reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2007 > Pytania (i odpowiedzi) z dyżuru telefonicznego z 3 kwietnia 2008 r. - PITy 2007

Pytania (i odpowiedzi) z dyżuru telefonicznego z 3 kwietnia 2008 r. - PITy 2007

Przeczytaj wybrane odpowiedzi na pytania z dyżuru telefonicznego naszego Eksperta.


Pytanie

Wyszłam za mąż w 2007 r. Mój mąż oszczędzał w kasie mieszkaniowej. Od 2006 r. korzystam z ulgi odsetkowej (kupiliśmy mieszkanie jako narzeczeni na współwłasność). Czy w zeznaniu za 2007 r. mogę nadal korzystać z ulgi odsetkowej?


Odpowiedź
Tak, ale tylko za okres do momentu zawarcia związku małżeńskiego. Jeszcze rok temu organy podatkowe uważały, że małżeństwo z osobą korzystającą z ulg mieszkaniowych związanych z nabyciem nieruchomości, odbiera w całości współmałżonkowi prawo do korzystania z ulgi odsetkowej.


Do takich ulg należy m.in. ulga z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. 2 marca 2007 r. WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 4001/06) wydał wyrok, na podstawie którego podatnicy w Pani sytuacji mogą bezpiecznie skorzystać z ulgi odsetkowej za okres, kiedy byli jeszcze osobami stanu wolnego.

Przykładowo, jeżeli ślub zawarła Pani w maju 2007 r. odsetki zapłacone przed tym dniem podlegają odliczeniu w zeznaniu za 2007 r. Odsetki zapłacone później nie podlegają już odliczeniu.


Pytanie

W 2007 r. zarówno ja, jak i mój mąż wpadliśmy w 40% próg podatkowy. Czy w takiej sytuacji zyskamy składając wspólne zeznanie roczne?


Odpowiedź
Nie, oszczędności wynikające ze wspólnego rozliczenia się w praktyce osiągają tylko ci małżonkowie, których roczne dochody są opodatkowane według różnych stawek podatkowych. Korzyść taką odnieślibyście Państwo, gdyby jedno z Was płaciło podatek za 2007 r. według stawki 19 % lub 30%, a drugie - 40%.


W celu sprawdzenia opłacalności wspólnego rozliczenia w porównaniu do rozliczenia indywidualnego można przeprowadzić symulację. Polega ona na porównaniu dwóch wariantów rozliczenia Państwa dochodów.

Pierwszy to złożenie zeznań rocznych jako osoby rozliczające się indywidualnie. Drugi to wspólne zeznanie roczne. W obu przypadkach przy 40% progu podatkowym wysokość podatku będzie taka sama (zakładając że w obu wariantach małżonkowie wcale nie korzystają z ulg i odliczeń bądź jeśli korzystają – to według tych samych zasad w obu wariantach, a kwoty odliczeń nie spowodują zmiany progu podatkowego).


Pytanie

Studiuję w Polsce, mam 23 lata. W 2007 r. zarobiłam 3700 zł. Koszty uzyskania przychodu wyniosły 542,5 zł. 3700 zł – 542,5 zł = 3157,5 zł. Jest to więc więcej niż wynosi kwota wolna od podatku. Podatku jednak za 2007 r. nie zapłacę, gdyż skorzystam z ulgi na Internet.Czy moja mama może skorzystać z ulgi prorodzinnej?


Odpowiedź
Niestety Pani mama nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej. Pani dochód przekroczył kwotę niepowodującą obowiązku zapłaty podatku. Przez dochód z danego źródła należy rozumieć przychody z tego źródła minus koszty ich uzyskania – zgodnie z definicją zawartą w art. 9 ust. 2 updof. W Pani przypadku kwota ta wynosi powyżej 3015 zł. Oznacza to, że osiągnęła Pani dochód przekraczający kwotę niepowodującą obowiązku zapłaty podatku.


Bez znaczenia jest, że ostatecznie nie zapłaci Pani podatku dzięki skorzystaniu z ulgi na Internet. Organy podatkowe taki sam tok rozumowania stosują w przypadku, gdy podatnik dochód powyżej 3015 pomniejsza o składki na ubezpieczenie społeczne i ostatecznie podatku nie płaci (zob. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście z 28 kwietnia 2006 r. nr ZD/415-20/06).


Dyżur prowadziła i odpowiedzi udzielała:


Anna Welsyng

radca prawny

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Lubczyńska

Ekspert z firmy Blachy Pruszyński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama