reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Dochody zagraniczne > Czy nabycie nieruchomości w Polsce przez nierezydenta zmienia jego status podatkowy

Czy nabycie nieruchomości w Polsce przez nierezydenta zmienia jego status podatkowy

W ubiegłym roku w związku z podjęciem pracy u zagranicznego pracodawcy przeprowadziłem się za granicę. Planuję tu pozostać na stałe, a na pewno przez co najmniej kilka – kilkanaście najbliższych lat. Jestem bezdzietnym kawalerem i w związku z tym po przeprowadzce to za granicą koncentruje się cała moja aktywność życiowa. Polskę odwiedzam sporadycznie, a moje pobyty na pewno nie przekroczą łącznie w żadnym roku 183 dni. Zastanawiam się jednak nad zainwestowaniem w przyszłości zarobionych za granicą pieniędzy w nieruchomości (działki, mieszkania, domy) w Polsce. Czy tak inwestycja spowoduje, że znowu będę podlegał obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce?

Nie.
Dopóki nie przeniesie Pan z powrotem do Polski ośrodka swoich interesów życiowych, to w Polsce będzie miał Pan status nierezydenta. Samo nabycie przez Pana nieruchomości w Polsce nie doprowadzi do zmiany tego statusu.

Z pytania wynika, że w związku z wyjazdem do innego kraju przeniósł Pan do niego swój ośrodek interesów życiowych. Nie tylko wyjechał Pan za granicę w związku z podjęciem pracy u zagranicznego pracodawcy, ale też zamieszkał tam z zamiarem pozostania na stałe i tam obecnie koncentruje się cała Pana aktywność życiowa. 

Jako bezdzietny kawaler w Polsce nie pozostawił Pan rodziny ani żadnego majątku. Zastanawia się Pan bowiem dopiero nad zainwestowaniem w przyszłości w zakup nieruchomości w Polsce. Zakup ten zamierza Pan sfinansować z pieniędzy zarobionych za granicą.

Całokształt tych okoliczności pozwala uznać, że w związku z wyjazdem za granicę uległo zmianie Pana miejsce zamieszkania dla celów podatkowych – uzyskał Pan rezydencję podatkową kraju, do którego Pan wyjechał z zamiarem stałego pobytu. 

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Tym samym w Polsce jako nierezydent jest Pan objęty jedynie ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Oznacza to, że jako nierezydent będzie Pan miał więc obowiązek rozliczać się w Polsce tylko z dochodów osiągniętych na jej terytorium.

Rodzaje tych dochodów wymienia przykładowo art. 3 ust. 2b ustawy o PIT. Znajdują się wśród nich m.in. dochody z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości. 

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Taki obowiązek powstanie więc, jeśli zacznie Pan osiągać dochody np. z najmu bądź dzierżawy (ewentualnie sprzedaży) nieruchomości położonych w Polsce.

Samo nabycie nieruchomości w Polsce z pewnością nie spowoduje, że ulegnie zmianie Pana status podatkowy. Zmiana rezydencji podatkowej i objęcie Pana ponownie nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce będzie miało miejsce dopiero wtedy, gdy przeniesie Pan swoje centrum interesów życiowych z powrotem do Polski.

Podstawa prawna:
- art. 3 ust. 1-2b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.

reklama

Czytaj także

Autor:

radca prawny, doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama