Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu
REKLAMA
REKLAMA
Tak.
REKLAMA
W opisanej w pytaniu sytuacji świadczenie rentowe nazwane rentą dziecięcą wypłacane Pani ze Szwajcarii podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce. Bank wypłacający rentę jest w związku z tym zobowiązany do potrącania zaliczek na podatek dochodowy.
Z pytania wynika, że studiuje Pani i mieszka w Polsce. Zatem to właśnie w Polsce znajduje się Pani rezydencja podatkowa. Oznacza to, że musi się Pani rozliczyć w Polsce z całości swoich dochodów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych).
Ponieważ osiąga Pani dochody w postaci świadczenia rentowego ze Szwajcarii, to oceniając kwestię ich opodatkowania w Polsce należy uwzględnić postanowienia polsko-szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Stosownie do art. 18 ww. Konwencji z uwzględnieniem postanowień artykułu 19 ustęp 2 emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.
Polecamy: serwis Koszty
Artykuł 19 ust. 2 ww. Konwencji stanowi, iż jakakolwiek renta lub emerytura, wypłacana przez jedno Umawiające się Państwo (Szwajcarię), jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną albo z funduszy utworzonych przez to Państwo (Szwajcarię), jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną osobie fizycznej z tytułu funkcji wykonywanych na rzecz tego Państwa (Szwajcarii), jego jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie (Szwajcarii).
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Jednakże taka emerytura lub renta podlega opodatkowaniu tylko w drugim Umawiającym się Państwie (Polsce), jeżeli osoba ją otrzymująca jest obywatelem tego państwa (Polski) i posiada w nim miejsce zamieszkania (art. 19 ust. 2 pkt b ww. Konwencji).
Z powyższych przepisów wynika zatem, że jeśli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w Polsce, to renta uzyskiwana ze Szwajcarii podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.
Ponieważ renta dziecięca została Pani przyznana w związku z rentą inwalidzką ojca, który w przeszłości pracował w Szwajcarii, to zastosowanie będzie miał przytoczony wyżej art. 18 Konwencji mówiący o emeryturach i rentach. Zgodnie z jego postanowieniami renta ta zatem w zakresie opodatkowania podlega regulacjom prawa polskiego.
Renta jest jednym ze źródeł przychodów wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT.
Przepis art. 12 ust. 7 ustawy o PIT definiuje to pojęcie.
Zgodnie z tym przepisem, przez emeryturę lub rentę rozumie się łączną kwotę świadczeń emerytalnych i rentowych, w tym kwoty emerytur kapitałowych wypłacanych na podstawie ustawy o emeryturach kapitałowych, wraz ze wzrostami i dodatkami, z wyłączeniem dodatków rodzinnych i pielęgnacyjnych oraz dodatków dla sierot zupełnych do rent rodzinnych.
Ustawodawca nałożył na podmioty dokonujące wypłat emerytur bądź rent z zagranicy obowiązki płatnika związanie z poborem zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych podatnikom świadczeń.
Dlatego też bank dokonujący wypłaty podlegającej opodatkowaniu w Polsce renty dziecięcej (zgodnie z dwustronną konwencją o unikaniu podwójnego opodatkowania) jest zobowiązany każdorazowo pobierać zaliczki na podatek dochodowy od wypłacanej Pani kwoty.
Podstawa prawna:
- art. 4 ust. 1, art. 18, art. 19 ust. 2 Konwencji zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Bernie 02 września 1991 r. - Dz. U. z 1993 r. Nr 22, poz. 92;
- art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 7, art. 35 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat