reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Archiwum PITy 2008 > Czy szczepionka przeciw grypie to przychód pracownika - PIT-y 2008

Czy szczepionka przeciw grypie to przychód pracownika - PIT-y 2008

Mój zakład pracy zafundował nam w zeszłym roku szczepienia przeciw grypie. Skorzystałam z tego szczepienia ale teraz nie wiem, czy muszę się z tego rozliczyć z fiskusem? Czy wartość szczepionki jest moim dochodem?

TAK


Na ogół dobrze wiadomo ile kosztuje pojedyncza szczepionka. Umowa z lecznicą przewiduje ilość szczepionek i wartość pojedynczej szczepionki. Pracodawcy też z reguły sporządzają listę pracowników, którzy poddali się szczepieniu. W takich sytuacjach najczęściej nie ma problemu z przyporządkowaniem konkretnemu pracownikowi świadczenia o dokładnie określonej wartości.


Pracodawcy doliczają takie świadczenia do pozostałych składników wynagrodzenia pracowników i od sumy obliczają zaliczkę na PIT oraz składki ubezpieczeniowe.


Bywają jednak sytuacje, że szczepionki są zawarte w pakiecie usług medycznych, który przysługuje pracownikowi. Tu już powstaje problem jak wyodrębnić z tego pakietu wartość szczepionki, a także, czy może wartość całego takiego pakietu jest przychodem pracownika.

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku


W tej kwestii niejednoznacznie wypowiadało się szereg organów podatkowych a nawet sądów administracyjnych. Wystarczy wskazać sprzeczne wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 625/08 – przeciw opodatkowaniu pakietów medycznych i sygn. akt III SA/Wa 1356/08 – za opodatkowaniem pakietów)


Jednak większość urzędów skarbowych i innych organów podatkowych na czele z Ministrem Finansów uważają, że takie pakiety trzeba doliczać do innych przychodów pracowniczych i opodatkowywać i oskładkowywać jak wynagrodzenie zasadnicze.


Wartość tego pakietu, czy samej szczepionki znajdzie się w łącznej sumie przychodów i pobranych zaliczek zawartych w informacji PIT-11. Oczywiście podatnik nie jest związany danymi wskazanymi w PIT-11 i może wypełnić swój roczny PIT innymi wartościami. Ale akurat w tej kwestii roztropniej będzie nie wyłączać ze swoich przychodów wartości nieodpłatnych pakietów medycznych ani darmowych szczepionek.


Podobna rada dotyczy innych nieodpłatnych świadczeń uzyskanych przez pracowników od pracodawców. Chodzi np. o darmowe karnety sportowe, bilety do kina, teatru, czy inne imprezy.


Warto jednak zauważyć, że w przypadku gdyby takie nieodpłatne świadczenia rzeczowe (do których zaliczyć też trzeba karnety, bilety, bony czy talony) były finansowane przez pracodawcę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to ich wartość do kwoty 380,- zł rocznie jest wolna od podatku dochodowego i pracodawca nie powinien do tej kwoty pobierać zaliczek na PIT.


Podstawa prawna:ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 (tekst jednolity) z późn. zm.


Paweł Huczko

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

PIT 2008
PIT 2008

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama