REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić wniosek abolicyjny PIT-AZ

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Tylko do 6 lutego 2009 r. można było składać wnioski abolicyjne w odniesieniu do dochodów osiągniętych z pracy za granicą w latach 2003 – 2007.

Wniosek o zastosowanie abolicji podatkowej składa się na specjalnym formularzu PIT-AZ. Formularz ten służy do złożenia wniosku zarówno o umorzenie zaległości podatkowej, jak i o zwrot podatku. W zależności od charakteru wniosku, na formularzu PIT-AZ zaznaczamy więc, że jest to:

REKLAMA

Autopromocja
  • wniosek o umorzenie zaległości podatkowej, który składamy w przypadku, gdy:

- nie złożyliśmy zeznania podatkowego za rok objęty wnioskiem,

- złożyliśmy zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, ale nie zapłaciliśmy podatku należnego,

- złożyliśmy zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, ale nie wykazaliśmy (w całości lub w części) uzyskanych przychodów z pracy za granicą

  • wniosek o zwrot podatku dochodowego, który składamy w przypadku, gdy złożyliśmy zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, wykazaliśmy w nim uzyskane przychody z pracy za granicą i zapłaciliśmy należny podatek.
  • wniosek o umorzenie zaległości podatkowej i o zwrot podatku dochodowego, który składamy w przypadku, gdy złożyliśmy zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, ale wykazaliśmy tylko część przychodów z pracy za granicą lub wykazaliśmy uzyskane przychody z pracy za granicą, ale zapłaciliśmy należny podatek w niepełnej wysokości.

Dodatkowo do formularza PIT-AZ musimy dołączyć oświadczenie na specjalnym druku AZ-O – pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań – potwierdzające:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) wysokość uzyskanych przychodów z pracy za granicą oraz

2) kwotę zapłaconego za granicą podatku, jeżeli byliśmy zobowiązani do jego zapłaty

- wykazanych we wniosku abolicyjnym.

W przypadku wystąpienia o umorzenie zaległości podatkowej konieczne będzie złożenie zeznania za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek i dołączenie go do składanego wniosku. Jeśli przed laty zeznanie zostało złożone, ale nie zostały w nim wykazane wszystkie nasze dochody (np. w zeznaniu zostały wykazane tylko dochody z pracy w Polsce, z pominięciem dochodów z pracy za granicą), to niezbędne będzie złożenie korekty zeznania, w której zostaną uwzględnione pominięte wcześniej dochody.

Dołączanie zeznania podatkowego do wniosku nie jest konieczne, jeśli zostało ono już wcześniej złożone i zawierało rozliczenie wszystkichnaszych dochodów (również tych zagranicznych).


NIP

Wypełnianie wniosku abolicyjnego, podobnie jak innych formularzy stosowanych w kontaktach z urzędem skarbowym rozpoczynamy od wpisania swojego numeru NIP (w rubryce 1). Jeśli za rok podatkowy objęty wnioskiem rozliczaliśmy się wspólnie z małżonkiem, to w rubryce 2 należy wpisać jego NIP.

Następnie wskazujemy rok podatkowy, którego dotyczy wniosek (rubryka 5), a w rubryce 6 wpisujemy kolejny numer wniosku składanego za rok podatkowy (jeśli składamy więcej niż jeden wniosek obejmujący jeden rok podatkowy).

W przypadku składania korekty wniosku nie wypełnia się rubryki 6.


A. Miejsce i cel składania wniosku


W tej części trzeba wskazać właściwy organ podatkowy, do którego kierujemy nasz wniosek.

Właściwym do przyjęcia wniosku organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy:

· według miejsca zamieszkania podatnika w dniu złożenia przez niego wniosku abolicyjnego

· naczelnik urzędu skarbowego wskazany we wniosku, jeżeli jest on właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków - w przypadku wspólnego wniosku małżonków mających różne miejsca zamieszkania,

· według ostatniego miejsca zamieszkania podatnika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w przypadku, gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed dniem złożenia wniosku abolicyjnego.


Następnie musimy wskazać, o jaką formę abolicji się ubiegamy – o umorzenie zaległości, o zwrot podatku, czy też o jedno i drugie. Uczynimy to zaznaczając odpowiednio kwadrat nr 8 bądź nr 9 (albo oba jednocześnie).

Podobnie zachowamy się wskazując fiskusowi, czy składamy wniosek czy też jego korektę. Tutaj również zaznaczymy jeden z dwóch kwadratów. Jeśli oświadczamy, że składamy wniosek, to w rubryce 10 zaznaczymy kwadrat nr 1. Jeśli jego korektę – to kwadrat nr 2.


B. Dane identyfikacyjne i adres

REKLAMA

W tej części (w sekcji B.1) trzeba podać fiskusowi nasze dane osobowe, takie jak nazwisko, pierwsze imię, data urodzenia, PESEL (rubryki 11-14) , a także dane adresowe: kraj, województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu i nr mieszkania, miejscowość, kod pocztowy i oznaczenie poczty (rubryki 15-24).

Jeśli w roku podatkowym, za który składany jest wniosek dokonywaliśmy rozliczenia wspólnie z małżonkiem, to w sekcji B.2 musimy też w analogiczny sposób wypełnić rubryki przeznaczone na podanie identycznych danych małżonka (tj. jego nazwiska, pierwszego imienia, daty urodzenia, numeru PESEL (rubryki 25-28):oraz danych adresowych: kraju, województwa, powiatu, gminy, ulicy, nr domu i nr mieszkania, miejscowości, kodu pocztowego i oznaczenia poczty – w rubrykach od 29 do 38).


Część C. Informacje do obliczenia kwoty umorzenia zaległości podatkowej lub zwrotu podatku.

W sekcji C.1 trzeba podać nie tylko kraj, w którym uzyskiwaliśmy przychody z pracy, ale też ich rodzaj i wysokość. Służą do tego odpowiednie wiersze w podsekcjach C.1.1, C.1.2, C.1.3 oraz C.1.4. Podsekcje te zostały wyodrębnione według sposobu opodatkowania przychodów wykazywanych we wniosku abolicyjnym.

W podsekcji C.1.1 wykazujemy przychody podlegające opodatkowaniu według progresywnej skali podatkowej w podziale na:

  • należności ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej - wiersz 1
  • działalność wykonywana osobiście, k której jest mowa w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( w tym umowy zlecenia i o dzieło) – wiersz 2
  • prawa majątkowe w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych – wiersz 3
  • pozostały dochody uzyskane za granicą, do których miała zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia – wiersz 4.

Jeśli dokonywane było wspólne rozliczenie dochodów z małżonkiem, to konieczne będzie wypełnienie dodatkowo podsekcji C.1.2. Zawiera ona identyczne jak podsekcja C.1.1. rubryki, w których należy wpisać analogiczne dane małżonka.

Z kolei w podsekcji C.1.3 trzeba wykazać przychody z działalności gospodarczej podlegające opodatkowaniu stawką liniową, natomiast w podsekcji C.1.4. – przychody opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego (w podziale na odpowiednie stawki ryczałtu):

  • z działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko – wiersz 1
  • z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki (ek) osób fizycznych, w których jest (było) się wspólnikiem –wiersz 2
  • z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – wiersz 3
  • określone przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (czyli przychody oszacowane przez organ podatkowy i opodatkowane „karną” stawką ryczałtu - w przypadku nieprowadzenia ewidencji przychodów bądź prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania tej ewidencji za dowód w postępowaniu podatkowym oraz w przypadku istnienia związków gospodarczych wykorzystywanych do zaniżenia przychodów)

Jeśli dochody zagraniczne były uzyskiwane w więcej niż jednym państwie,to konieczne będzie wypełnienie sekcji C.2 – analogicznie jak wprzypadku sekcji C.1. Jeśli natomiast przychody te były uzyskiwane wjednym roku podatkowym w więcej niż dwóch krajach – to konieczne będziewypełnienie kolejnego formularza wniosku PIT-AZ.

W poszczególnych kolumnach sekcji C.1. (oraz ewentualnie sekcji C.2.) należy podać kwoty odpowiednio:

  • przychodów (po przeliczeniu na złote)
  • kosztów ich uzyskania
  • dochodu
  • zapłaconego za granicą podatku ( również po przeliczeniu na złote)


Odliczenie diet


Przychody z pracy (uzyskane za granicą) w walucie obcej jeszcze przed przeliczeniem na złote w pierwszej kolejności należy pomniejszyć o diety w walucie obcej, określone w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, za lata 2002-2003 diety można odliczyć od wszystkich przychodów objętych ustawą, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast za lata 2004-2007 diety można odliczyć wyłącznie od przychodów ze stosunku pracy. Wysokość diety uzależniona jest od docelowego kraju podróży.


Przeliczanie przychodów na złote

1) przychody ze stosunku pracy

Pomniejszone o diety z tytułu podróży służbowej przychody z pracy przelicza się na złote według kursu z dnia otrzymania bądź postawienia środków pieniężnych do dyspozycji podatnika, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzystał podatnik, i które mają zastosowanie przy kupnie walut obcych.

Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.

2) przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej

W przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętych w latach 2002-2006, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Za rok 2007 przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Jak uwzględniać koszty uzyskania przychodów

Koszty uzyskania przychodu uwzględniane są w rozliczeniu podatkowym albo na zasadach ogólnych - w wysokości faktycznie poniesionych (pozarolnicza działalność gospodarcza), albo w formie zryczałtowanej (określone kwotowo bądź według normy procentowej (stosunek pracy, działalność wykonywana osobiście).

1) koszty pracownicze

Koszty uzyskania przychodów należy ustalić według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w roku podatkowym, którego dotyczy wniosek. Ponieważ koszty te są określone kwotowo w złotych, nie ma potrzeby dokonywania żadnych przeliczeń w celu określenia ich wysokości.

2) z pozarolniczej działalności gospodarczej

Koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej poniesione w walutach obcych, w latach 2002-2006, przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu

Za rok 2007 koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu


Jak wykazać podatek zapłacony za granicą

Podatek zapłacony za granicą wykazujemy w pełnej wysokości.

Podatek zapłacony w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia zapłaty podatku, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa wyżej, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia zapłaty podatku ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, podatek przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia zapłacenia podatku, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.


Część D. Wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu podatku

W części D wskazujemy sposób wypłaty kwoty zwrotu podatku. Jeśli chcemy odebrać zwrot w kasie urzędu skarbowego, to w rubryce 39 zaznaczymy kwadrat nr 1. Jeśli chcemy otrzymać zwrot za pośrednictwem poczty – musimy zaznaczyć kwadrat nr 2.

Jeśli natomiast chcemy, aby kwota zwrotu została przelana na nasz rachunek bankowy w banku bądź w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, to zaznaczymy kwadrat nr 3.

W takim przypadku musimy dodatkowo w rubryce 40 wpisać numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazana kwota zwrotu. Jeśli rozliczaliśmy się indywidualnie, to wskażemy własny rachunek bankowy. Jeśli natomiast rozliczyliśmy się wspólnie z małżonkiem, pieniądze mogą zostać przekazane albo na nasz rachunek bankowy albo na rachunek naszego małżonka. Termin zwrotu kwoty podatku został określony ustawowo i wynosi miesiąc od dnia doręczenia decyzji określającej wysokość kwoty zwrotu (patrz też Co dalej po złożeniu wniosku).


Część E. Informacja o załączonych dokumentach

W tej części wskazujemy, jakie rodzaje dokumentów zostały dołączone przez nas do wniosku. W przypadku wystąpienia o umorzenie zaległości podatkowej, konieczne jest dołączenie do wniosku zeznania podatkowego za rok, którego dotyczy wniosek (patrz też Wypełniamy wniosek abolicyjny). Rodzaj formularza, na którym składamy zaległe zeznanie roczne wskazujemy poprzez zaznaczenie jednego z kwadratów:

1) kwadrat nr 41 – PIT-36

2) kwadrat nr 42 – PIT-36L

3) kwadrat nr 43 – PIT-28

4) kwadrat nr 44 – inne

W przypadku, gdy do wniosku dołączamy oświadczenie potwierdzające uzyskanie przychodów z pracy oraz zapłatę podatku za granicą (składane na formularzu AZ-O), w rubryce 45 zaznaczamy kwadrat nr 45 (patrz też Wypełniamy oświadczenie).

Do wniosku o zastosowanie abolicji nie należy dołączać żadnychdokumentów źródłowych potwierdzających wysokość uzyskiwanych przychodówz pracy za granicą oraz wysokość zapłaconego za granicą podatku (np.pasków wypłaty, informacji rocznych od zagranicznego pracodawcy,wyciągów bankowych).

Trzeba jednak przechowywać je do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek oraz okazać je na żądanie urzędu skarbowego. Warto wiedzieć, że zgodnie z Ordynacją podatkową zobowiązanie podatkowe przedawnia się po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.


Część F. Dodatkowe informacje

Tutaj mamy obowiązek podać dodatkowe informacje. Przede wszystkim w rubryce 46 musimy wskazać urząd skarbowy, do którego zostało złożone zeznanie roczne za rok objęty wnioskiem abolicyjnym, jeśli jest to urząd inny niż ten, do którego kierujemy nasz wniosek. W tej części podajemy urzędowi również adres dla celów korespondencji, jeśli jest to adres inny niż te, który wskazaliśmy w części B wniosku. Dodatkowo należy podać tutaj swój numer telefonu, faksu bądź adres e-mail. To usprawni skomunikowanie się z nami urzędu w razie potrzeby.


Część G. Podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika składającego wniosek

Kończymy wypełnianie wniosku abolicyjnego na formularzu PIT-AZ składając swój podpis w rubryce 47. Rubryka 48 jest natomiast przeznaczona na złożenie podpisu przez naszego małżonka, jeśli rozliczaliśmy się z nim wspólnie, a teraz składamy wniosek abolicyjny wraz z nim.

Złożenie podpisu pod wnioskiem przez małżonka nie jest jednakniezbędne. Nawet jeśli w przeszłości rozliczyliśmy się wspólnie zmałżonkiem, to składając teraz wniosek abolicyjny możemy podpisać gosami, albo może go podpisać tylko nasz małżonek.

Warto też wiedzieć, że nie musimy koniecznie składać wniosku osobiście. Może je za nas złożyć pełnomocnik, podpisując się w specjalnie do tego przeznaczonej rubryce 49. W takim przypadku konieczne jest dołączenie do zeznania oryginału bądź uwierzytelnionego odpisu pełnomocnictwa (o ile nie zostało ono już wcześniej złożone w urzędzie).


Część H. Adnotacje urzędu skarbowego

Tej części nie wypełniamy! Jest ona przeznaczona wyłącznie na adnotacje urzędu skarbowego, do którego złożyliśmy wniosek.


Trzeba jeszcze wypełnić oświadczenie AZ-O

Do wniosku abolicyjnego, składanego na formularzu PIT-AZ musimy dołączyć oświadczenie potwierdzające wysokość przychodów z pracy oraz zapłatę podatku za granicą. Do złożenia tego oświadczenia został stworzony specjalny jednostronicowy formularz oznaczony symbolem AZ-O.

NIP

Wypełnianie formularza AZ-O rozpoczynamy od wpisania naszego numeru NIP (rubryka 1). Jeśli oświadczenie składamy wspólnie z małżonkiem, to w rubryce 2 powinien zostać wpisany jego numer NIP.

Część A. Dane identyfikacyjne

Ta część została przeznaczona na podanie danych identyfikacyjnych: naszych bądź też również danych naszego małżonka, jeśli rozliczaliśmy się z nim wspólnie za rok, którego oświadczenie dotyczy.

W sekcji A.1. wpisujemy wpisujemy nasze dane osobowe: nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia oraz numer PESEL. W sekcji A.2 podajemy analogiczne dane dotyczące naszego małżonka (o ile rozliczaliśmy się z nim wspólnie).

Część B. Oświadczenie

W tej części składamy oświadczenie – pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań – według ustalonej formuły, której treść została już umieszczona w formularzu. Formuła ta ma następujące brzmienie:

„Oświadczam, że wysokość przychodów z pracy i zapłaconego za granicą podatku wykazane we wniosku o umorzenie zaległości podatkowej oraz o zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych za rok podatkowy ……(tutaj musimy wpisać rok, którego abolicja ma dotyczyć) zgodne są ze stanem faktycznym.

Z konstrukcji tej części formularza oświadczenia AZ-O wynika więc, że nasza rola ogranicza się tylko do wpisania właściwego roku podatkowego. We wszystkich pozostałych czynnościach zostaliśmy wyręczeni przez Ministra Finansów, który określił obowiązujący wzór oświadczenia w takim właśnie kształcie.

Część C. Podpis osoby składającej wniosek o umorzenie zaległości podatkowej oraz o zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych

W tej części musi znaleźć się podpis podatnika (rubryka 13) i/lub jego małżonka – rubryka 14 (jeśli miało miejsce wspólne rozliczenie podatku za rok podatkowy, którego oświadczenie dotyczy). Jeśli wniosek i oświadczenie składane jest przez pełnomocnika, to jego dane i podpis muszą znaleźć się w rubryce 15 oświadczenia. W rubryce 16 natomiast podajemy datę wypełnienia oświadczenia i jest to ostatnia rubryka, którą wypełniamy w tym formularzu.

Przykład - rozliczenie dochodów zagranicznych z lat 2005-2006 (praca w Wielkiej Brytanii)

Jan Kowalski pod koniec 2004 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii. Od 1 stycznia 2005 r. podjął pracę u brytyjskiego pracodawcy. W Polsce została rodzina pana Kowalskiego – żona i dwoje dzieci. Za pieniądze zarobione w Wielkiej Brytanii państwo Kowalscy zbudowali dom.

Pan Kowalski zamierza w 2009 r. wrócić już na stałe do Polski, ale przedtem chciałby rozliczyć się z polskim fiskusem. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii nie rozliczał się bowiem z zarobionych tam pieniędzy w Polsce. Pan Kowalski chce skorzystać z możliwości złożenia wniosku o zastosowanie abolicji podatkowej. W tym celu wypełnił formularz PIT-AZ za lata 2005 i 2006. Do każdego z wniosków dołączył oświadczenie AZ-O oraz zaległe zeznanie roczne.


1. Wniosek o abolicję za 2005 r.


W 2005 r. przychody pana Kowalskiego z pracy wyniosły 16 976,45 GBP. Po odliczeniu diet jego przychody wyniosły 16 016,45 GBP. Po przeliczeniu na złote według średnich kursów NBP z dnia wypłaty, jego przychody wyniosły 94 257,72 zł. Ponieważ pan Kowalski w Wielkiej Brytanii mieszkał w tej samej miejscowości, w której znajdował się jego zakład pracy, więc miał prawo uwzględnić koszty uzyskania przychodu w podstawowej wysokości.

W 2005 r. roczne podstawowe koszty uzyskania przychodów wynosiły 1227 zł i taką też kwotę pan Kowalski uwzględnił w swoim rozliczeniu podatkowym. Jego dochód za 2005 r. wyniósł więc 93 030,72 zł. Pan Kowalski w Wielkiej Brytanii zapłacił podatek w wysokości 2444,41 GBP, która to kwota po przeliczeniu na złote wyniosła 14 355,87 zł.


Wniosek pana Kowalskiego o abolicję za 2005 r. będzie zatem wyglądał następująco

Wzór wypełnionego wniosku PIT-AZ:
PIT-AZ s.1
PIT-AZ s.2
PIT-AZ s.3
PIT-AZ s.4

Wzór wypełnionego oświadczenia AZ-O
AZ-O

Wzór wypełnionego zaległego zeznania rocznego za 2005 rok:
PIT-36 s. 1
PIT-36 s. 2
PIT-36 s. 3
PIT-36 s. 4


2. Wniosek o abolicję za 2006 r.


W 2006 r. przychody pana Kowalskiego z pracy wyniosły 21 072 GBP. Po odliczeniu diet jego przychody wyniosły 17 554,80 GBP. Po przeliczeniu na złote według średnich kursów NBP z dnia wypłaty, jego przychody wyniosły 100 386,53 zł. Ponieważ pan Kowalski w Wielkiej Brytanii mieszkał w tej samej miejscowości, w której znajdował się jego zakład pracy, więc miał prawo uwzględnić koszty uzyskania przychodu w podstawowej wysokości.

W 2006 r. roczne podstawowe koszty uzyskania przychodów wynosiły 1227 zł i taką też kwotę pan Kowalski uwzględnił w swoim rozliczeniu podatkowym. Jego dochód za 2006 r. wyniósł więc 99 159,53 zł. Pan Kowalski w Wielkiej Brytanii zapłacił podatek w wysokości 3295,24 GBP, która to kwota po przeliczeniu na złote wyniosła 18 850,28 zł.


Wniosek pana Kowalskiego o abolicję za 2006 r. będzie zatem wyglądał następująco


Wzór wypełnionego wniosku PIT-AZ:

PIT-AZ s.1
PIT-AZ s.2
PIT-AZ s.3
PIT-AZ s.4

Wzór wypełnionego oświadczenia AZ-O
AZ-O

Wzór wypełnionego zaległego zeznania rocznego za 2006 rok:
PIT-36 s. 1
PIT-36 s. 2
PIT-36 s. 3
PIT-36 s. 4

Wzór wypełnionej informacji PIT/ZG:
PIT/ZG


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

kancelaria welsyng.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Z deklaracją IN-1 nie idą do urzędu m.in. osoby z wspólnot mieszkaniowych. Zamieszania z podatkiem od miejsc parkingowych

W 2025 r. podatek od nieruchomości dla miejsc parkingowych został ujednolicony. Miejsca m.in. z osobną od mieszkania księgą wieczystą zrównowano z 11,48 zł podatku do 1,19 zł. To dobra wynikającą z wyroku TK i nowelizacją. Są za to problemy formalne - większa część właścicieli miejsc parkinkowych korzystających na obniżce nie musi ponownie składać deklaracji IN-1. Niektórzy jednak tak.

Najczęstsze błędy podczas realizacji projektów unijnych: formalne, merytoryczne, finansowe, proceduralne

Realizacja projektów dofinansowanych z funduszy europejskich to dla wielu przedsiębiorców i instytucji ogromna szansa na rozwój i wzrost konkurencyjności. Jednak pozytywna decyzja o dofinansowaniu to dopiero pierwszy krok na drodze do osiągnięcia sukcesu, a kolejne fazy projektu niosą ze sobą szereg wyzwań mogących zaważyć na powodzeniu całego przedsięwzięcia. Warto więc wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają firmy podczas realizacji projektów unijnych oraz jak ich unikać.

Do 400 tys. zł dotacji dla rzemieślników ze Śląska. Wnioski na początku 2025 r. Jakie kryteria trzeba spełniać?

Na początku 2025 roku Śląskie Centrum Przedsiębiorczości planuje ogłosić nabór na dotację dla rzemieślników zainteresowanych rozwojem prowadzonej działalności. 

Klient chce fakturę a nie zwrócił paragonu. Czy mimo to można mu wystawić?

Czy do wystawianych faktur sprzedający za pomocą kasy fiskalnej musi dołączać kopie paragonów z kasy fiskalnej? Co w sytuacji, gdy do faktur nie są dołączane kopie paragonów z kasy fiskalnej? Prowadzę kiosk handlowy i wystawiam miesięcznie kilka zbiorczych faktur z danego miesiąca, do których nie dołączam kopii paragonów, gdyż klienci ich nie zwracają. Czy to prawidłowa praktyka?

REKLAMA

Podatek od sprzedaży w USA: czym różni się od VAT. Ponad 12 000 jurysdykcji podatkowych w jednym państwie

Stany Zjednoczone, jedna z największych i najpotężniejszych gospodarek świata, wyróżnia się pod względem podatkowym - nie posiada systemu podatku od wartości dodanej (VAT), który obowiązuje w Polsce i ponad 170 krajach na całym świecie. Wynikające z tego różnice widoczne są w portfelach konsumentów, ale są też prawdziwym wyzwaniem dla firm – zarówno tych amerykańskich, jak i polskich. Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym, odsłania szczegóły obu systemów i wyjaśnia, jak w nich funkcjonować.

Od 31 grudnia 2024 r. przewoźnicy do 56 dni wstecz pod lupą inspekcji transportowych w UE. Jak przygotować się do nowych przepisów?

Już od 31 grudnia 2024 roku inspekcje transportowe w całej Unii Europejskiej zyskają nowe możliwości nadzoru, które znacząco wpłyną na funkcjonowanie branży zarówno w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym. Dwukrotne wydłużenie okresu kontroli wymusi istotną zmianę procedur w firmach transportowych i przewozach osób. Należy się też liczyć ze zwiększoną liczbą wykrytych naruszeń na drodze. Jakie są konsekwencje tych zmian? I w jaki sposób przewoźnicy oraz osoby odpowiedzialne za transport publiczny mogą się na to przygotować? 

Ulga IP Box w 2025 r. Ministerstwo Finansów potwierdza, że idą zmiany w przepisach podatkowych

Ulga IP Box pozwala zmniejszyć efektywne opodatkowanie dochodów z działalności innowacyjnej nawet do 5%. Już w 2025 r. może dojść do zmiany przepisów dotyczących tej ulgi. Ministerstwo Finansów potwierdza, że trwają wewnątrzresortowe konsultacje w tej sprawie.

Czy trzeba opłacić składkę zdrowotną w styczniu 2025 r., mimo braku przychodu za grudzień? Rozpoczęcie działalności na skali podatkowej lub podatku liniowym

Rozpoczęcie działalności gospodarczej to istotny moment, który wiąże się z szeregiem formalności oraz obowiązków podatkowych i ubezpieczeniowych. Obecnie wybierając formę opodatkowania przedsiębiorcy nie tylko zwracają uwagę na zobowiązania podatkowe, ale także na zobowiązania względem ZUS. Mowa o składce zdrowotnej, która w zależności od wybranej formy opodatkowania ma różny sposób wyliczenia. Na skali podatkowej i podatku liniowym składkę zdrowotną ustala się na podstawie dochodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc wyliczenia składki. Pojawiają się zatem wątpliwości, czy rozpoczynając działalność w styczniu danego roku na skali lub liniówcę występuje obowiązek zapłaty składki zdrowotnej? Poniżej odpowiedź.

REKLAMA

Ulga dla młodych w 2025 r.: Limit zwolnienia a kwota wolna od podatku

Ulga dla młodych, która zwalnia z podatku przychody do 85 528 zł rocznie, będzie nadal dostępna. Jakie warunki należy spełniać, aby korzystać z tej ulgi w 2025 roku? Jak wpływa ona na kwotę wolną od podatku?

Nawet o 10% drożej za leczenie zębów w I kwartale 2025 r. Dentyści podnoszą ceny bardziej niż postępuje inflacja. Ich koszty rosną jeszcze szybciej

Ceny usług stomatologicznych rosną bardziej niż inflacja w całym sektorze zdrowia. Widać to w perspektywie kilku lat oraz ostatnich miesięcy. Ta różnica wciąż będzie się pogłębiać. Gabinety dentystyczne przycisnął wzrost różnych kosztów. Coraz trudniej jest im utrzymywać ceny, które wciąż są mocno niedoszacowane. Gdyby stomatolodzy podnosili je w ślad za faktycznymi podwyżkami wszystkich składowych, to usługi byłyby już obecnie droższe o minimum 15% rdr – pisze dr n. med. Piotr Przybylski. Doktor Przybylski ocenia, że w I kwartale 2025 roku wzrost cen może dobić do 10% rdr. Szczególnie mogą to odczuć pacjenci w dużych i średnich miastach.

REKLAMA