| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Działalność gospodarcza > Czy wydatki na szkolenia pracowników są kosztem przedsiębiorcy

Czy wydatki na szkolenia pracowników są kosztem przedsiębiorcy

Prowadzimy z bratem spółkę jawną, której przedmiotem działalności jest handel i usługi. Czasem kierujemy naszych pracowników na różne szkolenia. Są to szkolenia m. in., tj.: nauka języków obcych, kursy księgowości, komunikacja z klientem itd. Szkolenia i kursy, na które kierujemy pracowników mają za zadanie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników, ale również mają one motywować. W związku z tym powstaje pytanie jak rozliczać koszty nauki i doszkalania naszych pracowników.

Generalną zasadą jest, że każdy pracodawca, który finansuje pracownikom rożne formy dokształcania może poniesione wydatki z tego tytułu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów swojej działalności, ale tylko jeżeli dany pracownik odbywa szkolenie w zakresie wykonywania przez niego powierzonych mu obowiązków. 

Ponadto w każdym przypadku wydatek ponoszony na pracownika będzie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i dlatego będzie on stanowił koszt podatkowy. Przedsiębiorca musi jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy kurs, studia czy szkolenie sfinansowane dla pracownika musi spełniać określone warunki przewidziane w przepisach ustaw o podatkach dochodowych (PIT i CIT).

Porównaj: Czy koszty finansowania szkoleń są kosztami uzyskania przychodu

I tak zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie, żeby dane szkolenie czy kurs można było uznać za koszt uzyskania przychodów musi, jak sama nazwa wskazuje, być poniesiony w celu uzyskania przychodu albo w celu zabezpieczenia źródła przychodów. Co to oznacza? Otóż chodzi o to, ażeby dany sfinansowany dla pracownika kurs czy szkolenie był związany z obowiązkami jakie wykonuje w firmie, tzn. kurs księgowy dla księgowej, szkolenie z kontaktów z klientami dla handlowców itp.

Wątpliwości wzbudziłby fakt, kiedy np. pracodawca sfinansowałby kurs dla operatorów koparek właśnie dla księgowej. W takim przypadku trudno by było mówić, że pracodawca poniósł koszt takiego kursu w związku z uzyskaniem przychodów czy też w celu zabezpieczenia źródeł przychodu. Bywają jednak przypadki kiedy konkretny kurs można by było zakwalifikować dla pracowników wykonujących różne obowiązki w przedsiębiorstwie.

Kurs prawa jazdy dla handlowca, który wykonuje swoją pracę zwykle w terenie i podróżuje samochodem wydaje się zupełnie zrozumiały, ale może zaistnieć sytuacja, kiedy księgowa również musi odbyć taki kurs, ponieważ będzie często samodzielnie podróżowała autem z uwagi na to, że punkty kasowe firmy znajdują się w dużych odległościach od siebie.

Istnieją jednak bardzo różnego rodzaju formy dokształcania pracowników. I zdarza się często, że konkretne szkolenie budzi wątpliwości dla pracodawcy czy jego koszt nie zostanie uznany przez organy podatkowe za niezwiązany z wykonywanymi obowiązkami pracownika, a co za tym idzie nie będzie mógł być przypisany do kosztów uzyskania przychodów.

Dlatego przed podjęciem decyzji o sfinansowaniu doszkalania dla pracownika, należy się zastanowić nad powiązaniem danego kosztu z celem jaki on przyniesie dla pracownika w przełożeniu dla firmy, w której pracuje. Może się również okazać, że umiejętności jakie nabędzie pracownik wpłyną na przychody firmy lub zabezpieczą jego przychody ale w przyszłości. Wówczas taki wydatek wydaje się również uzasadniony do uznania do kosztów podatkowych.

Zobacz także: Czy opłaty za studia menadżerskie mogą być kosztem uzyskania przychodu

Reasumując, w każdym przypadku to na finansującym (pracodawcy) dokształcanie, będzie spoczywał obowiązek wykazania związku danego kursu czy szkolenia z wykonywanymi przez pracownika obowiązkami. W ten sam sposób należy również postępować kiedy będzie chciał dokształcać się również sam przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą samodzielnie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Witkowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »