Udział ten podatnik ustala odrębnie dla każdej stawki ryczałtu, w tym także dla każdej karnej stawki ryczałtu.


Udział ten wylicza się według następującego wzoru:


przychód opodatkowany daną stawką / suma kwot z poz. 44 i 51 x 100% = udział %


Operacji tej dokonuje się także dla przychodów opodatkowanych karnymi stawkami ryczałtu. Udział wylicza się analogicznie do poprzedniego wzoru:


przychód opodatkowany daną karną stawką / suma kwot z poz. 44 i 51 x 100% = udział %


Wynik takiego działania należy wpisać w poszczególnych pozycjach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, stosując ogólnie przyjęte zasady zaokrąglania. W tym miejscu przypomnijmy na czym te zasady polegają, a mianowicie:

-w sytuacji, kiedy na trzecim miejscu po przecinku jest cyfra „5” lub wyższa, wówczas wartość ulega zaokrągleniu „w górę” (to znaczy, że: np. wartość 0,155 musi zostać zaokrąglona do 0,16);

-w sytuacji, kiedy na trzecim miejscu po przecinku jest cyfra „4” lub niższa, wówczas wartość ulega zaokrągleniu „w dół”. (to znaczy, że: np. wartość 0,154 musi zostać zaokrąglona do 0,15).


Jeżeli wyliczenie zostanie przeprowadzone przez wypełniającego prawidłowo, suma udziałów procentowych wynikających z poszczególnych pozycji powinna wynieść 100%. Jeżeli nie zostanie osiągnięty ten wynik, oznacza to, że w wyliczeniach popełniono jakiś błąd, najczęściej spowodowany niezbyt dokładnym zaokrągleniem.

Przykład - Pytanie

Jaki sens ma liczenie udziału procentowego przychodów opodatkowanych różnymi stawkami ryczałtu, skoro później do niczego mi się to nie przydaje? Poza tym na formularzu PIT wyjaśniają, że suma tych udziałów ma równać się 100%, a mnie za każdym razem wychodzi 99,99%. Co z tym zrobić


W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych odliczeń od przychodu dokonuje się z podziałem na przychody opodatkowane różnymi stawkami tego ryczałtu. Jeżeli korzysta pan z odliczeń od przychodów (ale uwaga: nie dotyczy to odliczeń od podatku), i jednocześnie jest pan opodatkowany różnymi stawkami zryczałtowanego podatku dochodowego, to odliczeń tych musi pan dokonać od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim poszczególne rodzaje przychodów opodatkowane różnymi stawkami pozostają w roku podatkowym w ogólnej kwocie przychodów.


I to właśnie dlatego konieczne jest określenie udziału procentowego przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami ryczałtu w ogólnej sumie przychodów.


Jeśli chodzi o drugą kwestię, to zgodnie z objaśnieniem zawartym w druku zeznania wynik takiego działania wpisujemy w poszczególnych pozycjach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Stosujemy przy tym ogólnie przyjęte zasady zaokrąglania. Jeżeli nasze wyliczenie zostanie przeprowadzone prawidłowo, suma udziałów procentowych powinna dać 100%. Jeżeli wyniku takiego nie uzyskaliśmy, oznacza to, że w wyliczeniach popełniliśmy jakiś błąd. Jeżeli zatem wychodzi Panu 99,99% to oznacza to, że wyliczając udział dla którejś ze stawek dokonał Pan nieprawidłowego zaokrąglenia.

Część D. Odliczenia od przychodów


W kolejnym kroku, po określeniu przychodów objętych ryczałtem, przedsiębiorca może w części D zeznania obejmującej pozycje od 64 do 72 wykazać odliczenia, których dokonuje od przychodu. Odliczenia te można podzielić na dwie grupy:

I. ulgi (odliczenia) podlegające odliczeniu od przychodów, jeżeli nie zostały one odliczone od dochodu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, takie jak:

1) straty z lat ubiegłych (poz. 64)

Nie dotyczy to strat poniesionych w czasie, z prostej przyczyny - ryczałtowcy nie ustalają różnicy między przychodami i kosztami, a co za tym nie mogą ponosić strat.

Odliczenie to nie dotyczy również strat z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, a więc ze zbycia np. nieruchomości lub ich części.

2) składki na ubezpieczenie społeczne (poz. 65)

Zgodnie z przepisami podatnicy mają możliwość pomniejszenia swojego przychodu o faktycznie zapłacone składki emerytalno-rentowe. Odliczeniu podlegają zarówno składki:

- zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe oraz osób współpracujących,

- potrącone w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

3) odliczenia od przychodów (poz. 66) – wykazane części B. załącznika PIT-O, między innymi:

- darowizny (poz. 13 i 15 załącznika),

- wydatki na cele rehabilitacyjne (poz. 17 załącznika),

- wydatki z tytułu użytkowania sieci INTERNET (poz. 21 załącznika),

Łączną sumę odliczeń od przychodu z poz. 28 załącznika PIT-O przenosi się do poz. 66 w zeznaniu PIT-28.

II. ulgi (wydatki) mieszkaniowe, w ramach których ryczałtowiec może odliczyć między innymi:

1) odsetki od kredytu (pożyczki) mieszkaniowego wykazane w części B.1. poz. 31 załącznika PIT-D i przeniesione do poz. 68 zeznania PIT-28.

Należy pamiętać, iż kwota ta nie może być większa od kwoty przychodów po dokonanych w części D.1. odliczeniach (z poz. 67).

Dodatkowo ci, którzy po raz pierwszy dokonują odliczeń faktycznie poniesionych w 2007 roku wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonych im na sfinansowanie jednej z inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych muszą wraz z zeznaniem rocznym złożyć oświadczenie na formularzu PIT-2K.

2) odliczenia od przychodów wydatków mieszkaniowych – wykazane w części B.3. poz. 40. załącznika PIT-D, które należy przenieść do poz. 70 zeznania PIT-28.

Dla ryczałtowców kontynuujących odliczenia sprzed 1997 r. dotyczy to:

- dużej ulgi budowlanej,

- ulgi remontowej,

- ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej,

- ulgi budowlanej dot. mieszkań na wynajem.

Tutaj ryczałtowiec musi dokonać rozgraniczenia na kwoty wydatków mieszkaniowych przypadających do odliczenia w roku podatkowym, jak i przypadających do odliczenia w latach następnych.


Pierwszy krok w tym kierunku to sprawdzenie czy kwota wskazana w poz. 70 – czyli kwota odliczeń od przychodów wydatków mieszkaniowych jest mniejsza czy większa od kwoty przychodu po odliczeniach odsetek – poz.69. Jeżeli okaże się, iż kwota z poz. 70 jest mniejsza od kwoty z poz. 69 to w rubryce 71 należy przepisać kwotę z poz. 70 – brak jest on więc wydatków mieszkaniowych do odliczenia w następnych latach. W przeciwnym wypadku trzeba przenieść kwotę z poz. 69. Powoduje to, iż w poz. 71 powstaje kwota wydatków do odliczenia w latach następnych.


Część E. Obliczenie kwot przysługujących odliczeń od przychodów


Kolejny krok w wypełnianiu zeznania PIT-28 to obliczenie kwot przysługujących odliczeniu od przychodów.


Gdy ryczałtowiec korzysta z odliczeń od przychodów i jednocześnie jest opodatkowany różnymi stawkami zryczałtowanego podatku dochodowego, musi wiedzieć iż odliczeń tych dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim poszczególne rodzaje przychodów opodatkowane różnymi stawkami pozostają w ogólnej kwocie przychodów. Obliczeń tych dokonuje się w zeznaniu w poz. 74-80.

W zeznaniu rocznym Pan Jan Nowak wykazał odliczenia na ogólną kwotę
520 zł (poz. 73). Przychody osiągnięte przez niego w 2007 r. opodatkowane były dwiema stawkami ryczałtu w wysokości 3% i 8,5%. Procentowy udział przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami ryczałtu wynosił odpowiednio 65,20% (poz. 52) i 34,80% (poz. 54). Kwota wydatków podlegających odliczeniu od przychodów opodatkowanych stawką 3% (poz. 74) wyniesie w tym przypadku 339,04 zł. Aby tego dokonać Pan Jan musi kwotę z poz. 73 (tj. odliczenia ogółem) pomnożyć przez udział procentowy ustalony w poz. 52:

520 zł x 65,20% = 339,04 zł

Podobnie w przypadku ustalania kwoty wydatków podlegających odliczeniu od przychodów opodatkowanych stawką 8,5% (poz. 76 zeznania). Kwota z poz. 73 razy procentowy udział przychodów opodatkowanych stawką 8,5% w ogólnej kwocie przychodów (poz. 54) da tą właśnie oczekiwaną kwotę wydatków do odliczenia:

520 zł x 34,80% = 180,96 zł

W analogiczny sposób dokonuje się tych obliczeń w przypadku gdy przychody osiągane przez przedsiębiorcę opodatkowane są pozostałymi stawkami ryczałtu, tj. 5,5%, 10%, 17% i 20%.

Wyliczone ze względu na poszczególne stawki ryczałtu odliczenie nie może przekroczyć odpowiadającej im kwoty przychodu wykazanej w poz. 38 – 43 zeznania. Jeżeli jednak z wyliczeń wynikać będą kwoty wyższa niż wykazana w tych pozycjach to kwoty odliczeń należy wpisać równe kwocie wykazanych przychodów


Na szczególną uwagę zasługuje poz. 80 tej części zeznania. W celu obliczenia kwoty wydatków podlegających odliczeniu od przychodów określonych przez organ podatkowy ustawy o podatku zryczałtowanym i opodatkowanych różnymi stawkami, należy w pierwszej kolejności kwotę z poz. 73 pomnożyć przez właściwe dla poszczególnych stawek udziały procentowe (ustalone w pozycjach od 58 do 63), a następnie obliczone w ten sposób kwoty zsumować. Trzeba też pamiętać, że kwoty obliczone dla poszczególnych wskaźników procentowych nie mogą być wyższe od przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami karnymi (kwoty z poz. 45 do 50).

Część F. Podstawa opodatkowania


Rozpoczynając wypełnianie tej części zeznania ryczałtowiec musi dokładnie wiedzieć co to jest ta podstawa opodatkowania. Chcąc w prosty sposób zdefiniować to pojęcia można przyjąć, iż podstawa opodatkowania to kwota, która przemnożona przez obowiązującą stawkę opodatkowania daje w rezultacie podatek.


W przypadku zryczałtowanego podatku dochodowego, na co wskazuje już sama nazwa tego podatku, podstawą opodatkowania jest przychód. Podatek zryczałtowany pobierany jest zatem bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przychodem, od którego oblicza się ryczałt według obowiązujących stawek, jest przychód pomniejszony o sumę przysługujących podatnikowi odliczeń dokonywanych od przychodu, wykazanych w części E zeznania.


Aby wykazać przychód podlegający opodatkowaniu przedsiębiorca musi wypełnić pozycje od 81 do 88 w części F zeznania PIT-28. W części musi on wykazać kolejno przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami po odjęciu wyliczonych w poprzednim kroku odliczeń z podziałem na stawki. Musi on pamiętać, że od każdego rodzaju przychodu może odjąć tylko właściwe mu, czyli wyliczone dla niego, odliczenie


Przychody po dokonaniu tych odliczeń wykazuje się po zaokrągleniu do pełnych złotych.

Zaokrąglenia dokonuje się dla poszczególnych stawek, a nie dopiero w pozycji 88 obejmującej łączną kwotę przychodów.


Dla stawek karnych tradycyjnie wyliczeń ryczałtowiec musi dokonać poza zeznaniem, i ich wynik wpisać w pozycji 87 zeznania. Należy przy tym pamiętać, iż przed dokonaniem tych wyliczeń, podstawę opodatkowania dla każdej ze stawek karnych należy zaokrąglić, a dopiero później obliczyć sumę tak wyliczonych podstaw cząstkowych i wpisać ją w poz. 87.

Zaokrągleń dokonuje się w sposób następujący - kwoty wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.


Część G. Obliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według poszczególnych stawek procentowych, czyli łączna kwota ryczałtu – po odliczeniach od przychodów


W pozycjach 89-98 przedsiębiorca musi obliczyć ryczałt według poszczególnych stawek. Nie powinno to sprawić większego kłopotu, gdyż wystarczy przemnożyć podstawy opodatkowania poszczególnymi stawkami poprzez te właśnie stawki i wpisać tak wyliczone kwoty ryczałtu do odpowiednich rubryk.


W tej części zeznania warto zwrócić uwagę na poz. 97, w której podatnik dokonuje ewentualnych doliczeń do ryczałtu. Chodzi tutaj o doliczenia związane z utratą prawa do ulg mieszkaniowych, które podatnik odliczył w poprzednich latach, jak również zwrot odliczonych wcześniej darowizn.


Część H. Odliczenia od ryczałtu


W tej części zeznania w pierwszej kolejności dokonuje się odliczenia składki zdrowotnej (poz. 99).

Należy pamiętać, że w 2007 roku składka na ubezpieczenie zdrowotne płacona jest według stawki 9%. Natomiast kwota składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.


Oznacza to, że konieczne jest samodzielne wyliczenie tej części składki, która podlega odliczeniu.


Tabela. Składka na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, twórcy i artyści, osoby wykonujące wolny zawód i osoby współpracujące

Rok

Miesiąc

Podstawa wymiaru składki

Wysokość składki

Składka do odliczenia od podatku

2006

XII

1 970,65

172,43

152,73

2007

I, II

1 970,65

177,36

152,73

III, IV, V

2116,88

190,52

164,06

VI, VII, VIII

2053,34

184,80

159,13

IX, X, XI

2109,46

189,85

163,48

XII

2168,30

195,15

168,04

2008

I, II

2168,30

195,15

168,04


Inne odliczenia i ulgi podlegające odliczeniu od ryczałtu to

1. zapłacony za granicą podatek, oraz

2. dla ryczałtowców kontynuujących odliczenia na zasadzie praw nabytych:

    a) sprzed 2002 r. :

    - duża ulga budowlana;

    - kasa mieszkaniowa

    b) sprzed 2004 r.: ulga uczniowska;

    c) sprzed 2006 r. : ulga remontowa;

    d) sprzed 2007 r. : ulga na pomoc domową.


    Pozostałych odliczeń dokonuje się na podstawie tego, co wynika z załączników PIT/O i PIT/D. W tej części wykazuje się obecnie głównie odliczenia dokonywane w ramach tzw. praw nabytych, w tym odliczenia z tytułu ulgi na wyszkolenie uczniów, do której podatnik nabył prawo przed jej likwidacją.


    I tak, do poz. 100 zeznania przenosimy kwotę z poz. 40 informacji PIT/O, która jest sumą ulg między innymi z tytułu wyszkolenia ucznia. Należy tutaj zaznaczyć, że kwota ta nie może przekroczyć kwoty ryczałtu pomniejszonego o opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne.


    W kolejnej pozycji – poz. 100 „ryczałtowiec” wykazuje kwotę odliczeń z tytułu poniesionych wydatków mieszkaniowych. Kwotę tę przepisuje z poz. 50 informacji PIT/D, która jest sumą niewykorzystanej ulgi budowlanej i ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.


    Po uzupełnieniu tych pozycji przedsiębiorca dokonuje krótkiej analizy, a dokładniej sprawdzenia, ile będzie mógł odliczyć od ryczałtu (tę kwotę wpisuje poz. 102), a ile pozostanie mu do odliczenia w latach następnych (poz. 103.)

    Część I. Obliczenie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych


    W tej części zeznania przedsiębiorca winien obliczyć wysokość ryczałtu należnego za 2007 rok. Aby tego dokonać wystarczy od kwoty z poz. 98 (ryczałt po odliczeniach) odjąć odliczenia wykazane w poz. 99, 100 i 101. Otrzymany wynik powinien zostać zaokrąglony do pełnych złotych.


    Część J. Informacje o zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 6-13 ustawy


    Kolejną rzeczą, którą musi zrobić ryczałtowiec wypełniając roczne zeznanie to odpowiedzieć sobie na pytanie: - czy korzystał on ze zwolnienia określanego mianem „kredytu podatkowego” ? W przypadku odpowiedzi twierdzącej na to pytanie trzeba jeszcze ustalić: - czy podatnik korzystał z tego zwolnienia od całości czy od części przychodów ?


    Czym zatem jest ten kredyt podatkowy ?


    Kredyt podatkowy jest swego rodzaju zwolnieniem z płacenia podatku (w tym przypadku ryczałtu) w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej. Spłata natomiast następuje ratami w następnych 5 latach i polega na doliczeniu po 20% należnego ryczałtu wykazanego w zeznaniu składanym za rok podatkowy objęty zwolnieniem. Warto przy tym jednak pamiętać, iż zwolnienie to dotyczy tylko tych podatników, którzy łącznie spełniają warunki określone w ustawie.


    Część K. Obliczenie kwoty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli kwota podatku do zapłaty lub zwrotu

    Ta część zeznania to w pewnym sensie sedno (oczywiście dla przedsiębiorcy) całego zeznania. Tutaj bowiem ustala on kwotę ryczałtu, którą będzie musiał dopłacić lub która stanowić będzie dla niego nadpłatę. Z tą częścią zeznania podatnik nie powinien mieć problemów.


    W pierwszej kolejności w poz. 108 wpisuje on sumę ryczałtu wpłaconego za miesiące od stycznia do listopada 2007 roku albo za pierwsze trzy kwartały 2007 roku, jeżeli ryczałt opłacał kwartalnie. Tak ustaloną kwotę odejmuje od sumy kwot z pozycji 104 (kwota należnego ryczałtu) i poz. 106 (20% ryczałtu dopłacanego z tytułu korzystania wcześniej z kredytu podatkowego). Jeżeli różnica jest liczbą ujemną, „ryczałtowiec” wpisuje w pozycji 109 - „0”, wynik jako nadpłatę w pozycji 110. Jeżeli natomiast wynik jest dodatni, to oznacza to, że konieczna będzie dopłata. W tym przypadku wynik wpisujemy w pozycji 109, a w pozycji 110 – „0”.

    Jeśli z zeznania wynika kwota do zapłaty, powinna być ona wpłacona do 31 stycznia 2008 r. Nie ma znaczenia, fakt kiedy zostało złożone zeznanie roczne - 1 stycznia czy 28 stycznia. Termin, w którym należy dopłacić ryczałt, jest niezależny od daty faktycznego złożenia zeznania rocznego. Natomiast nadpłata zwracana jest w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania.


    Część L. Kwoty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wykazane w poszczególnych miesiącach lub kwartałach


    Ta część również nie powinna sprawić wypełniającemu zbyt wiele problemów. W poz. od 111 do 123 podatnik wpisuje bowiem kwoty obliczonego i wykazanego w ewidencji przychodów w poszczególnych miesiącach - kwartałach (od stycznia do listopada 2007 r.) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych po zaokrągleniu do pełnych złotych.


    Część O. Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)


    W odróżnieniu od roku ubiegłego osoby, które chcą przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego nie muszą już wpłacać pieniędzy na konto tychże organizacji. Uczyni to za nich urząd skarbowy. W składanym zeznaniu PIT-28 muszą oni tylko wskazać w poz. 136 nazwę OPP, w poz. 137 numer KRS OPP, natomiast w poz. 138 kwotę jaką chcą przekazać na ten szczytny cel. Należy pamiętać aby kwota ta nie przekraczała 1% kwoty z poz. 104 (kwoty należnego ryczałtu) po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek w dół.


    W ten właśnie sposób dobrnęliśmy do końca wędrówki po zeznaniu PIT-28. Teraz tylko pozostaje nam jeszcze raz dokładnie sprawdzić poszczególne pozycje zeznania oraz do 31 stycznia 2008 r. złożyć go we właściwym urzędzie skarbowym i ewentualnie wpłacić należny podatek.

    Przykład wypełnienia PIT-28 za 2007 r. – przychody z działalności gospodarczej


    Pan Jacek Malinowski w 2007 r. osiągał przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (Podatnik przed dniem 20 stycznia 2007 r. złożył stosowne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania). Jak wynika z zapisów w ewidencji przychodów Pan Jacek w 2007 r. osiągnął następujące przychody:

    - 120.000 zł - z działalności usługowej, opodatkowanej stawką 8,5%.

    - 3.000 zł - z działalności handlowej, opodatkowanej stawką 3%

    W 2007 r. Pan Jacek obliczył, wykazał w ewidencji przychodów i wpłacił ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w następujących kwotach:

    - 608 zł za styczeń 2007 r.,

    - 645 zł za luty 2007 r.,

    - 660 zł marzec 2007 r.,

    - 638 zł za kwiecień 2007 r.,

    - 640 zł za maj 2007 r.,

    - 680 zł za czerwiec 2007 r.,

    - 625 zł za lipiec 2007 r.,

    - 600 zł za sierpień 2007 r.,

    - 692 zł za wrzesień 2007 r.,

    - 630 zł za październik 2007 r.,

    - 670 zł za listopad 2007 r.

    Ryczałt za grudzień 2007 r., którego termin płatności przypada na dzień złożenia zeznania rocznego wyniósł 724 zł.

    W 2007 r. Podatnik wpłacił składki na ubezpieczenia społeczne w łącznej kwocie
    6 696,37zł oraz na powszechne ubezpieczenie zdrowotne w kwocie 1 918,19zł (7,75% podstawy wymiaru).

    Składki nie były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, ani odliczane od podatku - na tzw. zasadach ogólnych.

    Przed przystąpieniem do wypełnienia formularza PIT-28 należy wypełnić załącznik PIT-28A:

    Wypełniony PIT-28A

    A następnie możemy już wypełnić PIT-28:

    Wypełniony PIT-28


    Jak zostać ryczałtowcem w 2008 r.

    Przedsiębiorcy, którzy chcą od 2008 r. rozpocząć rozliczanie ryczałtem przychodów z działalności gospodarczej muszą pamiętać o tym, żeby do 20 stycznia 2008 r. poinformować urząd skarbowy o tym fakcie i złożyć w tej sprawie wniosek. Niektóre urzędy dysponują własnym wzorem takiego wniosku, jednak przedsiębiorca może własnoręcznie napisać takie oświadczenie. Oto przykładowy wzór takiego wniosku:

    Białystok, 12.01.2008 r.

    Jan Kowalski

    ul. Świętojańska 4

    15-004 Białystok

    NIP: 542-123-45-67

    Działalnośćprowadzona samodzielnie

    Naczelnik Pierwszego

    Urzędu Skarbowego

    w Białymstoku

    OŚWIADCZENIE

    Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 28 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oświadczam, iżw roku 2008 wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

    W związku z powyższym informujęo założeniu ewidencji przychodów.

    JanKowalski


    W przypadku, gdy przedsiębiorcy prowadzą działalność w formie spółki, oświadczenie takie składają wszyscy wspólnicy do urzędów skarbowych właściwych według miejsca zamieszkania każdego z nich.

    Jeżeli do 20 stycznia danego roku ryczałtowiec nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokona wyboru innej formy opodatkowania, urząd skarbowy przyjmie, że nadal prowadzi on działalność opodatkowaną w formie ryczałtu w tym roku.


    Jeśli natomiast przedsiębiorca w trakcie roku rozpoczyna prowadzenie działalności, i chce być na ryczałcie musi zawiadomić o tym urząd skarbowy. Czas jaki ma na dokonanie tego zawiadomienia upływa z dniem uzyskania pierwszego przychodu.


    Podstawa prawna

    - art. 1-22 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne– Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 – ostatnia zmiana Dz.U. z 2006 r., Nr 217, poz. 1588;

    - art. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych– Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) – ostatnia zmiana Dz.U. z 2007 r., Nr 191, poz. 1367;

    - art. 80a-b ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa– Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 (tekst jednolity) – ostatnia zmiana Dz.U. z 2007 r., Nr 195, poz. 1414;


    Wioletta Jurczuk

    Ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarobki księgowych na jesieni 2024 r. Jakie pensje oferują pracodawcy?

Ile zarabiają księgowe i księgowi na jesieni 2024 roku? Jakie wynagrodzenie zasadnicze oferują pracodawcy głównym księgowym, samodzielnym księgowym, młodszym księgowym, czy praktykantom w dziale księgowości? Zestawienie to nie uwzględnia premii i pozapłacowych bonusów pracowniczych. 

Księgowy w małej firmie. A może lepiej (szybciej, taniej) przedsiębiorcy rozliczać się samemu?

Dane z PARP nie pozostawiają złudzeń – zapotrzebowanie na specjalistów ds. rachunkowości rośnie w zastraszającym tempie. Wzrost liczby ofert pracy w tej branży o ponad 43% rok do roku to sygnał, że na rynku dzieje się coś niezwykłego. Jednym z głównych czynników napędzających ten trend jest rosnąca popularność outsourcingu księgowości. Coraz więcej firm, zarówno dużych korporacji, jak i małych, jednoosobowych działalności, decyduje się powierzyć prowadzenie księgowości specjalistom. Czy zawsze to niezbędny krok?

Księgowy w firmie 2024: to nie buchalter, ale kreatywny analityk i doradca, także w budowaniu relacji biznesowych. Sztuczna inteligencja w tym go nie zastąpi

Za co księgowi lubią swój zawód? Za możliwość rozwoju, pensje, różnorodność. Lubią to więc sami intensywnie się dokształcają – a prawie 60 proc. robi to przynajmniej raz na kwartał, a jednak 20 proc. z nich nie jest w stanie określić zalet płynących ze swojej pracy.

Nowa funkcja w e-Urzędzie Skarbowym: Raport podatnika. Jakie informacje można otrzymać?

W komunikacie z 10 października 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu nowej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym – Raportu podatnika. Czym jest ten raport, który dotyczy przedsiębiorców i organizacji? Jakie informacje zawiera?

REKLAMA

Globalny sektor logistyczny zakończy 2024 rok na dużym plusie

Wolumen towarowy transportowany przez światową flotę kontenerową zyska w tym roku 5-6%. Fracht lotniczy zaliczy wzrost na poziomie 5%, a rynek przesyłek ekspresowych i paczek urośnie o nawet 9,2%. Więcej i szybciej zarobią także operatorzy logistyczni, ponieważ obserwujemy właśnie niecodzienne przesunięcie szczytu transportowego na szlakach prowadzących z Chin do Europy i USA. Branża logistyczna pogodziła się również z kryzysem żeglugowym na Morzu Czerwonym, a nawet zamieniła konieczność opływania Afryki na wzrosty w poszczególnych obszarach rynku. Za sprawą rosnącej sprzedaży w e‑commerce to może być bardzo dobry rok dla logistyki, nawet w kulejącej gospodarczo Europie.

Opanowanie logistyki przez inteligentne algorytmy jeszcze nam nie grozi

Dotychczasowe doświadczenia firm próbujących wdrożyć inteligentne algorytmy w swoich łańcuchach dostaw pokazują, że jest to zadanie ekstremalnie trudne. Zgodnie z harmonogramem i pierwotnymi założeniami robi to zaledwie 16% organizacji. Niewielki jest także udział przedsiębiorstw, które stosują już sztuczną inteligencję w wybranych procesach logistycznych. Programom implementacji towarzyszy ponadto obszerny katalog czynników ryzyka i brak odpowiedniego know-how, ale w branży panuje przekonanie, że AI i tak zrewolucjonizuje globalne łańcuchy zaopatrzenia.

Nadgodziny w pracy – jak liczyć, limity, rodzaje, rekompensaty, wynagrodzenie

Czym są nadgodziny, jakie są ich rodzaje i zasady rozliczania? Jakie rekompensaty przysługują za godziny nadliczbowe? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Zaświadczenie o dochodach: jak je uzyskać online w e-Urzędzie Skarbowym? Ile trwa procedura?

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy coraz chętniej występują i częściej uzyskują zaświadczenia o dochodach on-line w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Trwa to z reguły kilka minut. Wydanie elektronicznego zaświadczenia o dochodach jest bezpłatne. Ma on taką samą moc prawną jak dokument papierowy. W całym 2023 roku wnioski o wydanie takich zaświadczeń w e-US złożyło prawie 160 tys. osób, a w pierwszej połowie 2024 r. już ponad 95 tys. 

REKLAMA

Wycena aktuarialna wartości godziwej (fair value) instrumentów finansowych

Jaka jest rola aktuariusza oraz standardów międzynarodowych w wycenie aktuarialnej instrumentów finansowych? Elementy modelu wyceny aktuarialnej oraz jej raportowanie.

Przechowywanie dokumentów w firmie. Przepisy i zasady zarządzania dokumentacją

Średniej wielkości firma gromadzi olbrzymie ilości dokumentacji. W każdym przedsiębiorstwie są to dokumenty o charakterze ogólnym, ale też szereg dokumentów właściwych dla profilu działalności danej firmy. Niezależnie od ich ilości, dokumenty muszą być odpowiednio zarządzane, co wiąże się ze stworzeniem warunków do ich przechowywania, właściwym ich archiwizowaniem, niszczeniem, a w razie potrzeby digitalizacją. Sprawne zarządzanie dokumentami w firmie pozwala na szybki dostęp do potrzebnych informacji, co w konsekwencji wspiera procesy decyzyjne i operacyjne w przedsiębiorstwie. Konieczność właściwego zorganizowania dokumentacji wynika jednak nie tylko z potrzeby utrzymania porządku czy zredukowania czasu potrzebnego na poszukiwanie dokumentów, ale też z przepisów prawnych. 

REKLAMA