Jak udokumentować obniżenie przychodu poprzez bonifikaty
REKLAMA
REKLAMA
Prowadzą c działalność polegającą na sprzedaży towarów osobom fizycznym, sprzedawca niejednokrotnie stosuje system bonifikat celem zachęcenia klienta do większych zakupów. Bonifikata polega na zmniejszeniu ostatecznej ceny do zapłaty za dokonany zakup towarów.
REKLAMA
Sprzedawca dokonując sprzedaży wydaje kupującemu paragon fiskalny na którym wyszczególnione powinny być ceny poszczególnych artykułów w cenie pierwotnej, łączna wartość netto zakupu, łączna wartość VAT z podziałem na stawki oraz łączna wartość brutto.
Ponadto na paragonie powinna być umieszczona wartość udzielonej bonifikaty i kwota do zapłaty po bonifikacie. Czy podatnik stosując taką dokumentację może pomniejszyć wartość przychodów o kwoty udzielonych bonifikat w wartości netto.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Wartość udzielonych bonifikat pomniejsza przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o VAT należny.
Porównaj: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Należy stwierdzić, że bonifikatę będącą rodzajem rabatu, należy zastosować do tej części należności, która naliczana jest w momencie sprzedaży towaru. Tak naliczona bonifikata, po pomniejszeniu należnego VAT, stanowi podstawę uprawniającą do zmniejszenia przychodu będącego wynikiem dokonanej sprzedaży. Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania towarów.
W myśl § 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. Nr 212, poz. 1338), paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać między innymi takie informacje jak: cenę jednostkową towaru lub usługi, ilość i wartość sprzedaży, wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek, wartość sprzedaży zwolnionej z podatku, łączną kwotę podatku, łączną kwotę należności, kolejny numer paragonu fiskalnego.
Natomiast zgodnie z § 2 pkt 18 rozporządzenia przez raport fiskalny (dobowy, miesięczny, okresowy lub rozliczeniowy) rozumie się dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatkowych oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.
Ewidencja obrotu i kwot podatku należnego prowadzona z zastosowaniem kas rejestrujących stanowi dowód, co do wysokości obrotu oraz kwot podatku należnego od dokonanych przez podatnika transakcji sprzedaży.
Paragony fiskalne a zarazem raporty fiskalne muszą odzwierciedlać wartość sprzedaży i potwierdzać faktyczny przebieg operacji gospodarczej.
Obrót pomniejszony o kwoty udzielonych rabatów i bonifikat winien być uwidoczniony na paragonie fiskalnym oraz raporcie fiskalnym.
Bonifikata bezspornie może pomniejszać przychód. Jednakże, aby bonifikata mogła być zaewidencjonowana musi być udokumentowana prawidłowym i rzetelnym dowodem księgowym, a za taki uważa się – w przypadku sprzedaży detalicznej, dokonywanej przy zastosowaniu kasy fiskalnej – m.in. fiskalny raport dobowy lub też zestawienie miesięcznych fiskalnych raportów dobowych.
Zobacz: Nowości ustawie o PIT od 20 maja 2010 roku
Podsumowując więc, należy podkreślić że, same tylko paragony fiskalne oraz zestawienia komputerowe, w których są ujęte udzielone klientom bonifikaty (bez dobowych raportów fiskalnych oraz zestawień miesięcznych dobowych raportów fiskalnych), w których są ujęte udzielone klientom bonifikaty, nie stanowią podstawy do pomniejszenia przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat