Jak wypełnić wniosek abolicyjny PIT-AZ

Wniosek o zastosowanie abolicji podatkowej składa się na specjalnym formularzu PIT-AZ. Formularz ten służy do złożenia wniosku zarówno o umorzenie zaległości podatkowej, jak i o zwrot podatku. W zależności od charakteru wniosku, na formularzu PIT-AZ zaznaczamy więc, że jest to:
- wniosek o umorzenie zaległości podatkowej, który składamy w przypadku, gdy:
- nie złożyliśmy zeznania podatkowego za rok objęty wnioskiem,
- złożyliśmy zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, ale nie zapłaciliśmy podatku należnego,
- złożyliśmy zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, ale nie wykazaliśmy (w całości lub w części) uzyskanych przychodów z pracy za granicą
- wniosek o zwrot podatku dochodowego, który składamy w przypadku, gdy złożyliśmy zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, wykazaliśmy w nim uzyskane przychody z pracy za granicą i zapłaciliśmy należny podatek.
- wniosek o umorzenie zaległości podatkowej i o zwrot podatku dochodowego, który składamy w przypadku, gdy złożyliśmy zeznanie podatkowe za rok objęty wnioskiem, ale wykazaliśmy tylko część przychodów z pracy za granicą lub wykazaliśmy uzyskane przychody z pracy za granicą, ale zapłaciliśmy należny podatek w niepełnej wysokości.
Dodatkowo do formularza PIT-AZ musimy dołączyć oświadczenie na specjalnym druku AZ-O – pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań – potwierdzające:
1) wysokość uzyskanych przychodów z pracy za granicą oraz
2) kwotę zapłaconego za granicą podatku, jeżeli byliśmy zobowiązani do jego zapłaty
- wykazanych we wniosku abolicyjnym.
W przypadku wystąpienia o umorzenie zaległości podatkowej konieczne będzie złożenie zeznania za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek i dołączenie go do składanego wniosku. Jeśli przed laty zeznanie zostało złożone, ale nie zostały w nim wykazane wszystkie nasze dochody (np. w zeznaniu zostały wykazane tylko dochody z pracy w Polsce, z pominięciem dochodów z pracy za granicą), to niezbędne będzie złożenie korekty zeznania, w której zostaną uwzględnione pominięte wcześniej dochody.
Dołączanie zeznania podatkowego do wniosku nie jest konieczne, jeśli zostało ono już wcześniej złożone i zawierało rozliczenie wszystkichnaszych dochodów (również tych zagranicznych).
NIP
Wypełnianie wniosku abolicyjnego, podobnie jak innych formularzy stosowanych w kontaktach z urzędem skarbowym rozpoczynamy od wpisania swojego numeru NIP (w rubryce 1). Jeśli za rok podatkowy objęty wnioskiem rozliczaliśmy się wspólnie z małżonkiem, to w rubryce 2 należy wpisać jego NIP.
Następnie wskazujemy rok podatkowy, którego dotyczy wniosek (rubryka 5), a w rubryce 6 wpisujemy kolejny numer wniosku składanego za rok podatkowy (jeśli składamy więcej niż jeden wniosek obejmujący jeden rok podatkowy).
W przypadku składania korekty wniosku nie wypełnia się rubryki 6.
A. Miejsce i cel składania wniosku
W tej części trzeba wskazać właściwy organ podatkowy, do którego kierujemy nasz wniosek.
Właściwym do przyjęcia wniosku organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy:
· według miejsca zamieszkania podatnika w dniu złożenia przez niego wniosku abolicyjnego
· naczelnik urzędu skarbowego wskazany we wniosku, jeżeli jest on właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przynajmniej jednego z małżonków - w przypadku wspólnego wniosku małżonków mających różne miejsca zamieszkania,
· według ostatniego miejsca zamieszkania podatnika na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w przypadku, gdy zamieszkanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustało przed dniem złożenia wniosku abolicyjnego.
Następnie musimy wskazać, o jaką formę abolicji się ubiegamy – o umorzenie zaległości, o zwrot podatku, czy też o jedno i drugie. Uczynimy to zaznaczając odpowiednio kwadrat nr 8 bądź nr 9 (albo oba jednocześnie).
Podobnie zachowamy się wskazując fiskusowi, czy składamy wniosek czy też jego korektę. Tutaj również zaznaczymy jeden z dwóch kwadratów. Jeśli oświadczamy, że składamy wniosek, to w rubryce 10 zaznaczymy kwadrat nr 1. Jeśli jego korektę – to kwadrat nr 2.
B. Dane identyfikacyjne i adres
W tej części (w sekcji B.1) trzeba podać fiskusowi nasze dane osobowe, takie jak nazwisko, pierwsze imię, data urodzenia, PESEL (rubryki 11-14) , a także dane adresowe: kraj, województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu i nr mieszkania, miejscowość, kod pocztowy i oznaczenie poczty (rubryki 15-24).
Jeśli w roku podatkowym, za który składany jest wniosek dokonywaliśmy rozliczenia wspólnie z małżonkiem, to w sekcji B.2 musimy też w analogiczny sposób wypełnić rubryki przeznaczone na podanie identycznych danych małżonka (tj. jego nazwiska, pierwszego imienia, daty urodzenia, numeru PESEL (rubryki 25-28):oraz danych adresowych: kraju, województwa, powiatu, gminy, ulicy, nr domu i nr mieszkania, miejscowości, kodu pocztowego i oznaczenia poczty – w rubrykach od 29 do 38).
Część C. Informacje do obliczenia kwoty umorzenia zaległości podatkowej lub zwrotu podatku.
W sekcji C.1 trzeba podać nie tylko kraj, w którym uzyskiwaliśmy przychody z pracy, ale też ich rodzaj i wysokość. Służą do tego odpowiednie wiersze w podsekcjach C.1.1, C.1.2, C.1.3 oraz C.1.4. Podsekcje te zostały wyodrębnione według sposobu opodatkowania przychodów wykazywanych we wniosku abolicyjnym.
W podsekcji C.1.1 wykazujemy przychody podlegające opodatkowaniu według progresywnej skali podatkowej w podziale na:
- należności ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej - wiersz 1
- działalność wykonywana osobiście, k której jest mowa w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( w tym umowy zlecenia i o dzieło) – wiersz 2
- prawa majątkowe w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych – wiersz 3
- pozostały dochody uzyskane za granicą, do których miała zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia – wiersz 4.
Jeśli dokonywane było wspólne rozliczenie dochodów z małżonkiem, to konieczne będzie wypełnienie dodatkowo podsekcji C.1.2. Zawiera ona identyczne jak podsekcja C.1.1. rubryki, w których należy wpisać analogiczne dane małżonka.
Z kolei w podsekcji C.1.3 trzeba wykazać przychody z działalności gospodarczej podlegające opodatkowaniu stawką liniową, natomiast w podsekcji C.1.4. – przychody opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego (w podziale na odpowiednie stawki ryczałtu):
- z działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko – wiersz 1
- z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki (ek) osób fizycznych, w których jest (było) się wspólnikiem –wiersz 2
- z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – wiersz 3
- określone przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (czyli przychody oszacowane przez organ podatkowy i opodatkowane „karną” stawką ryczałtu - w przypadku nieprowadzenia ewidencji przychodów bądź prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania tej ewidencji za dowód w postępowaniu podatkowym oraz w przypadku istnienia związków gospodarczych wykorzystywanych do zaniżenia przychodów)
Jeśli dochody zagraniczne były uzyskiwane w więcej niż jednym państwie,to konieczne będzie wypełnienie sekcji C.2 – analogicznie jak wprzypadku sekcji C.1. Jeśli natomiast przychody te były uzyskiwane wjednym roku podatkowym w więcej niż dwóch krajach – to konieczne będziewypełnienie kolejnego formularza wniosku PIT-AZ.
W poszczególnych kolumnach sekcji C.1. (oraz ewentualnie sekcji C.2.) należy podać kwoty odpowiednio:
- przychodów (po przeliczeniu na złote)
- kosztów ich uzyskania
- dochodu
- zapłaconego za granicą podatku ( również po przeliczeniu na złote)
Odliczenie diet
Przychody z pracy (uzyskane za granicą) w walucie obcej jeszcze przed przeliczeniem na złote w pierwszej kolejności należy pomniejszyć o diety w walucie obcej, określone w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Jak informuje Ministerstwo Finansów, za lata 2002-2003 diety można odliczyć od wszystkich przychodów objętych ustawą, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkiem przychodów opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast za lata 2004-2007 diety można odliczyć wyłącznie od przychodów ze stosunku pracy. Wysokość diety uzależniona jest od docelowego kraju podróży.
Przeliczanie przychodów na złote
1) przychody ze stosunku pracy
Pomniejszone o diety z tytułu podróży służbowej przychody z pracy przelicza się na złote według kursu z dnia otrzymania bądź postawienia środków pieniężnych do dyspozycji podatnika, ogłaszanego przez bank, z usług którego korzystał podatnik, i które mają zastosowanie przy kupnie walut obcych.
Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
2) przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej
W przypadku przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej osiągniętych w latach 2002-2006, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.
Za rok 2007 przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Jak uwzględniać koszty uzyskania przychodów
Koszty uzyskania przychodu uwzględniane są w rozliczeniu podatkowym albo na zasadach ogólnych - w wysokości faktycznie poniesionych (pozarolnicza działalność gospodarcza), albo w formie zryczałtowanej (określone kwotowo bądź według normy procentowej (stosunek pracy, działalność wykonywana osobiście).
1) koszty pracownicze
Koszty uzyskania przychodów należy ustalić według zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących w roku podatkowym, którego dotyczy wniosek. Ponieważ koszty te są określone kwotowo w złotych, nie ma potrzeby dokonywania żadnych przeliczeń w celu określenia ich wysokości.
2) z pozarolniczej działalności gospodarczej
Koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej poniesione w walutach obcych, w latach 2002-2006, przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu
Za rok 2007 koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu
Jak wykazać podatek zapłacony za granicą
Podatek zapłacony za granicą wykazujemy w pełnej wysokości.
Podatek zapłacony w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia zapłaty podatku, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe zastosowanie kursu, o którym mowa wyżej, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia zapłaty podatku ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, podatek przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia zapłacenia podatku, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski.
Część D. Wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu podatku
W części D wskazujemy sposób wypłaty kwoty zwrotu podatku. Jeśli chcemy odebrać zwrot w kasie urzędu skarbowego, to w rubryce 39 zaznaczymy kwadrat nr 1. Jeśli chcemy otrzymać zwrot za pośrednictwem poczty – musimy zaznaczyć kwadrat nr 2.
Jeśli natomiast chcemy, aby kwota zwrotu została przelana na nasz rachunek bankowy w banku bądź w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, to zaznaczymy kwadrat nr 3.
W takim przypadku musimy dodatkowo w rubryce 40 wpisać numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazana kwota zwrotu. Jeśli rozliczaliśmy się indywidualnie, to wskażemy własny rachunek bankowy. Jeśli natomiast rozliczyliśmy się wspólnie z małżonkiem, pieniądze mogą zostać przekazane albo na nasz rachunek bankowy albo na rachunek naszego małżonka. Termin zwrotu kwoty podatku został określony ustawowo i wynosi miesiąc od dnia doręczenia decyzji określającej wysokość kwoty zwrotu (patrz też Co dalej po złożeniu wniosku).
Część E. Informacja o załączonych dokumentach
W tej części wskazujemy, jakie rodzaje dokumentów zostały dołączone przez nas do wniosku. W przypadku wystąpienia o umorzenie zaległości podatkowej, konieczne jest dołączenie do wniosku zeznania podatkowego za rok, którego dotyczy wniosek (patrz też Wypełniamy wniosek abolicyjny). Rodzaj formularza, na którym składamy zaległe zeznanie roczne wskazujemy poprzez zaznaczenie jednego z kwadratów:
1) kwadrat nr 41 – PIT-36
2) kwadrat nr 42 – PIT-36L
3) kwadrat nr 43 – PIT-28
4) kwadrat nr 44 – inne
W przypadku, gdy do wniosku dołączamy oświadczenie potwierdzające uzyskanie przychodów z pracy oraz zapłatę podatku za granicą (składane na formularzu AZ-O), w rubryce 45 zaznaczamy kwadrat nr 45 (patrz też Wypełniamy oświadczenie).
Do wniosku o zastosowanie abolicji nie należy dołączać żadnychdokumentów źródłowych potwierdzających wysokość uzyskiwanych przychodówz pracy za granicą oraz wysokość zapłaconego za granicą podatku (np.pasków wypłaty, informacji rocznych od zagranicznego pracodawcy,wyciągów bankowych).
Trzeba jednak przechowywać je do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego za rok podatkowy, którego dotyczy wniosek oraz okazać je na żądanie urzędu skarbowego. Warto wiedzieć, że zgodnie z Ordynacją podatkową zobowiązanie podatkowe przedawnia się po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
Część F. Dodatkowe informacje
Tutaj mamy obowiązek podać dodatkowe informacje. Przede wszystkim w rubryce 46 musimy wskazać urząd skarbowy, do którego zostało złożone zeznanie roczne za rok objęty wnioskiem abolicyjnym, jeśli jest to urząd inny niż ten, do którego kierujemy nasz wniosek. W tej części podajemy urzędowi również adres dla celów korespondencji, jeśli jest to adres inny niż te, który wskazaliśmy w części B wniosku. Dodatkowo należy podać tutaj swój numer telefonu, faksu bądź adres e-mail. To usprawni skomunikowanie się z nami urzędu w razie potrzeby.
Część G. Podpis podatnika/małżonka/pełnomocnika składającego wniosek
Kończymy wypełnianie wniosku abolicyjnego na formularzu PIT-AZ składając swój podpis w rubryce 47. Rubryka 48 jest natomiast przeznaczona na złożenie podpisu przez naszego małżonka, jeśli rozliczaliśmy się z nim wspólnie, a teraz składamy wniosek abolicyjny wraz z nim.
Złożenie podpisu pod wnioskiem przez małżonka nie jest jednakniezbędne. Nawet jeśli w przeszłości rozliczyliśmy się wspólnie zmałżonkiem, to składając teraz wniosek abolicyjny możemy podpisać gosami, albo może go podpisać tylko nasz małżonek.
Warto też wiedzieć, że nie musimy koniecznie składać wniosku osobiście. Może je za nas złożyć pełnomocnik, podpisując się w specjalnie do tego przeznaczonej rubryce 49. W takim przypadku konieczne jest dołączenie do zeznania oryginału bądź uwierzytelnionego odpisu pełnomocnictwa (o ile nie zostało ono już wcześniej złożone w urzędzie).
Część H. Adnotacje urzędu skarbowego
Tej części nie wypełniamy! Jest ona przeznaczona wyłącznie na adnotacje urzędu skarbowego, do którego złożyliśmy wniosek.
Trzeba jeszcze wypełnić oświadczenie AZ-O
Do wniosku abolicyjnego, składanego na formularzu PIT-AZ musimy dołączyć oświadczenie potwierdzające wysokość przychodów z pracy oraz zapłatę podatku za granicą. Do złożenia tego oświadczenia został stworzony specjalny jednostronicowy formularz oznaczony symbolem AZ-O.
NIP
Wypełnianie formularza AZ-O rozpoczynamy od wpisania naszego numeru NIP (rubryka 1). Jeśli oświadczenie składamy wspólnie z małżonkiem, to w rubryce 2 powinien zostać wpisany jego numer NIP.
Część A. Dane identyfikacyjne
Ta część została przeznaczona na podanie danych identyfikacyjnych: naszych bądź też również danych naszego małżonka, jeśli rozliczaliśmy się z nim wspólnie za rok, którego oświadczenie dotyczy.
W sekcji A.1. wpisujemy wpisujemy nasze dane osobowe: nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia oraz numer PESEL. W sekcji A.2 podajemy analogiczne dane dotyczące naszego małżonka (o ile rozliczaliśmy się z nim wspólnie).
Część B. Oświadczenie
W tej części składamy oświadczenie – pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań – według ustalonej formuły, której treść została już umieszczona w formularzu. Formuła ta ma następujące brzmienie:
„Oświadczam, że wysokość przychodów z pracy i zapłaconego za granicą podatku wykazane we wniosku o umorzenie zaległości podatkowej oraz o zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych za rok podatkowy ……(tutaj musimy wpisać rok, którego abolicja ma dotyczyć) zgodne są ze stanem faktycznym.
Z konstrukcji tej części formularza oświadczenia AZ-O wynika więc, że nasza rola ogranicza się tylko do wpisania właściwego roku podatkowego. We wszystkich pozostałych czynnościach zostaliśmy wyręczeni przez Ministra Finansów, który określił obowiązujący wzór oświadczenia w takim właśnie kształcie.
Część C. Podpis osoby składającej wniosek o umorzenie zaległości podatkowej oraz o zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych
W tej części musi znaleźć się podpis podatnika (rubryka 13) i/lub jego małżonka – rubryka 14 (jeśli miało miejsce wspólne rozliczenie podatku za rok podatkowy, którego oświadczenie dotyczy). Jeśli wniosek i oświadczenie składane jest przez pełnomocnika, to jego dane i podpis muszą znaleźć się w rubryce 15 oświadczenia. W rubryce 16 natomiast podajemy datę wypełnienia oświadczenia i jest to ostatnia rubryka, którą wypełniamy w tym formularzu.
Przykład - rozliczenie dochodów zagranicznych z lat 2005-2006 (praca w Wielkiej Brytanii)
Jan Kowalski pod koniec 2004 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii. Od 1 stycznia 2005 r. podjął pracę u brytyjskiego pracodawcy. W Polsce została rodzina pana Kowalskiego – żona i dwoje dzieci. Za pieniądze zarobione w Wielkiej Brytanii państwo Kowalscy zbudowali dom.
Pan Kowalski zamierza w 2009 r. wrócić już na stałe do Polski, ale przedtem chciałby rozliczyć się z polskim fiskusem. W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii nie rozliczał się bowiem z zarobionych tam pieniędzy w Polsce. Pan Kowalski chce skorzystać z możliwości złożenia wniosku o zastosowanie abolicji podatkowej. W tym celu wypełnił formularz PIT-AZ za lata 2005 i 2006. Do każdego z wniosków dołączył oświadczenie AZ-O oraz zaległe zeznanie roczne.
1. Wniosek o abolicję za 2005 r.
W 2005 r. przychody pana Kowalskiego z pracy wyniosły 16 976,45 GBP. Po odliczeniu diet jego przychody wyniosły 16 016,45 GBP. Po przeliczeniu na złote według średnich kursów NBP z dnia wypłaty, jego przychody wyniosły 94 257,72 zł. Ponieważ pan Kowalski w Wielkiej Brytanii mieszkał w tej samej miejscowości, w której znajdował się jego zakład pracy, więc miał prawo uwzględnić koszty uzyskania przychodu w podstawowej wysokości.
W 2005 r. roczne podstawowe koszty uzyskania przychodów wynosiły 1227 zł i taką też kwotę pan Kowalski uwzględnił w swoim rozliczeniu podatkowym. Jego dochód za 2005 r. wyniósł więc 93 030,72 zł. Pan Kowalski w Wielkiej Brytanii zapłacił podatek w wysokości 2444,41 GBP, która to kwota po przeliczeniu na złote wyniosła 14 355,87 zł.
Wniosek pana Kowalskiego o abolicję za 2005 r. będzie zatem wyglądał następująco
Wzór wypełnionego wniosku PIT-AZ:
PIT-AZ s.1
PIT-AZ s.2
PIT-AZ s.3
PIT-AZ s.4
Wzór wypełnionego oświadczenia AZ-O
AZ-O
Wzór wypełnionego zaległego zeznania rocznego za 2005 rok:
PIT-36 s. 1
PIT-36 s. 2
PIT-36 s. 3
PIT-36 s. 4
2. Wniosek o abolicję za 2006 r.
W 2006 r. przychody pana Kowalskiego z pracy wyniosły 21 072 GBP. Po odliczeniu diet jego przychody wyniosły 17 554,80 GBP. Po przeliczeniu na złote według średnich kursów NBP z dnia wypłaty, jego przychody wyniosły 100 386,53 zł. Ponieważ pan Kowalski w Wielkiej Brytanii mieszkał w tej samej miejscowości, w której znajdował się jego zakład pracy, więc miał prawo uwzględnić koszty uzyskania przychodu w podstawowej wysokości.
W 2006 r. roczne podstawowe koszty uzyskania przychodów wynosiły 1227 zł i taką też kwotę pan Kowalski uwzględnił w swoim rozliczeniu podatkowym. Jego dochód za 2006 r. wyniósł więc 99 159,53 zł. Pan Kowalski w Wielkiej Brytanii zapłacił podatek w wysokości 3295,24 GBP, która to kwota po przeliczeniu na złote wyniosła 18 850,28 zł.
Wniosek pana Kowalskiego o abolicję za 2006 r. będzie zatem wyglądał następująco
Wzór wypełnionego wniosku PIT-AZ:
PIT-AZ s.1
PIT-AZ s.2
PIT-AZ s.3
PIT-AZ s.4
Wzór wypełnionego oświadczenia AZ-O
AZ-O
Wzór wypełnionego zaległego zeznania rocznego za 2006 rok:
PIT-36 s. 1
PIT-36 s. 2
PIT-36 s. 3
PIT-36 s. 4
Wzór wypełnionej informacji PIT/ZG:
PIT/ZG
Anna Welsyng
radca prawny, doradca podatkowy
kancelaria welsyng.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Do obliczenia podatku od zysku wypłaconego komplementariuszowi konieczne jest poznanie wysokości podatku należnego od spółki. Skoro PIT od zysku komplementariusza pomniejszany jest o proporcjonalną część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową, to pierwszy z wymienionych podatków będzie mógł zostać wyliczony i pobrany dopiero po złożeniu przez spółkę rocznego zeznania i podjęciu przez wspólników uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku. Spółka, jako płatnik, nie ma więc obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego przy wypłacie komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku. Wyrok z 2 lutego 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 394/22).
31 maja 2023 r. ZUS poinformował, że udostępnił aktualizację aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniony został wygląd aplikacji i rozbudowano ją o kolejne funkcje.
Do 5 czerwca 2023 r. prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku RZS-R o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne wynikającej z rocznego rozliczenia. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – poinformował 1 czerwca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Aż 79% Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę poza obowiązującymi składkami, a 62,5% nie odkłada regularnie żadnej kwoty na żaden cel. Jednocześnie dochód rozporządzalny na 1 osobę w Polsce w 2022 roku wyniósł 2 249,79 zł. Czy daje to możliwość odłożenia miliona złotych na emeryturę?
Mały ZUS Plus będzie wydłużony o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tej preferencji (ulgi) w 2023 roku. Poinformowało o tym 31 maja 2023 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wskutek tego przedłużenia przedsiębiorcy ci zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Obniżony VAT na odzież dziecięcą. W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie wykluczają, że temat powróci w najbliższej kampanii wyborczej. Na czym polega problem?
Dokonanie wpisu oraz rejestracja zmian danych ujawnionych w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w formie spółki handlowej. Zgodnie z przepisami, wniosek o wpis lub o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców KRS powinien być złożony do sądu rejestrowego w terminie 7 dni od dnia, w którym zdarzenie uzasadniające zmianę miało miejsce. Praktyka pokazuje, że wielu przedsiębiorców zaniedbuje ten obowiązek i zgłasza zmiany za późno lub nie robi tego wcale.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to ważne narzędzie pomagające w zwalczaniu oszustw podatkowych. Elektroniczny proces wystawiania, przekazywania i przechowywania faktur ułatwia walkę z nieuczciwymi praktykami. Czy obowiązkowe wprowadzenie systemu zapewni skuteczne środki kontroli i wyeliminuje tzw. szarą strefę? Jakie korzyści przyniesie firmom?
Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla niektórych branż nie jest przesądzone - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że nad rozwiązaniami pracuje resort klimatu.
Pakiet e-commerce, który wprowadził szereg zmian oraz nowych pojęć głównie w ustawie o podatku od towarów i usług obowiązuje od 20 maja 2021 r. Szczególnie ciekawe były zmiany, które „uporządkowały” kwestię platform ułatwiających sprzedaż wysyłkową dla konsumentów z UE (B2C). Mowa jest tutaj głównie o interfejsach elektronicznych takich jak chociażby Amazon. Co istotne, adres siedziby dla takich platform nie ma żadnego znaczenia w rozwiązaniu, o którym będzie mowa, o ile ułatwiają one określone dostawy towarów.
W Biuletynie Informacji Publicznej opublikowano oświadczenie majątkowe prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Wynika z niego, że prezydent zarobił ponad 250 tys. zł w 2022 roku. To o nieco ponad 107 tys. zł więcej niż w 2021 roku.
Od 1 lipca przyszłego roku korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe. Obecnie jest to dobrowolne, a oficjalne dane Ministerstwa Finansów pokazują, jakie jest podejście podatników do tego tematu. Jak to wygląda?
Od 15 czerwca 2023 r. podatnicy i płatnicy podatków będą mogli uzyskać od każdego z naczelników urzędów skarbowych (niezależnie od terytorialnej właściwości działania tych organów) dane i informacje o swojej indywidualnej sytuacji podatkowo-prawnej (w tym objęte tajemnicą skarbową) telefonicznie lub za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 25 maja 2023 r. wyrok w polskiej sprawie (C-114/22) dotyczącej kwestionowania prawa do odliczenia VAT na podstawie pozorności czynności. Sprawa dotyczyła transakcji sprzedaży znaków towarowych i odliczenia podatku naliczonego w tym zakresie.
Ministerstwo Finansów przypomina, że organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5% podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Zgłoszenie nie jest konieczne jeżeli rachunek został zgłoszony w ubiegłych latach i jest nadal aktualny.
Jak prawidłowo rozliczyć VAT w przypadku zwrotu zakupionych towarów przez nabywcę? Wyjaśniamy na poniższym przykładzie.
Inwestycje amerykańskich spółek na polskim rynku widoczne są na każdym kroku. Wbrew pozorom, ruch kapitału odbywa się jednak również w przeciwnym kierunku. Polscy inwestorzy co raz częściej lokują kapitał w zagraniczne start-up’y, w tym w innowacyjne projekty z Ameryki Północnej. Jedną z możliwości prowadzenia tego typu działań są umowy SAFE.
Rolnik ryczałtowy sprzedaje samochód, który wykorzystywał w działalności rolniczej. Samochód ten został przed sprzedażą wycofany z działalności rolniczej, co zostało potwierdzone sporządzonym na tę okoliczność protokołem. Czy sprzedaż taka podlega opodatkowaniu VAT? Czy byłoby inaczej, gdyby przed sprzedażą samochód nie został wycofany z działalności rolniczej?
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych. Zamierzam wycofać z działalności gospodarczej do majątku prywatnego nieruchomość - dom, w którym dotychczas mieściła się siedziba mojej firmy. Nieruchomość stanowi środek trwały, od nabycia którego odliczyłem VAT. Po wycofaniu z działalności do majątku prywatnego dom będzie wynajmowany innej firmie, w której będzie ona prowadziła działalność gospodarczą. Zatem najem będzie podlegał opodatkowaniu stawką 23%. Czy powinienem dokonać korekty podatku odliczonego w związku z wycofaniem nieruchomości do majątku prywatnego w celu jej dalszego wynajmu?
Już 15 czerwca 2023 r. odbędzie się bezpłatne webinarium „Rola odbiorców energii w transformacji energetycznej”. Zapraszamy!
Sprzedaż praw do projektu elektrowni (farmy) fotowoltaicznej to świadczenie kompleksowe, dla którego właściwą stawką VAT jest 23 proc. Tak wynika z wyroku WSA w Olsztynie z lutego 2023 r.
Jeszcze w tym roku Komisja Europejska ma przedstawić projekt trzeciej wersji dyrektywy PSD (Payment Service Directive). Nowe przepisy dotyczące otwartej bankowości mogą ułatwić m.in. płatność zobowiązań podatkowych oraz obsługę państwowych systemów faktur elektronicznych - m.in. powstającego w Polsce KSeF.
Planowane zmiany w egzekucji administracyjnej poruszono podczas konferencji „Egzekucja administracyjna należności podatkowych” zorganizowanej przez Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Zmiany mają dotyczyć sposobu negocjacji pomiędzy dłużnikiem a organem egzekucyjnym.
Co to jest oszustwo na "zdalny pulpit"? Dlaczego oprogramowanie AnyDesk jest groźne? uniknąć wyłudzenia danych i straty pieniędzy?
Jakie oprocentowanie lokat terminowych i kont oszczędnościowych oferują banki pod koniec maja 2023 r.?
Komentarze(0)
Pokaż: