Gdzie płaci PIT nierezydent uzyskujący dochody z tytułu praw autorskich po zmarłym ojcu

REKLAMA
REKLAMA
Nie.
REKLAMA
Na mocy postanowień dwustronnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania takie dochody będą podlegać opodatkowaniu tylko w Hiszpanii.
Jako nierezydent – co wynika z treści pytania – podlega Pan w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Co do zasady zatem jest Pan zobowiązany rozliczyć się w Polsce z dochodów uzyskiwanych na jej terytorium. Takie dochody (przychody) wymienia art. 3 ust. 2b ustawy o PIT. Należą do nich w szczególności dochody (przychody) z:
• pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
• działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia,
• działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
• położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości
• inne dochody osiągane terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W odniesieniu do nierezydentów jednak konieczne jest uwzględnienie postanowień dwustronnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z krajem, w którym osoba taka posiada rezydencję podatkową. W opisanej w pytaniu sytuacji należy wziąć pod uwagę postanowienia polsko-hiszpańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zasady opodatkowania dochodów z tytułu praw autorskich (tantiem) reguluje art. 12 umowy polsko-hiszpańskiej. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu, należności licencyjne pochodzące z Umawiającego się Państwa, wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Umawiającym się Państwie.
Jednakże, stosownie do art. 12 ust. 2 umowy, należności licencyjne, o których mowa w ustępie 1 tego artykułu, mogą być opodatkowane także w Umawiającym się Państwie, w którym powstały, i zgodnie z prawem tego Umawiającego się Państwa, lecz podatek w ten sposób ustalony w wypadku, gdy podlegają one opodatkowaniu w drugim Umawiającym się Państwie, nie przekroczy 10 % kwoty tych należności.
Polecamy: Kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem
Jednakże w umowie polsko-hiszpańskiej od powyższych podstawowych reguł przewidziano wyjątek. Został on zapisany w art. 12 ust. 3 umowy.
Przepis ten stanowi, że niezależnie od postanowień ustępu 2 należności licencyjne z tytułu prawa autorskiego i podobne płatności związane z tworzeniem lub reprodukcją dzieła literackiego, muzycznego lub artystycznego (nie włączając należności związanych z filmami dla kin i filmami lub taśmami przeznaczonymi do wykorzystania w telewizji), powstałe w jednym Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, będą podlegały opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie.
Nie powinno budzić wątpliwości, iż użyte w art. 12 ust. 3 wskazanej wyżej umowy określenie „należności licencyjne z tytułu prawa autorskiego” obejmuje m.in. tantiemy z tytułu skomponowania i odtwarzania utworów muzycznych.
Polecamy: serwis Koszty
REKLAMA
Dlatego też należności z tytułu praw autorskich otrzymywane przez Pana po zmarłym ojcu, z uwagi na to iż posiada Pan miejsce zamieszkania w Hiszpanii, nie będą podlegać co do zasady opodatkowaniu w Polsce – na podstawie wskazanego wyżej art. 12 ust. 3 umowy polsko-hiszpańskiej.
Podstawa prawna:
• art. 3 ust. 2a i ust. 2b, art. 4a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 371 ze zm.
• art. 12 ust. 1-3 umowy z 15 listopada 1979 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Hiszpanii o unikaniu podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku - Dz. U. z 1982 r. Nr 17, poz. 127.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA