REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy apteka musi odprowadzić PIT od środków, które producent leków przekazał w celu zwrotu udzielonych rabatów?

Katarzyna Broniszewska
PIT od środków, które producent leków przekazał w celu zwrotu udzielonych rabatów
PIT od środków, które producent leków przekazał w celu zwrotu udzielonych rabatów

REKLAMA

REKLAMA

Apteka dzięki uczestnictwie w „Programie 2”, może sprzedawać leki po obniżonej cenie. Udzielony klientom rabat jest następnie zwracany przez producenta. Umowa w tym zakresie nie została zawarta. Czy otrzymana z tego powodu kwota podlega opodatkowaniu podatkiem PIT?

Powyższa sytuacja została przedstawiona w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 1 sierpnia 2011 roku, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB1/415-630/11-5/AG).

Autopromocja

Uczestnictwo w „Programie 2” umożliwia aptekom sprzedaż leków po niższej cenie, co przyczynia się do wzrostu obrotu oraz większego przychodu. Dzieje się tak, ponieważ różnica pomiędzy normalną ceną leku a ceną po obniżce jest zwracana przez producenta danych produktów w celu pokrycia poniesionych kosztów.

Prowadzący aptekę księguje poniesione koszty w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Rabat uwzględniony jest na paragonie fiskalnym. W powyższym przypadku nie jest on otrzymywany bezpośrednio od producenta, ale za pośrednictwem dostawcy leków na podstawie noty uznaniowej.

Na podstawie noty uznaniowej kontrahent uznaje istnienie swoich zobowiązań. Ma to miejsce wtedy, gdy następuje obciążenie kontrahenta kosztami, które powinien ponieść, a które zostały poniesione przez zainteresowanego.

Na ten temat (zasady uwzględniania not uznaniowych) wypowiedział się  Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 maja 2011 roku (I FSK 783/10).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencją tego jest to, że w rzeczywistości rabat nie jest udzielony przez osobę prowadzącą aptekę. Faktycznie środki te pochodzą od producenta. W sytuacji, gdy pomiędzy tymi podmiotami nie została zawarta żadna umowa, która określałaby stosunki prawne i podatkowe, powstaje pytanie czy można tutaj mówić o istnieniu jakiegoś zobowiązania?

Dyrektor Izby Skarbowej w odpowiedzi na pytanie o powyższej treści wskazał, że zobowiązanie istnieje. Sam fakt przekazania środków na podstawie noty uznaniowej świadczy o powstaniu zależności pomiędzy producentem a prowadzącym aptekę. Powinność ta jest natomiast podstawą to tego, aby przekazywane kwoty traktować tak samo jak w przypadku otrzymania zapłaty za dostarczenie towaru.

Kwoty otrzymywane przez prowadzącego aptekę od producenta leków tytułem zwrotu kosztów poniesionych w wyniku udzielonego rabatu, należy traktować jako przychód oraz uwzględnić ją odprowadzając podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) w art.14  stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są:

- kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane,

- dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych).

Od przychodu odlicza się wartość zwróconych towarów, bonifikat oraz skont ( czyli procentowego zmniejszenia sumy należności, które przyznawane jest nabywcy towaru na warunkach kredytowych, jeśli dokona zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem).

Polecamy: Jak udokumentować obniżenie przychodu poprzez bonifikaty?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA