REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pytania (i odpowiedzi) z dyżuru telefonicznego z 3 kwietnia 2008 r. - PITy 2007

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
pity 2007
pity 2007

REKLAMA

REKLAMA

Przeczytaj wybrane odpowiedzi na pytania z dyżuru telefonicznego naszego Eksperta.


Pytanie

REKLAMA

Autopromocja

Wyszłam za mąż w 2007 r. Mój mąż oszczędzał w kasie mieszkaniowej. Od 2006 r. korzystam z ulgi odsetkowej (kupiliśmy mieszkanie jako narzeczeni na współwłasność). Czy w zeznaniu za 2007 r. mogę nadal korzystać z ulgi odsetkowej?


Odpowiedź
Tak, ale tylko za okres do momentu zawarcia związku małżeńskiego. Jeszcze rok temu organy podatkowe uważały, że małżeństwo z osobą korzystającą z ulg mieszkaniowych związanych z nabyciem nieruchomości, odbiera w całości współmałżonkowi prawo do korzystania z ulgi odsetkowej.


Do takich ulg należy m.in. ulga z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. 2 marca 2007 r. WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 4001/06) wydał wyrok, na podstawie którego podatnicy w Pani sytuacji mogą bezpiecznie skorzystać z ulgi odsetkowej za okres, kiedy byli jeszcze osobami stanu wolnego.

Przykładowo, jeżeli ślub zawarła Pani w maju 2007 r. odsetki zapłacone przed tym dniem podlegają odliczeniu w zeznaniu za 2007 r. Odsetki zapłacone później nie podlegają już odliczeniu.


Pytanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2007 r. zarówno ja, jak i mój mąż wpadliśmy w 40% próg podatkowy. Czy w takiej sytuacji zyskamy składając wspólne zeznanie roczne?


Odpowiedź
Nie, oszczędności wynikające ze wspólnego rozliczenia się w praktyce osiągają tylko ci małżonkowie, których roczne dochody są opodatkowane według różnych stawek podatkowych. Korzyść taką odnieślibyście Państwo, gdyby jedno z Was płaciło podatek za 2007 r. według stawki 19 % lub 30%, a drugie - 40%.


W celu sprawdzenia opłacalności wspólnego rozliczenia w porównaniu do rozliczenia indywidualnego można przeprowadzić symulację. Polega ona na porównaniu dwóch wariantów rozliczenia Państwa dochodów.

Pierwszy to złożenie zeznań rocznych jako osoby rozliczające się indywidualnie. Drugi to wspólne zeznanie roczne. W obu przypadkach przy 40% progu podatkowym wysokość podatku będzie taka sama (zakładając że w obu wariantach małżonkowie wcale nie korzystają z ulg i odliczeń bądź jeśli korzystają – to według tych samych zasad w obu wariantach, a kwoty odliczeń nie spowodują zmiany progu podatkowego).


Pytanie

REKLAMA

Studiuję w Polsce, mam 23 lata. W 2007 r. zarobiłam 3700 zł. Koszty uzyskania przychodu wyniosły 542,5 zł. 3700 zł – 542,5 zł = 3157,5 zł. Jest to więc więcej niż wynosi kwota wolna od podatku. Podatku jednak za 2007 r. nie zapłacę, gdyż skorzystam z ulgi na Internet.Czy moja mama może skorzystać z ulgi prorodzinnej?


Odpowiedź
Niestety Pani mama nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej. Pani dochód przekroczył kwotę niepowodującą obowiązku zapłaty podatku. Przez dochód z danego źródła należy rozumieć przychody z tego źródła minus koszty ich uzyskania – zgodnie z definicją zawartą w art. 9 ust. 2 updof. W Pani przypadku kwota ta wynosi powyżej 3015 zł. Oznacza to, że osiągnęła Pani dochód przekraczający kwotę niepowodującą obowiązku zapłaty podatku.


Bez znaczenia jest, że ostatecznie nie zapłaci Pani podatku dzięki skorzystaniu z ulgi na Internet. Organy podatkowe taki sam tok rozumowania stosują w przypadku, gdy podatnik dochód powyżej 3015 pomniejsza o składki na ubezpieczenie społeczne i ostatecznie podatku nie płaci (zob. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście z 28 kwietnia 2006 r. nr ZD/415-20/06).


Dyżur prowadziła i odpowiedzi udzielała:


Anna Welsyng

radca prawny

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA