reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Jak udokumentować fakt zmiany obowiązku podatkowego

Jak udokumentować fakt zmiany obowiązku podatkowego

Po wielu latach zamieszkiwania za granicą po przejściu na emeryturę zamierzam wrócić do Polski i tu zamieszkać. Dotychczas rozliczałem się z podatków za granicą. Po przeprowadzce do Polski zmieni się moja rezydencja podatkowa i to w Polsce będę zobowiązany się rozliczać z całości moich dochodów. Czy fakt zmiany obowiązku podatkowego muszę udokumentować w jakiejś określonej formie?

Nie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje, w jaki sposób należy udokumentować fakt zmiany obowiązku podatkowego. Dlatego też należy przyjąć, że mogą to być wszelkie wiarygodne dowody.

Uczynienie z Polski kraju swojego miejsca zamieszkania w związku z przeprowadzką skutkującą przeniesieniem całego centrum interesów życiowych do tego właśnie kraju powoduje zmianę rezydencji podatkowej.

Oznacza to, że od tego momentu to w Polsce będzie ciążył na Panu nieograniczony obowiązek podatkowy. I to w Polsce będzie Pan odtąd zobowiązany rozliczać się z całości dochodów osiągniętych w roku podatkowym.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie precyzują jednak, w jaki sposób należy udokumentować fakt zmiany obowiązku podatkowego. Trzeba więc posiłkować się w tej kwestii regulacjami zawartymi w Ordynacji podatkowej, a konkretnie – jej art. 180 i 181.

Polecamy: Podatki 2011

Przepis art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej nakazuje dopuścić jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Z kolei w art. 181 ustawodawca wymienił przykładowo, jakie dowody mogą być przyjęte w postępowaniu podatkowym. Mogą to więc być w szczególności:
- księgi podatkowe,
- deklaracje złożone przez stronę,
- zeznania świadków,
- opinie biegłych,
- materiały i informacje zebrane w wyniku oględzin,
- informacje podatkowe,
- inne dokumenty zgromadzone w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, z zastrzeżeniem art. 284a § 3, art. 284b § 3 i art. 288 § 2, oraz
- materiały zgromadzone w toku postępowania karnego albo postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.

Z powyższych regulacji wynika zatem, że z braku wyraźnych odmiennych wytycznych ustawowych fakt zmiany zakresu obowiązku podatkowego może być dowodzony za pomocą wszelkich wiarygodnych dowodów.

W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej informacja o zmianie miejsca zamieszkania przekazywana jest obecnie również za pośrednictwem formularza NIP-3, który w razie braku numeru NIP należy złożyć jako zgłoszenie identyfikacyjne (tylko jeden raz) bądź posiadając już NIP – w razie np. zmiany miejsca zamieszkania – jako zgłoszenie aktualizacyjne.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

W związku jednak z planowanymi zmianami w zakresie nadawania i posługiwania się NIP w Polsce w momencie Pana przeprowadzki do Polski ww. obowiązki mogą już nie istnieć bądź obowiązywać w znacznie zmienionym zakresie ze względu na ich zniesienie bądź znaczącą modyfikację wskutek uchwalenia zmian w obowiązujących przepisach.

Podstawa prawna:
• art. 180 § 1, art. 181 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama