reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Gdzie płaci PIT nierezydent uzyskujący dochody z tytułu praw autorskich po zmarłym ojcu

Gdzie płaci PIT nierezydent uzyskujący dochody z tytułu praw autorskich po zmarłym ojcu

Od kilku lat mieszkam na stałe wraz z rodziną (żona, dzieci) w Hiszpanii. Tutaj pracuję, tu jestem ubezpieczony i płacę podatki. W Polsce bywam jedynie sporadycznie i nie zamierzam się do niej przeprowadzać, gdyż w Hiszpanii mam swoje centrum życiowych interesów. Posiadam również certyfikat rezydencji wydany przez władze podatkowe Hiszpanii. Od połowy 2010 r. uzyskuję w Polsce jedynie dochody z tytułu praw autorskich po zmarłym ojcu. Są to tzw. tantiemy z tytułu skomponowania i odtwarzania utworów muzycznych. Czy z tych dochodów będę musiał rozliczyć się w Polsce?

Nie.

Na mocy postanowień dwustronnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania takie dochody będą podlegać opodatkowaniu tylko w Hiszpanii.

Jako nierezydent – co wynika z treści pytania – podlega Pan w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Co do zasady zatem jest Pan zobowiązany rozliczyć się w Polsce z dochodów uzyskiwanych na jej terytorium. Takie dochody (przychody) wymienia art. 3 ust. 2b ustawy o PIT. Należą do nich w szczególności dochody (przychody) z:
• pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
• działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
• działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
• położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości
• inne dochody osiągane terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W odniesieniu do nierezydentów jednak konieczne jest uwzględnienie postanowień dwustronnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z krajem, w którym osoba taka posiada rezydencję podatkową. W opisanej w pytaniu sytuacji należy wziąć pod uwagę postanowienia polsko-hiszpańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zasady opodatkowania dochodów z tytułu praw autorskich (tantiem) reguluje art. 12 umowy polsko-hiszpańskiej. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu, należności licencyjne pochodzące z Umawiającego się Państwa, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie.

Jednakże, stosownie do art. 12 ust. 2 umowy, należności licencyjne, o których mowa w ustępie 1 tego artykułu, mogą być opodatkowane także w Umawiającym się Państwie, w którym powstały, i zgodnie z prawem tego Umawiającego się Państwa, lecz podatek w ten sposób ustalony w wypadku, gdy podlegają one opodatkowaniu w drugim Umawiającym się Państwie, nie przekroczy 10 % kwoty tych należności.

Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem

Jednakże w umowie polsko-hiszpańskiej od powyższych podstawowych reguł przewidziano wyjątek. Został on zapisany w art. 12 ust. 3 umowy.

Przepis ten stanowi, że niezależnie od postanowień ustępu 2 należności licencyjne z tytułu prawa autorskiego i podobne płatności związane z tworzeniem lub reprodukcją dzieła literackiego, muzycznego lub artystycznego (nie włączając należności związanych z filmami dla kin i filmami lub taśmami przeznaczonymi do wykorzystania w telewizji), powstałe w jednym Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, będą podlegały opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.

Nie powinno budzić wątpliwości, iż użyte w art. 12 ust. 3 wskazanej wyżej umowy określenie „należności licencyjne z tytułu prawa autorskiego” obejmuje m.in. tantiemy z tytułu skomponowania i odtwarzania utworów muzycznych.

Polecamy: serwis Koszty

Dlatego też należności z tytułu praw autorskich otrzymywane przez Pana po zmarłym ojcu, z uwagi na to iż posiada Pan miejsce zamieszkania w Hiszpanii, nie będą podlegać co do zasady opodatkowaniu w Polsce – na podstawie wskazanego wyżej art. 12 ust. 3 umowy polsko-hiszpańskiej.

Podstawa prawna:
• art. 3 ust. 2a i ust. 2b, art. 4a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 371 ze zm.
• art. 12 ust. 1-3 umowy z 15 listopada 1979 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Hiszpanii o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku - Dz. U. z 1982 r. Nr 17, poz. 127.

reklama

Czytaj także

Autor:

radca prawny, doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama