REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pytania (i odpowiedzi) z dyżuru telefonicznego z 3 kwietnia 2008 r. - PITy 2007

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
pity 2007
pity 2007

REKLAMA

REKLAMA

Przeczytaj wybrane odpowiedzi na pytania z dyżuru telefonicznego naszego Eksperta.


Pytanie

Autopromocja

Wyszłam za mąż w 2007 r. Mój mąż oszczędzał w kasie mieszkaniowej. Od 2006 r. korzystam z ulgi odsetkowej (kupiliśmy mieszkanie jako narzeczeni na współwłasność). Czy w zeznaniu za 2007 r. mogę nadal korzystać z ulgi odsetkowej?


Odpowiedź
Tak, ale tylko za okres do momentu zawarcia związku małżeńskiego. Jeszcze rok temu organy podatkowe uważały, że małżeństwo z osobą korzystającą z ulg mieszkaniowych związanych z nabyciem nieruchomości, odbiera w całości współmałżonkowi prawo do korzystania z ulgi odsetkowej.


Do takich ulg należy m.in. ulga z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej. 2 marca 2007 r. WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 4001/06) wydał wyrok, na podstawie którego podatnicy w Pani sytuacji mogą bezpiecznie skorzystać z ulgi odsetkowej za okres, kiedy byli jeszcze osobami stanu wolnego.

Przykładowo, jeżeli ślub zawarła Pani w maju 2007 r. odsetki zapłacone przed tym dniem podlegają odliczeniu w zeznaniu za 2007 r. Odsetki zapłacone później nie podlegają już odliczeniu.


Pytanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2007 r. zarówno ja, jak i mój mąż wpadliśmy w 40% próg podatkowy. Czy w takiej sytuacji zyskamy składając wspólne zeznanie roczne?


Odpowiedź
Nie, oszczędności wynikające ze wspólnego rozliczenia się w praktyce osiągają tylko ci małżonkowie, których roczne dochody są opodatkowane według różnych stawek podatkowych. Korzyść taką odnieślibyście Państwo, gdyby jedno z Was płaciło podatek za 2007 r. według stawki 19 % lub 30%, a drugie - 40%.


W celu sprawdzenia opłacalności wspólnego rozliczenia w porównaniu do rozliczenia indywidualnego można przeprowadzić symulację. Polega ona na porównaniu dwóch wariantów rozliczenia Państwa dochodów.

Pierwszy to złożenie zeznań rocznych jako osoby rozliczające się indywidualnie. Drugi to wspólne zeznanie roczne. W obu przypadkach przy 40% progu podatkowym wysokość podatku będzie taka sama (zakładając że w obu wariantach małżonkowie wcale nie korzystają z ulg i odliczeń bądź jeśli korzystają – to według tych samych zasad w obu wariantach, a kwoty odliczeń nie spowodują zmiany progu podatkowego).


Pytanie

Studiuję w Polsce, mam 23 lata. W 2007 r. zarobiłam 3700 zł. Koszty uzyskania przychodu wyniosły 542,5 zł. 3700 zł – 542,5 zł = 3157,5 zł. Jest to więc więcej niż wynosi kwota wolna od podatku. Podatku jednak za 2007 r. nie zapłacę, gdyż skorzystam z ulgi na Internet.Czy moja mama może skorzystać z ulgi prorodzinnej?


Odpowiedź
Niestety Pani mama nie może skorzystać z ulgi prorodzinnej. Pani dochód przekroczył kwotę niepowodującą obowiązku zapłaty podatku. Przez dochód z danego źródła należy rozumieć przychody z tego źródła minus koszty ich uzyskania – zgodnie z definicją zawartą w art. 9 ust. 2 updof. W Pani przypadku kwota ta wynosi powyżej 3015 zł. Oznacza to, że osiągnęła Pani dochód przekraczający kwotę niepowodującą obowiązku zapłaty podatku.


Bez znaczenia jest, że ostatecznie nie zapłaci Pani podatku dzięki skorzystaniu z ulgi na Internet. Organy podatkowe taki sam tok rozumowania stosują w przypadku, gdy podatnik dochód powyżej 3015 pomniejsza o składki na ubezpieczenie społeczne i ostatecznie podatku nie płaci (zob. pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście z 28 kwietnia 2006 r. nr ZD/415-20/06).


Dyżur prowadziła i odpowiedzi udzielała:


Anna Welsyng

radca prawny

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

    Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

    Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

    Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

    Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

    REKLAMA