reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu

Czy szwajcarska renta podlega w Polsce opodatkowaniu

Jestem studentką studiów dziennych. Uczę się i mieszkam w Polsce. Mój ojciec pracując w przeszłości w Szwajcarii według wewnętrznych regulacji tego kraju nabył prawo do renty inwalidzkiej i tym samym do zasiłku na dzieci (tzw. renty dziecięcej). Szwajcarska renta wpływa na moje konto w polskim banku. Bank od każdej przelanej mi kwoty potrąca podatek. Czy postępuje prawidłowo? Czy taka renta rzeczywiście podlega w Polsce opodatkowaniu?

Tak.

W opisanej w pytaniu sytuacji świadczenie rentowe nazwane rentą dziecięcą wypłacane Pani ze Szwajcarii podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce. Bank wypłacający rentę jest w związku z tym zobowiązany do potrącania zaliczek na podatek dochodowy.

Z pytania wynika, że studiuje Pani i mieszka w Polsce. Zatem to właśnie w Polsce znajduje się Pani rezydencja podatkowa. Oznacza to, że musi się Pani rozliczyć w Polsce z całości swoich dochodów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych).

Ponieważ osiąga Pani dochody w postaci świadczenia rentowego ze Szwajcarii, to oceniając kwestię ich opodatkowania w Polsce należy uwzględnić postanowienia polsko-szwajcarskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Stosownie do art. 18 ww. Konwencji z uwzględnieniem postanowień artykułu 19 ustęp 2 emerytury i inne podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniej pracy najemnej, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie.

Polecamy: serwis Koszty

Artykuł 19 ust. 2 ww. Konwencji stanowi, iż jakakolwiek renta lub emerytura, wypłacana przez jedno Umawiające się Państwo (Szwajcarię), jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną albo z funduszy utworzonych przez to Państwo (Szwajcarię), jego jednostkę terytorialną lub władzę lokalną osobie fizycznej z tytułu funkcji wykonywanych na rzecz tego Państwa (Szwajcarii), jego jednostki terytorialnej lub władzy lokalnej, podlega opodatkowaniu tylko w tym Państwie (Szwajcarii).

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Jednakże taka emerytura lub renta podlega opodatkowaniu tylko w drugim Umawiającym się Państwie (Polsce), jeżeli osoba ją otrzymująca jest obywatelem tego państwa (Polski) i posiada w nim miejsce zamieszkania (art. 19 ust. 2 pkt b ww. Konwencji).

Z powyższych przepisów wynika zatem, że jeśli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w Polsce, to renta uzyskiwana ze Szwajcarii podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Ponieważ renta dziecięca została Pani przyznana w związku z rentą inwalidzką ojca, który w przeszłości pracował w Szwajcarii, to zastosowanie będzie miał przytoczony wyżej art. 18 Konwencji mówiący o emeryturach i rentach. Zgodnie z jego postanowieniami renta ta zatem w zakresie opodatkowania podlega regulacjom prawa polskiego.

Renta jest jednym ze źródeł przychodów wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT.
Przepis art. 12 ust. 7 ustawy o PIT definiuje to pojęcie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama